Střelecké hody na Sareze s Duklou

25.10.2006, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila ve 13. kole jihlavskou Duklu a že se bude, tak jako v prvním letošním souboji těchto týmů, jednat opět o střelecké dostihy, čekal jen málokdo. A to že se bude opakovat vítězstí 6:4 Ostravy asi již nikdo. Domácí tým již v polovině utkání vedl čtyřbrankovým rozdílem a byl na koni. Hosté sice dvakrát korigovali, ale Ostrava nalezla na každou takovou branku odpověď. Až při Čachotského trefě při vlastním oslabení došla ostravským hráčům řeč. Vítěznou trefu utkání zaznamenal Lukáš Bokroš ve 43. minutě.

- 14.kolo st 25.10.17:00
HC Dukla Jihlava
6:4(2:0, 2:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 12. Glas (Vnenk), 15. Sochorek (Bokroš, Holuša), 24. Šebesta t.s., 29. Boháč (Klimek, Mocek J.), 43. Bokroš (Holuša, Sochorek), 49. Brincko (Šebesta) – 32. Lazorišák (Říha), 47. Lazorišák (Dušátko, Kuchyňa), 52. Čachotský (Morava), 59. Havel (Dobrovolný). Rozhodčí: Smeták - Pala, Jurečka. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 623. Střely na branku: 49:32. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2, 6:2, 6:4.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek - Mocek J., Rimmel, Brincko, Mocek D., Holík, Tesařík, Ovšák, Vnenk - Šebesta, Boháč, Klimek - Janečka, Pavlačka, Baranyk - Holuša, Sochorek, Bokroš - Gelačák, Badžo, Glas
HC Dukla Jihlava: Řehoř - Chvátal, Morava, Kuchyňa, Lukáč, Dobrovolný, Lukačovič, Duben - Čachotský, Bakus, Fiedler - Říha, Dušátko, Lazorišák - Hanzal, Havel, Řípa

Úvodní minuta přinesla nápor Jihlavských, kteří povzbuzeni vítěznou šňůrou posledních zápasů chtěli uspět také v Ostravě, která naopak na tři body dlouho čeká. To se Čachotský střelou z otočky rozhodl prověřit pozornost Štěpánka v domácí bráně, na lelcích jej nenachytal, leč k vyraženému kotouči se jako první dostal Fiedler a jeho bekhendový blafák gólman v leže polapil. Domácí se odvážili k prvnímu nesmělému průniku ve 4. minutě a hned musel Kuchyňa nedobrovolně zastavit rozjetého Baranyka. Počáteční minuty á la „nahoru – dolů“ završil Havel skrze obranu mířící do klečícího ostravského brankáře. Hra se poté i díky třem vyloučeným hráčům Dukly v řadě přesunula před bránu klubu z Vysočiny, kterou střežil Řehoř. Akci dvou borců na jednoho nezavršil Šebesta s Boháčem ještě gólově, stejně jako Pavlačka po Janečkově asistu zpoza brány či Holuša před prázdnou kasou. Za Řehořem se rozezvučela i díky zvoníku Tesaříkovi tyč. V čase 11:17 se Ostrava v početní výhodě dočkala první branky - Radovan Glas nezištně tečoval mezi kruhy Vnenkem vypálený projektil a Řehoř jen mohl bezmocně sledovat puk za svými zády. A brzy vedli domácí již o dvě branky, Dalibor Sochorek po kombinaci s Bokrošem osm vteřin po návratu Moravy z trestné lavice mířil mezi tři tyče. Jihlava byla zaskočena, ale i tak Havel se prodral do ostravského pásma a nebezpečně vystřelil. Na druhé straně Klimek minul zcela odkrytou bránu z těžkého úhlu a když se stejně dařilo i od modré střílejícímu Kuchyňovi na domácí svatyni a Říhovi, jenž si dlouho připravoval kotouč k vhodnější palebné pozici a jenž zakončil akci střelou do brankáře, odcházela Sareza do kabin za dvoubrankového vedení.

