Starší dorostenci první přípravné utkání prohráli v prodloužení, s Třincem je ovšem čeká odveta

01.08.2013, Kateřina Juříková

Porubský starší dorost na svém ledě přivítal soupeře, se kterým se bude potkávat v extraligové soutěži – nedaleký Třinec. Do zápasu vstoupili lépe hosté, kteří jsou na rychlou a svižnou hru ze soutěže zvyklí. Porubským se dlouhou dobu nedařilo, ale nakonec se Třinci dokázali postavit se ctí a i když v průběhu utkání prohrávali, dokázali stav dorovnat. První branku v utkání vstřelil výtečný porubský střelec Martin Csomor. Trestné střílení proměnil Radim Němec a o vyrovnání se postaral Jonáš Mládek. Oba celky předvedly, co v nich je a další utkání spolu sehrají už v pátek na ledě Třince.

Přípravné zápasy staršího dorostu - přát. čt 1.8.12:15
HC Oceláři Třinec
3:4p(0:1, 1:1, 2:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 40. Csomor (Kurnik), 47. Němec, 57. Mládek (Gola) – 19. Poruba (Lorek), 26. Petrák (Motloch), 41. Petrák (Motloch, Christov), 61. Christov (Bartoň). Vyloučení: 5:9. Využití: 0:0. Diváci: 90. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Sroka – Štěpán, Šípek, Široký, Síkora, Ščurek, Šustala, Boháč, Hranoš, Bialoň, Gola, Mládek, Csomor, Bartoň, Kurnik, Csabala, Václavík, Němec, Dyba, Rajnoch, Boleslavský.
HC Oceláři Třinec: Hlaváč – Dudáček, Bartoň, Adámek, Imrich, Walaski, Cienciala, Janiczek, Motloch, Petrák, Poruba, Pala, Lorek, Sztwirtnia, Trčka, Sikora.

Úvodní vhazování vyhráli Porubští a ihned se prodrali do útočného pásma, kde se jim moc nedařilo. Hosté si puk vybojovali a okamžitě přesunuli hru na opačnou stranu. Sikora ohrozil domácí klec, když několikrát poslal puk na porubského gólmana. Jenomže ani jeden z pokusů se do klece nedostal. Obě mužstva se navzájem zkoušela, přetahovala se o puk a oba dva gólmani zatím odráželi lehké střely.

V průběhu třetiny se začalo přiostřovat a více začali tlačit hosté. Třinec obsadil prostor před domácí svatyní a ustavičně napadal Sroku. Poruba chtěla nátlak hostům vrátit, jenomže dlouho se v útočném pásmu neudržela a Sikora opět vyjel. Znovu ale trefil tyč. Po odpískání jeden z hostí poslal odražený puk do klece, ale branka uznána být nemohla.

Domácí si zahráli v desáté minutě první přesilovku, kterou navzdory všem snahám nevyužili. Hosté vyvíjeli čím dál tím větší nátlak. Sroka ovšem pokusy Trčky a Lorka ustál a kotouč za svá záda nepustil. Kurnik následně sám ujížděl na třineckou klec. Když k ní dojel, byl podražen, ale i tak se pokusil dostat kotouč mezi beton a tyč do soupeřovy branky. Jenomže puk jel opačným směrem. Minutu před koncem třetiny se hosté opět uvelebili v útočném pásmu, kde svou snahu zúročili. O branku se postaral Jan Poruba.

Domácí do druhé třetiny nevstoupili šťastně, neboť se jim nedařily přesné nahrávky a soupeř jim snadno bral kotouč z holí. Když se domácí přece jen dostali do útoku, Václavík vypálil na třineckou klec, ale gólman puk zachytil. Poruba se znovu dostala do presu, který nezvládla a Ludvík Petrák, který vypálil prudkou střelu z kruhů, navýšil skóre.

Domácí zřejmě tento gól nabudil, neboť přitlačili na pilu. Na čas si puk ukořistili a uvelebili se před třineckou klecí. Výhodou také bylo to, že hráli přesilovou hru, jenomže Mládek svou střelou nedokázal stav snížit. V polovině utkání byli na obou stranách v průběhu jedné minuty vyloučeni dva hráči, a tak se začala hrát zajímavá necelá dvouminutovka tři proti třem. Motloch se pokusil porubského gólmana překonat, ale neuspěl. O stejný scénář se pokusil porubský Mládek, který byl také neúspěšný.

Porubský gólman hodně zariskoval, když si vyjel ke kruhům pro puk, aby jej nahrál svému spoluhráči. Proti němu jel třinecký hráč, který by měl, pokud by včas do přihrávky stačil zasáhnout, jedinečnou příležitost k třetí brance.

