Konfrontace s hokejem cizí země mladším dorostencům vyšla, i když francouzská šestnáctka vzdorovala

07.11.2015, Gabriela Juříková

Mezinárodní přátelské utkání nemohlo začít jinak než hymnami obou států. V sobotním poledni se na porubských modrých čarách pozdravili francouzská reprezentace do šestnácti let a porubský mladší dorost. Domácí tým RT TORAX Poruba netušil, co od soupeře očekávat, takže dle toho vypadaly i první minuty utkání. První třetina gól nepřinesla, ale za to se diváci nenudili při sledování útočného hokeje s mnoha souboji a dohrávkami hlavně ze strany hráčů s kohoutem na drese. Góly začaly padat po první přestávce, kdy Poruba šla během minuty do dvoubrankového vedení góly Jana Anlaufa a Havránka. Francie pak sice snížila a ve třetí třetině vyrovnala na 2:2, jenže Střondala dal domácím vedení zpět a v závěru utkání přidal ještě čtvrtou branku Jan Žídek. Francouzský výběr nedal Porubě výhru rozhodně zadarmo.

Přípravné zápasy mladšího dorostu - přát. so 7.11.12:00
Francie
4:2(0:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 25. Anlauf (Kroček, Žídek J.), 26. Havránek (Wawrzkiewicz M.), 49. Střondala, 59. Žídek J. (Střondala) – 38. Zavani (Plagnat), 49. Zavani (Coffy, Rabl) Rozhodčí: Rajnoch – Moravec, Kořistka. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 135. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
HC RT TORAX Poruba: Mrázek – Becher, Šolc, Kroček, Husák, Zicháček, Gajdoš, Pitucha – Wawrzkiewicz, Žídek, Havránek, Střondala, Puchala, Anlauf, Šimek, Häring, Benka-Rybár, Boniatti
Francie: Boccassini J. – Andraud, bourillon, Coffy, Coulaud, Cucherat, Palat, Plaquevent, Poirier – Aymard, Belharfi, Chautant, Vialatte, Joubert, Boccassini U., Laroux, Plagnat, Rabl, Rousseau, Sentieys, Zavani

Porubští mladíci nevěděli, co od soupeře čekat a podle toho vypadal i začátek utkání. Francouzi byli aktivnější a také jako první vyslali puk na Mrázkovu bránu. Po individuální Plagnátově akci, porubský gólman puk zachytil u pravé tyče se štěstím. Na druhé straně po rychlých dlouhých nahrávkách se ke střele dostal Střondala, jenže mířil nad Boccassiniho bránu. Při hře 4/4 se ke střele odhodlal Havránek, jenže jeho střelu zblokoval Poirier. Francouzský mladík Belharfi tváří v tvář gólmanu vystřelil mezi betony, ale ty se včas zaklaply a tak se na první branku i v osmé minutě stále čekalo.

Diváci viděli pohledný hokej nahoru dolů neošizen o osobní souboje ani střely mířené mezi tři tyče. Hru tvořili po více času hráči s kohoutem na prsou a porubský tým jim vše usnadňoval, když častěji fauloval. Mrázkovi tak přibývaly počty zákroků. RT TORAX Poruba si zkusil v 51 vteřinách i hru ve třech. Ale to paradoxně měli Porubští největší šanci skórovat, když francouzský obránce při vyjíždění ze svého pásma uklouzl a Havránek od útočné modré čáry následně jel sám na gólmana. Jenže ve finále puk nasměroval příliš vysoko.

Přestávka domácímu týmu pomohla uvědomit si, že i oni by měli dohrávat souboje a jít tvrdě do těla, protože pak mohli početnému obecenstvu naservírovat první branku. V začínající páté minutě druhé třetiny, kdy při signalizovaném vyloučení na straně Francie prostřelil vše, co stálo puku v cestě Jan Anlauf. Do minuty se stav měnil, hlasatel zrovna zveřejnil autora první branky. Před brankovištěm zabojoval Marek Havránek a v kleče namířil puk k protější spojnici tyčí. RT TORAX rázem vedl 2:0. Snížení měl na holi Plaquevent, ale i když musel Mrázek puk hledat mezi hráči, zachytil jej po odrazu do lapačky. Zavani zpoza brány nahrál před branku, odkud střílel Plagnat, ale porubský gólman sám nevěděl, jak a čím puk zachytil, aby neprošel za brankovou čáru. Bylo to vyústění souvislého francouzského tlaku, který si zasloužil gólové zakončení, jenže proti byl maskovaný muž v bílém drese.

V polovině osmnácté minuty druhé třetiny se přeci jen Francie gólu dočkala, když dravost a bojovnost předvedl Plagnat, když vybojoval puk na mantinelu a Arthur Zavani pukem vystřeleným do protipohybu a umístěným pod horní tyč snížil na 2:1. Po přestávce to domácí vzali od podlahy a počastovali Boccassiniho několika střelami, které mu zvýšily jen počet zákroků. Francouzští mladíci se nenechali zahanbit a soupeřova gólmana také několikrát prověřili. Nakonec se jim podařilo vyrovnat v osmé minutě třetí třetiny, kdy odstřelování ukončil pukem v síti druhou svou trefou Arthur zavani a o pomyslného vítěze se začínalo bojovat o nuly.

Než jsem dopsala předchozí řádky, Vojtěch Střondala převážil misky výhry na porubskou stranu, když se ve středním pásmu zmocnil kotouče a souboj s gólmanem vyhrál střelou na vzdálenější tyč – 3:2. V přesilovce se pak Porubští snažili o pojišťující gól, ale gólman byl proti. Pěknou hokejovou akci pak vymyslela první porubská pětka, když Střondala místo střelby ještě nahrál na křídlo Havránkovi a ten přenechal zadovkou puk Wawrzkiewiczi, jenž ale bránu přestřelil. Francouzská šestnáctka kontrovala, a když se dostala před Mrázka, Coffy se napřáhl ke střele, kterou ovšem porubský gólman vyrazil.

Po ohlášení posledních dvou minut třetí třetiny se do černého ještě trefil Jan Žídek, ale závěrečné minuty patřily Francouzské reprezentaci. Odstřelovala porubskou bránu, ale z gólu se již neradovala. Po skvělém hokeji, který nám hráči s kohoutem na hrudi nabídli a jistě mnohé tím překvapili, odešli z ledu poraženi, ale rozhodně nedali Porubě výhru zadarmo. Po potřásání rukama ve středovém kruhu a dokonce i s trenéry, kteří stáli ve dveřích střídaček, se obě mužstva společně vyfotografovala.