V jakém duchu se dohrálo prvé dějství, začalo se i to prostřední – v ukázkovém kontru dvou forvardů Ostravy na jediného obránce mířil Pavlačka jedovatou ránou vedle konstrukce jihlavské brány. Dukla se v přesilovce mohla dočkat snížení skóre, když Kuchyňovu bombu od modré Štěpánek zastavil na poslední moment vystrčeným betonem. Časomíra ukázala 23:17 a domácí vedli již 3:0. Pavel Šebesta byl nejdříve Lukačovičem při gólové akci proti pravidlům zastaven a sudí nařídil trestné střílení, toho se kapitán Ostravy ujal na výbornou a když si Řehoře v bráně v bráně položil, měl úlohu střelce pod víko usnadněnu. Hráči Dukly zahrozili Lukačovičem, jenž zamířil mezi betony, ale ty byly včas u sebe. Říha dokonce očernil konec hole ostravského brankáře, ale kotouč měl namířeno hodně nad. Na 4:0 navýšil Daniel Boháč, který převzal na modré puk od Klimka stojícího u hrazení a nedal Řehořovi šanci. Zdálo se, že hosté již rezignují, ale opak byl pravdou, otevřená vrátka v domácí obraně rychle potrestal Ota Lazorišák, jenž vystartoval z rohu kluziště před Štěpánka a rázným švihem vymetl jeho kasu. Krátce po polovině zápasu si kohouti Mocek s Havlem popovídali na téma sebeobrany v praxi, jen sudí pro to neměl pochopení. Ve 36. minutě Čachotský přes změť těl neměl daleko od skórování, ale nic nevidící Štěpánek se štěstím zabránil druhému inkasu. Ke konci druhé části se naskytla Ostravě minutu a půl dlouhá početní výhoda dvou mužů v poli, kteréžto nevyužili a tak vedli o tři brány.

Baranyk načal poslední tercii sóloakcí završenou Řehořovým včasným vyjetím z brány a skokem pod nohy ostravského útočníka. Minutu nato se Ostravští radovali popáté, neboť Lukáš Bokroš těžil z tandemu s Holušou do odkryté poloviny kasy. To bylo na dlouhé minuty od hráčů v bílých dresech vše, Dukla se prezentovala sérií akcí; nejdříve to byl Dobrovolného pokus do masky Štěpánka, poté Bakus doklepávající kotouč v brankovišti jen do svého úhlavního nepřítele tohoto večera a Chvátal zase vyslal na útočné modré skákavý puk. Až v početní výhodě Ota Lazorišák dorazil do ostravské brány Dušátkem nastřelený touš. Ale Sareza byla při chuti a dvě minuty po obdržené brance se mezi střelce zapsal Dušan Brincko, který si o gól významně poklepal holí o zem směrem na Šebestu, ten mu asistoval a Řehořovy betony se k sobě proti ráně přisunuly pomalu. Hra se přelévala ze strany na stranu a Říhovy dva jedovaté pokusy byly jen předzvěstí třetího zásahu Dukly, úspěšným exekutorem se stal Tomáš Čachotský při vlastním oslabení, obrana si jej dostatečně nepohlídala a výstavním blafákem nedal muži v masce pramálou naději na úspěch. Pověstnou tečku za utkáním udělal Marian Havel po krásné spolupráci s Dobrovolným na hranici brankovišti a uzavřel bilanci zápasu za stavu 6:4, tedy tomtéž, při jakém se poslední vzájemný duel ukončil.

Petr Fabián (Ostrava): „ Tým věděl po polovině zápasu, že má zápas pod kontrolou. Odstup od soupeře si pouze hlídal. Nechali jsme si dát pár zbytečných gólů. Tým věděl, že dnes vyhraje a byl na to připraven. Vyměnili jsme složení útoků. Co bylo pozitivní na celé hře bylo to, že se tým trochu našel. Dnes se určitě bylo nač dívat. Hrál se hokej se spoustou pěkných akcí, které neskončily gólem. Musím poděkovat celému týmu za převedený výkon.“

Petr Vlk (Jihlava): „Jsem zklamán. Věřil jsem, že v Ostravě urveme nějaký bod. Jsem zklamaný z výkonu některých hráčů. Přesunem Jiřího Dobrovolného do útoku jsme chtěli naši hru oživit. My jsme moc možností k oživení hry ani neměli. V útoku nehrál špatně, ale nejsme schopní si přihrát puk přesně na hokejku a trochu zakombinovat. Srážení a plácání do puku, to není hokej.“