Domácí se k závěru třetiny pokoušeli stav snížit, dlouho drželi puk na svých holích a to se jim i vyplatilo. Kurnik ujel s pukem ke třinecké kleci, ale puk mezi tyč a beton neprostrčil. O dorážku se posléze zasloužil Martin Csomor. Poruba tak Třinci poslala gól do šatny a snížila stav.

Hosté se Porubě pomstili za gól do šatny rychlým nástupem do poslední části utkání. Puk se nestačil na ledě pořádně zahřát a již jej Ludvík Petrák poslal po osmnácti vteřinách do porubské brány. Třinec setrvával v útočném pásmu a trápil domácí, kteří nátlak ustáli. Hosté byli neoblomní a tvrdí, takže při jednom z faulů, kdy třinecký hráč podrazil domácího, bylo nařízeno trestné střílení. Radim Němec využil šanci a prostřelil gólmana mezerou mezi jeho betony.

Christov, Motloch a Petrák si nahrávali před porubskou klecí, ale finální střela orazítkovala pouze tyč. Poruba při jednom střídání zaváhala a na ledě bylo šest hráčů. Čároví sudí si toho všiml a nekompromisně poslal domácí do čtyř. Bartoň a Csomor poté sehráli výtečnou akci, kterou ale do úplného konce nedotáhli. Puk se totiž odrazil od Hlaváčových betonů.

Poslední část utkání se již pomalu blížila ke svému konci a oba týmy vyvíjely značný tlak. Poruba chtěla stav dorovnat a hosté si chtěli svou výhru pojistit čtvrtou brankou. Jenomže oba týmy své plány nedokázaly dotáhnout do konce. Mužstva se o puk rvala jako hladoví lvi o kus masa. V sedmnácté minutě třetí třetiny se to přece jen jednomu týmu podařilo, a to domácím. Jonáš Mládek po Golově nahrávce poslal puk do třinecké brány.

To hosty samozřejmě rozzuřilo a okamžitě po vhazování obsadili útočné pásmo, kde se poté strhla mela v porubském brankovišti. Napínavá atmosféra se dala doslova krájet. Csomor ujížděl třineckým obráncům, ale zazvonila pouze horní tyč brankové konstrukce. Také střela Poruby z Třince orazítkovala tyč.

Další tlak ze strany hostů, konkrétně hráče Lorka, také Sroka ustál. Do konce utkání už nepadla žádná branka a tak se obě mužstva dohodla, že nastaví pět minut prodloužení. Prodloužení netrvalo dlouho. Po dvou sekundách rozhodl utkání Vít Christov. Po utkání se ještě trenéři obou mužstev dohodli, že se pojedou nájezdy, přestože o vítězi rozhodlo prodloužení.

Trestné střílení z utkání

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Je to naše první přátelské utkání po pěti dnech tréninku na ledě, což je podle nás brzo, ale s tím jsme nemohli nic udělat. Výsledek 3:3 je pro nás velmi dobrý, ale Třinec byl určitě aktivnější, měl více šancí. Dle mého názoru náš gólman Dominik Sroka zachytal výborně. Ještě ale máme co zlepšovat, kluci potřebují trénink a potřebují vědět, co po nich budeme vyžadovat. Máme velice úzký kádr, co se týče mladších kluků a bude to těžká práce, ale o to radostnější, protože když ta práce je, tak nás to baví. Chceme, aby se kluci zlepšovali a aby to bylo vidět.

René Mucha (HC Oceláři Třinec): Bylo vidět, že to je opravdu první utkání sezony. Samozřejmě jsme k tomu přistoupili spíše kondičně, takže jsme přijeli ve čtrnácti lidech a další utkání s Porubou nastoupí patnáct lidí a většina bude jiných. Myslím si, že to byla spravedlivá remíza. Bylo tam spousta chyb, a hlavně z naší strany. Obrovský počet zbytečných faulů. Divil jsem se, že rozhodčí ještě někdy přivíral oči, jinak bychom hráli ještě dvakrát či třikrát pouze ve třech. Musím ale říct, že oslabení nám šlo, ale od některých kluků očekáváme trochu víc, trochu více agresivní hru. Myslím si, že Poruba bude velice dobrým soupeřem v soutěži.

Pozn. redakce: Přestože se hrálo prodloužení, na kterém se dohodli oba trenéři, a které rozhodl během několika sekund Třinec, oba trenéři považují za konečný stav remízu 3:3.