Středeční podvečer okoření utkání s Jestřáby

Lukáš Bajgar, 09.01.2007
Pětatřicáté kolo první hokejové ligy svede mimo jiné domácí Sarezu Ostravu s prostějovskými Jestřábi. Severomoravský celek v letošním ročníku deklasoval Hanáky před vlastním publikem 5:1 zásluhou pětibrankové prostřední části. Na ledě soupeře se mu již tolik nedařilo a přestože po celé utkání vedl, dotáhl se mač až na nájezdy, v nichž ve čtvrté sérii byl Hlouch neoblomný, kdežto Boháč na Jaroslava Jágra nevyzrál a účet byl uzavřen na konečných 6:5. Do tribun porubského Zimního stadionu můžete jako vždy zavítat od 16:30, neboť zápas začíná v tradičních 17 hodin, nebo si jej můžete vychutnat zprostředkovaně pomocí online přenosu na stránkách Sarezy.

Základní info

Sareza Ostrava podlehla v sobotním 34. kole v derby havířovským Panterům rozdílem tří branek a sama žádnou nevstřelila, přerušila tak svou sérii čtyř výher v řadě. Na ledě se představila nová posila - Adam Červenka z Nového Jičína se ukázal ve velice dobrém světle, ale stejně jako jeho spoluhráči nedokázal Novotného v bráně překonat. To Prostějov přivítal na svém ledě Jihlavu a v přímém boji o dotažení se na osmičku nejlepších podlehl rozdílem třídy 3:7, když hostující Řípa a Bakus každý dvěma zásahy v prostřední části upravili už na průběžných 1:5 a vyhnali z brány Radovana Biegla.

Když už ne postavením v tabulce, tak se Hanáci mohou chlubit útočníkem s velkým Ú - Lukášem Říhou. Říha okupuje tabulku produktivity se 48 body, jen o dvě branky zaostává ve statistice nejlepších střelců a taktéž o dvě, ale asistence, v příslušném hodnocení. Jen v trestných minutách nehraje prim – okupuje v uvozovkách jen čtvrtou pozici se 107 minutami a deficitem čtyřiceti minut na vedoucího muže této kategorie Petra Jelínka z Havlíčkova Brodu.

Poslední ohlášenou změnu v kádru je odchod Dušana Bařici do druholigového Šumperku, který je žhavým kandidátem na postup. Naopak již několik kol trápí prvoligové útočníky fantóm v bráně jménem Radovan Biegl, jenž stoprocentně zacelil mezeru po Martinu Vojtkovi.

Letošní vzájemné zápasy

9. kolo: HC Sareza Ostrava - HK Jestřábi Prostějov 5:1 (0:0, 5:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Janečka (Pavlačka, Glas), 25. Pavlačka (Janečka, Tesařík), 36. Janečka (Dresler, Tesařík), 37. Badžo (Kubala), 39. Tesařík (Pavlačka) - 52. Říha
více o zápase

22. kolo: HK Jestřábi Prostějov - HC Sareza Ostrava 6:5 (1:2, 3:2, 1:1 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 6. Sedlák (Hlouch), 24. Bartošek (Škoda), 26. Sedlák (Všetečka, Hlouch), 37. Doseděl (Říha, Bartošek), 51. Pavelek (Sedlák), rozhodující s.n. Hlouch - 1. Boháč (Baranyk), 10. Rimmel (Baranyk, Mocek J.), 22. Brincko (Najdek), 36. Badžo (Gelačák), 43. Bokroš (Klimek, Pavlačka)

Poslední kolo obou týmů

HC Sareza Ostrava

34. kolo: HC Sareza Ostrava - HC Havířov Panthers 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Galvas (Novotný), 37. Žák (Zdeněk, Rozum), 57. Fadrný (Mikšan)

HK Jestřábi Prostějov

34. kolo: HK Jestřábi Prostějov - HC Dukla Jihlava 3:7 (1:1, 0:4, 2:2)
Branky a nahrávky: 20. Kukla (Sedlák), 47. Hlouch (Říha), 58. Kukla (Korčák) - 18. Lazorišák (Bakus), 22. Řípa (Míka, Bakus), 26. Řípa (Kaňkovský), 28. Bakus (Čachotský), 31. Bakus (Lukáč), 42. Čachotský (Bakus, Ratnauer), 51. Bakus (Řípa)
více o zápase

