Parádní výkon podalo celé mužstvo, chválí spoluhráče David Mocek

Vladimír Vronka, 13.11.2006
Sareza Ostrava zvítězila v dohrávce 17. kola nad Ústeckými Lvy 2:0. Celý tým předvedl bojovný výkon. Hrdinové se však dali najít i v tomto utkání. Pro fanoušky byl hráčem číslo jedna ostravský gólman Jakub Štěpánek, který si připsal první čisté konto v mistrovském utkání. Velmi pozorně před ním čistil prostor David Mocek (ležící na snímku). Do utkání zasáhl také Vladimír Svačina, který delší dobu nemohl pomáhat juniorce, neboť jej sužovalo zranění. Ostravský lodivod Petr Fabián byl po utkání spokojen.

Sareza dokázala doma porazit silné Ústí nad Labem, letos si připisuje první zápas s nulou na kontě obdržených branek. Trenér domácích Petr Fabián dnes mohl být spokojen s výkonem týmu. „Výhra nás těší, zvláště proti tak silnému týmu. Mohli jsme to vidět dnes i na ledě. Ústí je zkušený tým s mnoha hráči se zkušenostmi z extraligy. Měl jsem pocit z našich kluků, v první třetině, že měli ze soupeře příliš velký respekt. Po první třetině to z nás spadlo. Ve druhé třetině a třetí třetině jsme byli Ústí minimálně vyrovnaným soupeřem.“ Tým dnes bojoval jako jeden muž. Od gólmana, přes obránce až po útočníky. „Tým se semkl, dává se dohromady na ledě i mimo něj a to je důležité, přenáší se to do hry. Kubu Štěpánka jsem chválil již po utkání v Havířově. Jeho výkonnost je extraligová, jsme rádi, že ho tady máme, a že nám pomáhá k bodům,“ ocenil na závěr domácí kouč přínos Jakuba Štěpánka pro tým.

Hlavním úkolem Vladimíra Svačiny je pomáhat juniorce. Díky svým výkonům v juniorce však občas naskočí také do mužů. Jelikož dnes nenastoupil Robert Najdek, padla volba trenérů právě na něj. Vladimír však delší dobu marodil a první zápas odehrál proti velmi silnému Ústí. „Byl to první zápas po zranění, trošku jsem se toho bál, protože Ústí bylo těžkým soupeřem a já jsem měsíc a půl nehrál. Myslím si, že jsem se na zápas připravil dobře a nakonec to i dobře dopadlo,“ vyjádřil spokojenost s vlastním i týmovým výkonem. Vladimír hrál s Petrem Janečkou a Lukášem Klimkem, dalšími mladíky v týmu. „Hrál jsem s nimi před odchodem do Kanady, takže jsme na sebe zvyklí. S mladými kluky se mi hraje dobře, protože máme podobné myšlení a jsme na tom podobně bruslařsky. Hrálo se mi s nimi dobře,“ pochvaloval si spolupráci s mladými hráči v ostravském dresu. Samotné utkání bylo vyrovnané a napínavé až do konce. „Je to parádní, chtěli jsme nad Ústím vyhrát, protože dnes má narozeniny pan Mocek (pozn. redakce - president HC Sareza Ostrava), takže výhra patří také jemu. Dnes nás podržel Kuba Štěpánek, chytal parádně. Co převáděl bylo úžasné,“ nezapomněl na závěr pochválit ostravského gólmana.

Hvězdou utkání byl vyhlášen David Mocek, který během zápasu spoustu ran rozdal i dostal. Navíc si připsal asistenci u vítězné trefy Pavla Šebesty. „Zápas byl z naší strany vynikající. Dali jsme do hry srdce a to byl základ úspěchu. Plnili jsme taktické pokyny trenérů. Je to parádní pocit porazit Ústí nad Labem, které má skoro extraligový kádr. Uhráli jsme za dva zápasy šest bodů s těžkými soupeři. V derby s Havířovem a dnes v těžkém utkání s Ústím, které je kandidát na postup do extraligy. Jsem šťastný, že nám utkání vyšlo.“ Pro obránce je jistě lepší, ale zároveň těžší bránit proti týmu jako je Ústí. „Mají v útoku šikovné hráče, spousta z nich má 50 a více extraligových startů a ne jen v extralize, ale i v jiných evropských soutěžích, takže bránění bylo složitější, ale obranná činnost začíná od útočníků, ti dnes výborně napadali a v neposlední řadě Kuba Štěpánek, který zachytal fantasticky. Kuba již druhým rokem potvrzuje, že je gólman extraligových parametrů. A je otázka času, kdy dostane více příležitostí, třeba ve Vítkovicích. Ať už na postu jedničky, nebo se s někým pravidelně střídat. Je to radost před ním hrát. Ale parádní výkon podalo celé mužstvo,“ vyzdvihl nesmlouvavý obránce na závěr výkon celého mužstva.

Další hvězdou zápasu byl Jakub Štěpánek, na kterého dnes šlo čtyřicet ran a všechny skončily před brankovou čarou, ani jeden puk ostravský gólman nepropustil za svá záda. Jakub si sice nepřipsal první mužskou nulu v kariéře, ale v něčem toto čisté konto první přeci jen bylo, bylo první v mistrovském utkání. „Pocit je to parádní, je to moje první nula v mistrovském utkání. Čekal jsem na ni dlouho a jsem rád, že se mi to konečně povedlo." Minutu a dvě sekundy před koncem se Jakub hodně zlobil, vyloučen byl totiž jeho spoluhráč. „Ke konci dával rozhodčí Ústí dost šancí na zkorigování výsledku. Lukáš Vnenk puk zalehl a byl správně vyloučen, ale náš hráč dostal krosček zezadu a to už se nepískalo, proto jsem byl naštvaný,“ vysvětlil proč vyletěl jako čert z krabičky. Ostravský gólman měl již několikrát nulu na dosah, ale vždy se něco pokazilo a čisté konto se mu udržet nepodařilo. Bál se o tu dnešní až do konce? „Určitě jsem se o ni bál až do konce. Už jsem odehrál několik zápasů, kde jsem mohl nulu vychytat, ale dostal jsem nějak gól. Dnes jsem si říkal, že se musím kousnout, a že to s nulou musím dochytat, i kdybych si měl zlomit nohu,“ naznačil odhodlání vychytat proti Ústí čisté konto. Zápas byl těžký pro celý tým, ale bojovnost nakonec slavila úspěch. „Bylo vidět, že Ústí má své kvality, hráči o sobě věděli, dobře bruslili. První třetinu jsme byli pod tlakem. Ústí hrálo lépe než my, my jsme byli nějak zataveni. Od druhé třetiny to byl vyrovnaný zápas, ve kterém byly šance na obou stranách.“