Lukáš Říha si dělal, co chtěl a zaznamenal 4 kanadské body

10.01.2007, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava hostila ve 35. kole I. ligy prostějovské Jestřáby a nezačala špatně. Do zápasu vlétla jakoby sama byla oním dravcem, ale všechnu radost jí pokazil již v 9. minutě Roman Hlouch tečí Říhovy přihrávky mezi betony. Na počátku 18. minuty zaznamenal svůj padesátý prvoligový bod v letošním ročníku prostějovský Lukáš Říha stylovým zakončením nad vyrážečku. Domácí odpověděli devětapadesát vteřin nato Radovanem Glasem. Srovnání ve skóre nastalo až ve 43. minutě, kdy přesilovou hru zakončil Libor Gelačák. Radost netrvala dlouho a Jestřábi se Petrem Kuklou ujali opět vedení a po Říhově asistu Tomášem Sedlákem definitivně rozhodli o třech bodech ve svůj prospěch. Říhova druhá trefa z 58. minuty a zásah Petra Valušiaka minutu a čtvrt před koncem uzavřeli účet zápasu na konečných 3:5 pro Jestřáby Prostějov.

- 35.kolo st 10.1.17:00
LHK Jestřábi Prostějov
3:5(1:2, 0:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 18. Glas (Sochorek), 43. Gelačák (Badžo), 59. Valušiak (Gelačák, Mocek J.) - 9. Hlouch (Říha, Pavelek), 18. Říha (Všetečka, Hlouch), 44. Kukla (Korčák), 54. Sedlák (Říha, Pavelek), 58. Říha (Hlouch, Sedlák). Rozhodčí: Pešina - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:2. Diváci: 659. Střely na branku: 45:38. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5, 3:5.
HC Sareza Ostrava: Čech - Ovšák, D. Mocek, Palík, Vnenk, Holík, J. Mocek, Tesařík, Vajda -Šebesta, Boháč, Bokroš - Klimek, Sochorek, Glas - Gelačák, Badžo, Valušiak - Dušek, Janečka, Červenka
LHK Jestřábi Prostějov: Biegl - Sedlák, Všetečka, Pukalovič, Suchý, Poživil, Doseděl - Pavelek, Říha, Hlouch - Kukla, Čech, Korčák - Nakládal, Gengel, Vymazal

Úvodní vhazování středečního utkání vyšlo lépe pro hostujícího kouzelníka s holí Říhu a jeho formace okamžitě zaujala pevné místo v útočné třetině, ke střele se však nedostala a když jí unikl domácí kapitán Šebesta, mohla i inkasovat. Ve 2. minutě nalezl domácí Sochorek najetého Tesaříka na modré a ten se prezentoval řádnou bombou, kterou s bolestivou grimasou zablokoval Pukalovič na hranici brankoviště. Sareze jednoznačně patřila prvá část tercie, Holík dvakrát v početní výhodě napálil Biegla v prostějovské bráně a Boháč rozezvučel střelou od kruhů pravou tyč. Hosté se osmělili až v sedmé minutě Pukalovičovou ránou do boční konstrukce brány, se kterou sedící Čech neměl mnoho práce. Minutu nato si domácí Vnenk najel z mezikruží před modrý půlkruh a nechal vyniknout Bieglovu lapačku. V čase 8:20 si za ostravskou bránou pohrával s kotoučem Říha, před kasou nalezl Romana Hloucha a jelikož měla příhra oči, nemusel pomalu ani nastavit čepel hole, aby mezi betony gólmana Sarezy otevřel účet zápasu. Spolupráce těchto dvou borců se o něco později opět opakovala, nyní ale bezúspěšně. Ostravský tým ve 14. minutě dostal příležitost více jak minutové dvojnásobné přesily, ale nevytěžila z tlaku téměř žádnou střelu a naopak mohl Říha z kontru rozveselit hlouček prostějovských fanoušků v Porubě. Čtyři minuty před koncem dvacetiminutovky uniklo domácí duo Badžo – Valušiak a zákrok z říše zázraků v podání přesunujícího se a ležícího Biegla odmítl vyrovnání. Tentýž brankář si poradil také s Boháčovým sólem, kotouče se chopil Lukáš Říha a střelou nad vyrážečku Čecha upravil na průběžných 0:2 a také si připsal svůj padesátý kanadský bod v letošní prvoligové sezóně. Neuběhla pořádně ani celá minuta a střeleckou impotenci Ostravy z posledního mače ukončil Radovan Glas ukázkových blafákem, kterým si položil svého soka v bráně a v poklidu skóroval. V samotném závěru Jestřáb Čech bekhendem postrašil Sarezáka Čecha střelou do výstroje. Hosté odcházeli do kabin s vědomím, že v úvodu další části dohrají přesilovku 5 na 3.

