Ústecké Lvy zaskočila bojovná Sareza

13.11.2006, Lukáš Bajgar

V dohrávaném 17. kole I. ligy hostila Sareza Ostrava Slovan Ústecké Lvy, týmy od sebe před utkáním dělilo pět příček, přičemž v tabulce horší domácí byli na osmé pozici. Od samého počátku se hra musela líbit, hokejisté předváděli rychlou kombinaci vhodně namíchanou s výkony individuí a parádních zákroků brankářů. Tento mix přesto vyústil v první gól utkání až ve 28. minutě v přesilové hře domácích z hole kapitána Pavla Šebesty. A když několik málo minut před závěrem zápasu po Baranykově akci zavěsil za Zikmundova záda Lukáš Klimek, bylo rozhodnuto o vítězství domácích 2:0, také zásluhou čistého konta Štěpánka v ostravské bráně.

- 17.kolo po 13.11.17:00
HC Slovan Ústí nad Labem
2:0(0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Šebesta (Mocek D., Baranyk), 55. Klimek (Baranyk). Rozhodčí: Jeřábek - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 11:9. Využití: 1:0. Diváci: 714. Střely na branku: 26:40. Průběh utkání: 2:0.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Mocek D., Rimmel, Brincko, Ovšák, Holík, Vnenk, Tesařík, Mocek J. - Šebesta, Boháč, Baranyk - Janečka, Klimek, Svačina - Gelačák, Badžo, Glas - Valušiak, Pavlačka, Bokroš
HC Slovan Ústí nad Labem: Zikmund - Grof, Hořava, Kolafa, Kudrna Jan, Nádaždi, Pojkar, Zápotočný - Antoš, Bauer, Hulva - Ivan, Janků, Klimt - Klobouček, Kudrna Jiří, Martinec - Přeučil, Slížek, Vítek

Souboj Davida s Goliášem načal obr prozkoušením Štěpánkovy pozornosti v bráně hned po vhazování Bauerem. Domácí vyzyvatel z Ostravy nezůstal pozadu a Tesařík střelou od modré přinutil Zikmunda k prvnímu zákroku večera. Ústečtí Lvi se mohli dostat do vedení již ve 2. minutě, to by musel Klimt u pravé tyče domácí brány mít o kousíček štěstí více a trefit touš. Převaha hostí vyústila v první přesilovou hru utkání a především Grofova dělovka opřevší se o gólmanovu výstroj měla punc extraligová. Početní výhoda uběhla jako voda v potoce, ale hlad po brance neustával – Přeučil ač zapřen o obránce se natlačil až před kasaře a pro zakončení zvolil bekhend, na který byl Štěpánek připraven. Sareza se prezentovala také při vlastní přesilovce o několik minut později Mockovou ránou od modré a Ovšákovým projektilem, který Zikmund jen vyrazil, ale nenašel se nikdo, kdo by dorážel před rozhozenou obranou. V 9. minutě měl domácí Badžo stejně blízko ke skórování jako má neposlušné dítě k pohlavku od rodičů. Přesto Ústí potvrzovalo své kvality a převážnou část herní doby první třetiny trávilo ve svém útočném pásmu – obránce Grof zachytil nepřesnou rozehrávku Štěpánka daleko od svatyně, ale místo střely zvolil asistenci a obětavostí domácích kotouč do sítě nezapadl. Čtyři minuty před první sirénou ujel domácí Baranyk v oslabení, v cestě mu stál jen Nádašdi a i to stačilo, aby se k zakončení nedostal. Před domácím Štěpánkem opět vzplál oheň v 17. minutě, to si na něj počkal Klobouček, jenž ovšem nepočítal se zákrokem na hranici zázraku. Neproměněnými šancemi Hulvy a Rimmela skončilo první dějství.

