Městské dorostenecké derby ovládl RT TORAX! Vítkovicím nedovolil skórovat

28.09.2023, Gabriela Juříková

Sváteční čtvrteční večer porubští dorostenci hostili na ledě Buly Arény Vítkovice. Od prvního střetu puku s ledem byli Moravcovi svěřenci páni ledu i herního scénáře. Na třech brankách ze čtyř se podílel Jan Ostřížek (1+2) a brankář Láryš vychytal proti letitému městskému rivalu čisté konto.

Extraliga dorostu – Východ - 7.kolo čt 28.9.18:00
HC Vítkovice Ridera
4:0(2:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Ostřížek (Vehovský, Skorochod), 10. Majkowski, 25. Ignatěnko (Ostřížek, Stasjuk), 33. Dietrich (Ostřížek, Stasjuk). Rozhodčí: Kroček – Hladík, Veselý. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Střely na branku: 24:25. Průběh utkání: 4:0.
HC RT TORAX Poruba: Láryš – S.Stasiuk, Majkowski, Korbel, Kozák, Planka, Michalík, Šíma – Dietrich, Straczek, Indrst – Ostřížek, Bobok, Skorochod – Ignatěnko, T. Vehovský, Václavek
HC Vítkovice Ridera: Skoumal (25. Špírek) – Sedlák, A. Drábek, M. Fojtík, Szarowski, Zatloukal, Kisza, A. Vítek – Svozil, A. Daněk, Plško – Douda (C), Zachariasz, Max. Man – Mareš, Fasner (A), Nazad (A) – M. Hofman

Po devětadvaceti vteřinách dostala Poruba přesilovku, když Majkowského za brankou podrazil Drábek. Hosté vytěsnili hru až před Láryše, ale v druhé polovině si už Skoumal na kotouč sáhl, to když od modé střílel Skorochod. Porubský gólman si na zákrok nějakou tu minutu musel počkat. Prvním střílejícím hráčem ve vítkovickém dresu byl Nazad. Dobrý forčeking, bruslení a výborný pohyb dělal hostujícímu celku dost problémů. Vyústil z toho i první gól. Vše začalo v obranném pásmu Poruby, když Skorochod vystihl vítkovickou nahrávku a dostal puk do středního pásma. Tobiáš Vehovský udělal rychlé kroky kolem levého mantinelu, čímž se dostal před obránce, a i když byl střežen, bezprostředně před brankou vystřelil. Skoumal puk vyrazil, ale z druhé vlny najel do slotu Jan Ostřížek a někudy puk propasíroval za brankovou čáru. Hrála se sedmá minuta. V té desáté se svižně prosmýkl přes obranu Mateusz Majkowski a před pravým kruhem vystřelil. Puk prošel Skoumalovi kolem levé tyče. V patnácté minutě měli Vítkovičtí šanci na snížení v přesilovce, ale Láryš vychytal jak Nazada, tak Drábka. Porubský gólmana si poradil i se střelou Svozila, jenž využil překvapivého vyklouznutí puku ze souboje v rohu. Do kabin se šlo za stavu 2:0 pro RT TORAX i přesto, že měli hosté poslední minuty početní výhodu.

Dorostenci RT TORAX díky svému skvělému pohybu a nedání soupeři mnoho prostoru na tvoření hry, si vynutili ve čtvrté minutě přesilovku. Mykyta Ignatěnko vyjel z rohu až k modré čáře, a když nenašel, komu by přihrál, vystřelil na bránu. Puk propadl Skoumalovy přes pravý beton za pravou tyč. Donutil tak Vítkovické v páté minutě druhé třetiny vyměnit brankáře. O další početní výhodu se domácí připravili a Vítkovice v následné krátké přesilovce vytěžili jen nastřelenou tyč. Za hlavu se po střele chytal Adam Plško, kterému nevyšla přesně ani střela z dálky. Ta skončila na boční síti. V pořadí čtvrtou přesilovku odehrála Poruba v útočné třetině, gól však padnul sekundu po Zatloukalově návratu. Na 4:0 navýšil vedení RT TORAX Vít Dietrich. Ostřížkova střela od modré přešla tečí za Špírkova záda. Do konce třetiny zbývalo odehrát sedm minut. Vítkovice se snažili jít do plných, dvakrát se usadily v útočném pásmu, ale střely se k Láryšovy dostávaly ojediněle. Ztroskotal Kisza, Daněk a Fojtík na modré promáchl výtečnou nahrávku. V přesilovce Man nastřelil jen břevno.

Na začátku třetí třetiny se hrálo opět v nepoměru hráčů na ledě, chvíli i čtyři na čtyři. Vítkovičtí moc chtěli nepříznivý stav změnit, jenže za celou třetinu nenašli na dobře bruslící a pohybově agilní Porubu správný recept. Navíc byl v bráně ještě více pohybově flexibilní Jan Láryš, který stál vždy proti střelám a vychytal první čisté konto. Ovšem ani Porubané ve třetím dějství nezaháleli a Ondřeje Špírka patřičně prověřili. Ten už ale také žádný puk nepropustil. První letošní vzájemné utkání skončilo ve prospěch HC RT TORAX Poruba a po sérii čtyř proher zvítězil nad městským rivalem 4:0.