Starší dorostenci zvládli vstup do nové sezony se ctí, Marcel Škoda pochytal 52 třineckých střel

05.09.2014, Kateřina Juříková

Své první utkání v nové sezoně sehrála Poruba na domácím ledě a přivítala zde soupeře z nedalekého Třince. Obě mužstva měla po celou dobu utkání několik šancí na vstřelení gólu, ale oba brankáři předvedli excelentní výkony. Třinec svou první branku vstřelil v sedmé minutě utkání, které se od druhé třetiny přiostřilo, další góly ale padly až v závěru. Třinečtí se pokusili pojistit výhru ještě jednou brankou, ovšem střelou Milana Vospálka Poruba stav snížila. Ze strany domácích bylo ještě pár šancí na srovnání skóre, ale hosté minutu před koncem vstřelili třetí gól a o vítězi bylo jasno. Nebýt však Marcela Škody, který svůj tým podržel, obdrželi by domácí branek daleko více.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 1.kolo pá 5.9.17:00
HC Oceláři Třinec
1:3(0:1, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 54. Vospálek (Csabala, Dohnal) – 7. Stuchlík (Bartko), 52. Hrehorčák, 59. Stuchlík (Kaukič, Hrehorčák). Rozhodčí: Mikula – Tošenovjan, Barteček. Vyloučení: 5:5, navíc Dang (POR) 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 100. Střely na branku: 13:55. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Škoda – Olšr, Skokan, Šustala, Široký, Boháč, Šípek, Prokeš, Prepsl, Holub, Csabala, Vospálek, Malát, Stach, Dohnal, Nardelli, Bialoň, Konečný, Irgl, Dang.
HC Oceláři Třinec: Loubal – Valíček, Haman, Radzienciak, Adámek, Imrich, Bartko, Janiczek, Stuchlík, Kaukič, Šváňa, Mach, Flok, Hrehorčák, Kofroň, Poruba, Plitko, Matějka, Bárci, Sztwiertnia, Roman.

Třinec sice v úvodu utkání ovládl útočné pásmo, ale také se ihned poslal do oslabení. Poruba tedy dostala příležitost ke vstřelení gólu, ale Malátovi se nepodařilo puk zpracovat tak, aby jej poslal do odkryté klece. Mince se vzápětí obrátila a v oslabení bylo mužstvo domácích. Ani hosté svou příležitost nevyužili.

Další přesilovku však hosté využili. Třinečtí dlouho zlobili gólmana Škodu, který se vždy snažil střely vyrážet. Ovšem střelu Kryštofa Stuchlíka pálícího z mezikruží nestačil vykrýt a kotouč skončil v brankovišti. Puk čím dál častěji měnil majitele a pro gólmany bylo někdy nesnadné vidět letící kotouč, jenomže žádný gól z těchto situací nikdy nepadl.

Přetahovaná o puk pokračovala i nadále a na obou stranách se opět vylučovalo, ale ani jedna z přesilovek využita nebyla.

Ve druhé třetině byli domácí pod tlakem soupeře zatlačeni před Škodu, který nejednou musel zasahovat. Třinečtí si dokonce vynutili i trest a měli tak lepší pole působnosti, když byli v početní převaze. Ovšem udržet si kotouč na holích nebylo pro ně až tak snadné, neboť porubští obránci se při své práci činili velmi dobře.

Hrehorčák mohl stav navýšit, ale jeho střela z kruhu prolétla za Škodovými zády a pouze orazítkovala tyč. Třinecké pokusy byly stále marné. Domácí se museli bránit a jejich snahy o vyjetí před Loubala často nevyšly podle plánu. Chaotické vyhazování kotouče mimo obranné pásmo Porubu značně oslabovalo, neboť pokud by se kotouč dostal na hůl některého z třineckých hráčů, nemuselo by to dopadnout pro domácí dobře.

Utkání nabíralo grády. Nejprve to schytal Radzienciak, když jej porubský útočník narazil zezadu a poté došlo i na krvavá zranění. Po vysoké holi sjela přilba přes obličej Holubovi, který se pak chytal za krvácející nos. Druhá třetina byla bezgólová, zato se však více hrálo do těla.

Tvrdé boje o kotouč se sváděly i v poslední části utkání. Souboje u mantinelů, přetahovaná o kotouč ve středním pásmu a nespočet pokusů o gól, ale ani jeden z brankářů nebyl zatím zdolán. Nejvíce se musel otáčet Škoda, který předváděl excelentní výkon. Jeho třinecký protějšek musel zasahovat jen ve výjimečných případech.

Třinec se po celou dobu utkání snažil nastřílet co nejvíce gólů, ale nedařilo se. Snaha o další branku se zúročila v třineckém oslabení, kdy svou akci Patrik Hrehorčák dotáhl do konce, když se jej porubská obrana pokoušela zastavit. Poprvé se do klece nestrefil, ale když se k němu kotouč vrátil, vypálil z otočky a puk prošel škvírou mezi gólmanem a tyčí do klece.

Přece jen se domácí dočkali vytoužené branky. Když se Poruba po delším čase dostala před Loubala, který byl dlouho v nečinnosti, vyvinula tlak. Po několika nezdařených pokusech se do klece strefil Milan Vospálek. Po gólu jako by se do žil porubských hráčů vlila nová energie, ale Třinečtí věděli, že stále ještě nemají vyhráno, a tak ve svém tlaku nepolevovali. Svou výhru Třinečtí zpečetili střelou Kryštofa Stuchlíka a Poruba tak podlehla svému soupeři 1:3.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Myslím si, že jsme v prvním kole dostali soupeře, který bude hrát prim v této kategorii staršího dorostu. Výsledek 1:3 je pro nás lichotivý, protože po celou dobu utkání byl soupeř jasně lepší. My jsme pouze bojovali a trochu se snažili soupeři překazit jeho hru, ale Třinec je jednoznačně agresivnější, rychlejší a techničtější. Za stavu 1:2 však malá jiskřička naděje byla, ale myslím si, že po hloupém vyjetí kapitána Olšra, kdy jeli tři na jednoho a dali na 1:3, bylo již o výsledku rozhodnuto. Gólman nás podržel, ale klukům nic vytýkat nebudu, sezóna je dlouhá a teprve začala. Soupeři gratuluji.

René Mucha (HC Oceláři Třinec): Bylo to dlouhé čekání na první extraligový zápas, celkem šest týdnů přípravy, a tak jako každý rok to bylo nervózní utkání. Doplatili jsme hlavně na neproměňování šancí v první třetině. I když opticky jsme byli v převaze, zápas byl velice vyrovnaný na nějaké ty vyložené šance. Zahazovali jsme tutovky a dělali zbytečné útočné fauly, ze kterých mohl soupeř klidně vyrovnat a otočit skóre. Takže jsem rád, že to kluci nezabalili, ačkoliv jsme to stáhli na tři pětky, abychom trošku zrychlili hru a klíčový hráči byli častěji na ledě. Děkuji brankáři i klukům za předvedený výkon.