Dva muži v poli k dobru nebyli Prostějovu příliš k užitku a až při hře čtyř proti čtyřem chtěl Říha po Hlouchově vybídnutí překvapit domácího kasaře obloučkem. Již po odehrané minutě a dvaceti vteřinách se další hry pětice proti třem bránícím dočkali ostravští hráči, ale krom několika tvrdých ran od modré v podání Holíka a Vnenka se před Biegla pořádně nedostali. Ve 26. minutě se na výlet vydal Hlouch, narazil ale na pohotovost Čecha v bráně v práci s holí. Oba celky předváděly pohlednou hru, ve které nechybělo jak nasazení, tak bojovnost. Domácí Šebesta chtěl v pádu nalézt u tyče číhajícího Boháče, ale stejně jako Říha střelami do lapačky, výstroje či jiných částí gólmanské výstroje neuspěl. Po polovině mače hostující Čech opět prověřil toho ostravského jedovkou do lapačky a Kukla následně u tyče nespočtem dorážek. Na druhé straně Červenka chtěl vyrovnat za každou cenu, v leže, v pádu, leč narazil na prostějovského brankáře. A když se neujalo ani Badžovo sólo celým kluzištěm či další Říhovy pokusy, vedli hosté i nadále 1:2.

Pohledná hra pokračovala i nadále, přenášela se z jednoho útočného pásma do druhého a srdce náročného diváka muselo místy plesat. Ve 43. minutě se Ostravští dočkali srovnání ve skóre, v přesilové hře se Libor Gelačák neunáhlil a střelou z bezprostřední vzdálenosti k levé tyči Bieglovy kasy rozvlnil síťku. Radost domácím pokazil krátce poté Petr Kukla, po Korčákově akci byl již ostravský brankář na ledě a i přesto se úspěšný střelec rozhodl jít na jistotu a s brankou počkal, než si bude jist a pak si zaslouženě vychutnal radost se svými fanoušky – 2:3. Sareza si sice vytvářela kupu šancí, ale hosté gólovky převážné z kontrů, Vymazal či Sedlák by mohli vyprávět, především druhý jmenovaný, jenž nechal zaskvět Čecha v domácí bráně zákrokem lapačkou „v letu“, ač zbytečně pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Jelikož Havířov a právě Prostějov patří mezi bojující celky o vytouženou osmičku nejlepších, chtěla o to více šestá Ostrava získat minimálně bod, ale po celé utkání narážela na Biegla, i v přesilovce ze 49. minuty, kdy nejprve vyhořel Šebesta a vzápětí i agilní Glas. I na domácí straně měli prostějovští forvardi problémy s Čechem, dokud se před ním, či respektive za ním v převaze nezjevil Říha a nenašel před Čechem postaveného Tomáše Sedláka, který si mohl vybrat kam střelu umístí, a to také udělal. S domácími mohlo být ještě hůře tři minuty nato – s Říhovým únikem si ovšem ostravský gólman poradil stejně dobře jako s Hlouchovou dorážkou mířící mezi betony, které byly bleskurychle sklapnuty k sobě. Ale galapředstavení Lukáše Říhy nebylo stále u konce a v čase 57:06 si připsal druhou trefu v utkání a čtvrtý bod celkově při dalším oslabení Ostravy. Minutu a čtvrt před závěrečnou sirénou korigoval Petr Valušiak na konečných 3:5 i přes velkou nelibost obránců Jestřábů, neboť Biegl s kotoučem pod lapačkou narazil na důraz mladého útočníka a dostal se s pukem za brankovou čáru. Sareza Ostrava tak podlehla prostějovským Jestřábům 3:5.

Petr Fabián (Sareza): „Po zápase s Havířovem jsem byl spokojen s výkonem, dnes ne. Prohráli jsme snad devadesát procent buly, každé buly stojí mnoho sil, protože musíte bojovat o každý puk. Tým pokud nedá z šancí góly, tak na něj padne deka a už se z ní v zápase nevyhrabe.“

Aleš Flašar (Prostějov): „Dnes jsme získali důležité body, které jsme po debaklu od Jihlavy potřebovali. Hráli jsme dnes velmi dobře a zaslouženě jsme vyhráli. Dnes sehrála skvělý zápas první pětka.“