Sestavy obou soupeřů v posledních utkáních

Sareza Ostrava: Masný - Ovšák, Tesařík, Palík, Vnenk, Holík, Mocek J., Vajda, Kubala - Glas, Boháč, Bokroš - Červenka, Sochorek, Svačina - Gelačák, Badžo, Valušiak - Janečka, Dušek

Jestřábi Prostějov: Biegl (31. Jágr) - Sedlák, Všetečka, Pukalovič, Suchý, Podešva, Poživil - Říha, Pavelek, Bařica, Hlouch, Kukla, Čech F., Škumát, Minařík, Gengel, Nakládal, Korčák

Statistiky soupeřů

SAREZA OSTRAVA JESTŘÁBI PROSTĚJOV
UMÍSTĚNÍ V I. LIZE
6. místo (52 bodů) 9. místo (42 bodů)
SKÓRE
BILANCE
14 – 3 – 4 – 13 11 – 2 – 5 – 16
NEJVYŠŠÍ VÍTĚZSTVÍ/PROHRA V LIZE
8:2 (Kadaň) / 0:5 (Brno) 5:0 kont. (Olomouc) / 2:7 (Chomutov)

HRÁČI HRÁČI
NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ
Pavel Šebesta 31 (17+14) Lukáš Říha 48 (22+26)
STŘELEC
Pavel Šebesta 17 Lukáš Říha 22
NAHRÁVAČ
Pavel Šebesta 14, Dalibor Sochorek (vč. utkání za Olomouc) 20 Lukáš Říha 26
NEJLEPŠÍ V +/-
Pavel Šebesta +8 David Všetečka +3
NEJTRESTANĚJŠÍ
Milan Ovšák 68 Lukáš Říha 107
GÓLMANI PROCENTUÁLNĚ
Jakub Čech 94,37% Radovan Biegl 90,07%
GÓLMANI PRŮMĚREM
Jakub Čech 2,21 Radovan Biegl 3,58

SAREZA OSTRAVA JESTŘÁBI PROSTĚJOV

Z historie prostějovského hokeje

V Prostějově se hokej začal hrát v roce 1913, kdy zde byl založen hokejový oddíl. Ve stejném roce zde bylo také sehráno první utkání, ve kterém Prostějov podlehl Kroměříži 12:1. V meziválečných letech hrál celek z Prostějova často velmi úspěšně hanáckou župu, k nejúspěšnější sezóně v tomto období dozajista patří 1931/1932, kdy se celek probojoval až do celostátního mistrovství, ve kterém podlehl pražskému LTC. V poválečném období střídali prostějovští hráči lepší sezóny s horšími, a tak se jednou pohybovali v celostátní nejvyšší soutěži, podruhé v soutěži nižší. V následujících letech hrál Prostějov 1.NHL, případně 2.NHL, kterou musel po reorganizaci soutěží opustit a tak se hrál v Prostějově Jihomoravský krajský přebor. Po období neslaná – nemastná postoupil Prostějov v sezóně 1989 – 1990. V té se Hanáci ohřáli tři sezóny, poslední z nich byla zakončena druhým místem a postupem do druhé nejvyšší soutěže. V té Prostějov vydržel až do roku 2004, kdy v baráži o první ligu neuspěl a sestoupil do druhé ligy. Po sérii problémů hrozil klubu zánik, avšak opak se stal pravdou. Z HC Prostějov se stali součastní HK Jestřábi Prostějov a po jedné sezóně strávené v nižší soutěži uspěli na jaře roku 2005 v baráži a vrátili se tak zpět do první ligy. V sezoně 2005/2006 ovšem nenásledovalo tradiční nováčkovské nadšení a Jestřábi se museli smířit s hnízdem uloženým až na předposlední příčce a až úspěšná baráž uchovala první ligu.