Velice rychlý a pohledný hokej pokračoval i po přestávce – jako na houpačce se hra vyvíjela hned v úvodu: domácí Šebesta z úhlu nepřekvapil, ústecký Grof si po kontru vybral jen chránič Štěpánka a především pak Ivan se zakončujícím Hulvou spálili jasnou tutovku. Ve 25. minutě při čtyřech hráčích hostí na kluzišti naopak Badžo z několika kroků od brány namířil po průniku do obranného pásma trestuhodně nad. V čase 27:04 se poprvé rozsvítilo červené světlo za Zikmundovou bránou, když po sedmi sekundách početní výhody poslal kotouč do brány ostravský specialista na tuto situaci Pavel Šebesta. Ústí mohlo reagovat brankou v devětadvacáté minutě, kdy se jim naskytla možnost více jak dvouminutové přesilové hry 3 na 5. Přesto domácí bojující na hranici obětování veškerou snahu hatili a dovolili na Štěpánka vystřelit přímo jen Jana Kudrnu mířícího mezi betony a Vítka se Slížkem, kteří po řádné mele dokonce nenápadně zvedali už ruce nad hlavu. Před Zikmunda se ve 33. minutě dostal Šebesta s Baranykem a hrou na jeden dotek zmátli obránce dokonale, gólmana již nikoliv. Dvě minuty pětice proti trojici si vyzkoušela také Sareza, ale krom pokusů Mocka ji sehrála obdobně jako jejich soupeř. A když se v závěru neujala perfektní práce holí Janků a ani obtočení se kolem brány Klimka, byl stav po 40. minutách 1:0.

Poslední tercie byla již skoupější na střelecké okamžiky, ale hra neztrácela grády, důkazem toho byla Badžova rána z otočky či Hulvovo hledání spoluhráčů před ostravskou kasou, jen Grof se snažil volejí propálit Štěpánka, ale slavil stejný úspěch jako o okamžik později Hulva s rozezvučením boční konstrukce. Srovnat chtěl z kádru hostí určitě každý a každý také pálil jako u Verdunu, jenže Bauerovi v tom zabránila rychle vymrštěná lapačka a Pojkarovi tělo brankáře. Krátce po návratu domácího hráče z trestné lavice na led se vydal Baranyk na dlouhý výlet, Zikmund v leže ještě puk s menšími obtížemi vykryl, ale na Lukáše Klimka, na kterého se odkrytá kasa doslova a do písmene smutně dívala, neměl pramalou šanci. Posledním pokusem Ostravy navýšit vedení byl únik Pavlačky s Glasem, kterou prvně jmenovaný završil střelou do břicha ústeckého muže v masce. Lvi odvolali brankáře již v čase 57:16 a za současného vyloučení domácího hráče se jim naskytla nevídaná příležitost korigovat. Prakticky se drželi v pásmu po celou dobu, ale jak Janků, tak Ivan či nad pálicí Jan Kudrna neměli v pondělním klání přáno. Pořádné „Uf“ zaznělo halou z úst diváků v poslední minutě – to Antoš včas pochopil Grofův úmysl křížné příhry, jenže k jeho smůle minul. Sareza Ostrava porazila favorita utkání po bojovném výkonu 2:0, čímž soupeři znemožnila dotáhnutí se na vedoucí Hradec Králové a sama si o příčku polepšila.

Petr Fabián (Sareza): „Výhra nás těší, zvláště proti tak silnému týmu. Mohli jsme to vidět dnes i na ledě. Ústí je zkušený tým s mnoha hráči se zkušenostmi z extraligy. Měl jsem pocit z našich kluků, v první třetině, že měli ze soupeře příliš velký respekt. Po první třetině to z nás spadlo. Ve druhé třetině a třetí třetině jsme byli Ústí minimálně vyrovnaným soupeřem.“

Vladimír Evan (Ústí nad Labem): „Já si myslím, že jsme si, vzhledem k průběhu utkání, nezasloužili prohrát, ale hokej se hraje na góly a brankář Štěpánek byl dnes nepřekonatelnou překážkou. Kdybychom dali alespoň polovinu gólových příležitostí, které jsme dnes měli, tak jsme dnes museli bodovat. Zápas se oboustranně mohl lámat ve druhé třetině. My jsme mohli v dlouhé přesilovce 5 na 3 srovnat nebo dokonce jít do vedení, ale Sareza měla stejnou možnost a také ji nevyužila. Bez gólu se nedá vyhrát žádný zápas.“