Jako hráč Sarezy jsem skončil, říká Libor Polášek

Vladimír Vronka, 25.10.2006
Sareza Ostrava zopakovala ve 14. kole I. ligy divoké vítězství 6:4 z úvodu soutěžě na ledě Jihlavy právě proti témuž soupeři. Na trenérskou lavici stanulo duo Petr Fabián - Libor Polášek (na fotografii) a zažilo tříbodobý křest. Navíc se předvedená hra borců obou celků musela líbit, hrál se útočný hokej na obě strany a gólmani měli spoustu práce s pro oka diváka lahodícími akcemi forvardů. Jedním ze šestice úspěšných střelců večera domácích byl i centr třetí řady Dalibor Sochorek, jenž se druhou asistencí podílel i na vítězné trefě Lukáše Bokroše z úvodu třetí části.

V utkání proti Jihlavě se Petr Fabián poprvé postavil na střídačku Sarezy Ostrava jako hlavní kouč a s předvedenou hrou musel být spokojen. „Tým po polovině zápasu věděl, že má zápas pod kontrolou. Odstup od soupeře si pouze hlídal. Nechali jsme si dát pár zbytečných gólů. Tým věděl, že dnes vyhraje a byl na to připraven. Vyměnili jsme složení útoků. Co bylo pozitivní na celé hře, bylo to, že se tým trochu našel. Dnes se určitě bylo nač dívat. Hrál se hokej se spoustou pěkných akcí, které neskončily gólem. Musím poděkovat celému týmu za převedený výkon.“ Sareza se doma představila se změnou v útočných trojicích, což mělo hru Sarezy oživit: „Měli jsme utvořenu řadu dvojic, se kterými jsme hráli i v přípravě. Dospěl jsem k názoru, že se musí složení trochu obměnit a že je potřeba dát k sobě trochu jiné typy hráčů. Možná, že se staré složení útoků vrátí. Zatím to bude takhle. Kluci si sedí, padlo šest gólů, což je konečně počet gólů, který jsem si představoval na zápas.“ Sareza inkasovala ve vlastní přesilové hře i při vlastním oslabení a zvláště v početních výhodách inkasuje letos mnoho branek od bránicích týmů. „Nejsem s tím spokojen, ale důležité fáze zápasu jsme v oslabení hráli dobře. Zvládli jsme i hru ve třech. Tým věděl, že má zápas ve svých rukou, z čehož pramenila menší nekoncentrovanost. Oslabení jsme trénovali a v důležitých fázích zápasu jsme gól nedostali,“ je novopečený trenér rád s předvedenou hrou svých oveček.

K nelepším hráčům na ledě patřil Dalibor Sochorek, dal gól a na jeden přihrál. „Osobní statistiky nejsou až tak podstatné. Pro nás je podstatné, že jsme konečně zúročili převahu z první třetiny, což se nám nepovedlo proti Třebíči, s kterou to dopadlo tak, jak to dopadlo. Utkání jsme dobře rozjeli a poté jsme hru, dá se říci, kontrolovali, i když ke konci naše lehkovážnost pomohla soupeři korigovat na přijatelný výsledek. Utkání mělo skončit tak 6:2, což bych bral tak, že jsme utkání dohráli, jak se má,“ přemítá centr nad vývojem utkání. Sareza inkasovala další gól při vlastní přesilovce, jaké příčiny vidí Dalibor Sochorek? „Je to možná tím, že nejsme správně postaveni. Pořád si vštěpujeme do hlavy, že musíme střílet od modré čáry, ale před bránou chybí hráč, který by se svázal s obráncem, ten by pak nezpracoval nastřelený puk tak lehce a nebyl by brejk. Na druhou stranu některé góly byly obrovské hrubky v obranné činnosti, což se týká třeba gólů v Brně,“ snažil se najít příčinu velkého počtu gólu ve vlastní síti v době, kdy je hráčů Sarezy o jednoho na ledě více. Sareza nastoupila k prvnímu zápasu pod vedením nového dua Petr Fabián – Libor Polášek: „Přeskupení trenérů nemělo žáden vliv na vývoj zápasu. Byl potřeba dát nový impulz mládežnickým týmům, kterým se nedaří. Což mělo za následek přeskupení trenérů, nic jiného bych za tím nehledal“ Trenéři se odhodlali k vytvoření nových formací. Mnohé tradiční dvojice jako například Pavel Šebesta s Daliborem Sochorkem nehráli spolu. „Pokud nepadají góly, je potřeba něco změnit. My jsme měli spoustu šancí, ale nedokázali jsme je proměnit. Trenéři udělali změny a dnes se potvrdilo, že to byly změny k lepšímu. Doufám, že prolomíme smůlu a že budeme vozit body z venku.“

Velkého překvapení se dočkali fanoušci Sarezy na pozici asistenta trenéra, kde byl jmenován, do té doby aktivní hráč, Libor Polášek. „Jako hráč Sarezy jsem skončil, což je zapříčiněno hlavně zdravotním stavem. Zda budu chodit hrát do Valmezu zatím nevím, nejsem ještě rozhodnutý,“ přemítá asistent trenéra o možnosti hrát ještě hokej na druholigové úrovni. Určitě nebylo jeho jmenování překvapením pouze pro fanoušky Sarezy, ale také pro samotného asistenta. „Musím říci, že jsem to nečekal, bylo to pro mě překvapení. Jsem rád, že jsem dostal šancí. Budu se snažit o to, abych byl co nejvíce nápomocen jak týmu, tak Petru Fabiánovi. Snad bude co nejvíce zápasů jako ten dnešní.“ Společně s Petrem Fabiánem tvoří trenérskou dvojici, jaké jsou úkoly Libora Poláška na střídačce? „Před zápasem si řekneme co a jak, na co se mám dívat. Jako asistent trenéra se snažím hráče povzbuzovat. Mám dvanáctiletou zkušenost ve vrcholovém hokeji, pouhým okem dokáži odhadnout chyby jako asi každý hokejista. Snažím se hráčům poradit, co dělají dobře a co špatně,“ uzavřel obrovitý nyní již trenér povídání o své nové hokejové kariéře.