Ostravské derby skončilo debaklem! Poruba je v extralize stále bez bodů

17.09.2016, Kateřina Juříková

V tomto utkání se na ledě potkaly dva ostravské celky – RT TORAX Poruba a Vítkovice, které nyní místo Vítkovice Steel používají nový název Vítkovice Ridera. Zatímco Ridera vévodí tabulce skupiny východ, druhý ostravský celek se nachází na opačném místě, o které se prozatím dělí s Warriorem Brno. Domácí mužstvo nezvládlo vstup do tohoto utkání a Vítkovice se držely v počtu vstřelených branek až do druhé třetiny zkrátka. V poslední třetině mohli domácí stav zvrátit, či alespoň dorovnat, ale nestalo se tak. Hosté se ovšem rozjeli naplno, až nakonec po sedmé brance donutili Vojtěcha Mokrého opustit bránu. Ani Daniel Morys to neměl jednoduché a obdržel dvě další branky díky chybám v obraně. Nebýt obětavosti a včasných reakcí těchto dvou gólmanů, stav by byl jistě vyšší.

ELIOD extraliga mladšího dorostu - 5.kolo so 17.9.13:30
HC Vítkovice Ridera
0:9(0:2, 0:1, 0:6)
Branky a nahrávky: 7. Brada (Vojtovič), 8. Pastor (Plánka), 27. Ivan (Vjačka), 47. Ivan (Zapletal), 48. Lewandowski (Tvrdý), 49. Brada (Smička), 49. Vjačka (Ivan, Pastor), 55. Lewandowski (Vojtovič, Kylnár), 58. Lewandowski (Kylnár, Smolka). Rozhodčí: Klapetek – Poruba, Hanzlík. Vyloučení: 4:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 95. Střely na branku: 19:67. Průběh utkání: 0:9.
HC RT TORAX Poruba: Mokrý (od 49. Morys) – Becher, Fabianczyk, Husák (A), Krátký, Machů, Pitucha – Stebel, Bochnak, Kotásek, Morávek, Anlauf (C), Stodůlka, Häring, Bořuta, Boniatti (A)
HC Vítkovice Ridera: Malík – Kočí, Smolka, Zapletal, Raška, Plánka F., Smička (A) – Vojtovič (A), Tvrdý, Kylnár (C), Lewandowski, Zajíc, Brada, Plánka V., Pastor, Ivan, Vjačka

Derby mezi Porubou a Vítkovicemi začalo přetahovanou o puk i útočná pásma. Oba gólmani si po pár sekundách sáhli na kotouč a naštěstí jej nemuseli lovit zpoza svých zad. Více se ovšem do útoku dostávali hosté, kteří porubské hráče zatlačovali před jejich bránu, kde se pokoušeli neustále o střely jak z blízka, tak i z větších vzdáleností. První vítkovický gól padl v sedmé minutě, kdy Marek Brada dokázal rychle zareagovat na přihrávku od spoluhráče a poslal puk do domácí svatyně.

Přesně o minutu později navýšil stav David Pastor, jež využil mezery mezi gólmanem Mokrým a tyčí brankové konstrukce. Poruba se marně pokoušela stav snížit. Horko těžko se dostávala ze sevření, a když už se to podařilo, pokusy dojet k Malíkovi končily ve středním pásmu. Zato Vítkovičtí byly velice produktivní a nešetřili domácího gólmana. Mokrý nejednou musel zasahovat a navíc předvedl i svou roznožku, kterou by mu mohl závidět i nejtalentovanější gymnasta, když zachytával kotouč do lapačky.

Domácí si museli asi po první třetině říci v kabině dost hecující věci, neboť do druhé části vlétli velice dobře. Nejenže se vloupali do útočného pásma, dokonce se i střílely ostré střely na vítkovickou bránu. Na Malíkovi bylo chvílemi vidět, že netuší, která bije a ani nevěděl, kde se kotouč nachází. Hosté se v zápětí dostali do přesilové hry, takže se mince obrátila. Mokrý jim však nedovolil skóre navýšit, a tak byla přesilovka hostů nevyužita. Ovšem těsně po návratu trestance vsítil Ivan Ivan.

Vypadalo to chvílemi, že domácí ztratili jiskru, se kterou do druhé třetiny vlétli. Nechali se opět zatlačit do obranného pásma, kde situaci musel zachraňovat gólman Mokrý. Ten však svůj tým podržel a Poruba se pomalu dostávala dopředu, ale již to nebylo ono. Nahrávky se nedařily a spíše končily na holích soupeře, či si je soupeř mohl snadno vzít, a také razance střel již nebyla tak prudká.

Třetí třetina byla pro Porubu „buď, anebo“, takže hodně záleželo na tom, jak do poslední třetiny vstoupí. Bohužel začátek poslední části byl pekelný. Vítkovice opět tlačily domácí tým do jejich obranného pásma a častovaly Mokrého tvrdými palbami. Porubě se párkrát podařilo vpadnout do útoku a nabourat tak obranu hostů, ale ke střelám na vítkovickou klec se nedostala.

Když se vhazovalo po pravici Mokrého, Vítkovice neváhaly a jakmile se dostaly ke kotouči, napadly jej. První střela se nepovedla, ale odražený kotouč se dostal na hůl Ivana Ivana, který stačil dostat puk do klece, ještě než se Mokrý stačil k tyči přitočit. O pár sekund později padl další protivný a nešťastný gól do porubské brány. Autorem byl Jakub Lewandowski.

Mokrý dostal rychlou střelu za záda také od Marka Brady a po bekhendovce Tomáše Vjačky odstoupil z brány a místo něj stanul v kleci Daniel Morys. Vítkovice se usadily v útočném pásmu a neustále častovaly Moryse střelami. V jednom okamžiku to vypadalo, že i druhý domácí gólman podlehne vítkovickému nátlaku, ale puk zpacifikoval, načež se vedle něj strhla bitka. Když se znovu hosté dostali před domácí svatyni, podlehl gólman Jakubu Lewandowskému.

Domácí již ztratili motivaci, což se podepsalo i na výkonu a výši obdržených branek. V nestřeženém okamžiku, nikým neatakován, poslal Jakub Lewandowski puk po ledě, a ten se velice rychle dostal mezi betony gólmana.

Domácím zbývalo v posledních minutách jediné – nedostat desátý gól a udržet svého soupeře co nejdále od brány. To se jim povedlo, ale výsledek nebyl přívětivý. Utkání skončilo 0:9.

Roman Ryšánek (HC Vítkovice Ridera): Po zaváhání v Šumperku, kde jsme mysleli, že to bude jednoduché, jsme spadli zpátky na zem a dnes kluci přistoupili k zápasu zodpovědně. Soupeři postupně docházely síly, takže poslední třetina byla vyvrcholením. Kluky včetně gólmana za kolektivní výkon velice chválím.