Deset gólů, z toho devět v porubské síti, udržet extraligu bude hodně těžké, ale ne nemožné

09.01.2016, Gabriela Juříková

Vstup do utkání s Litvínovem se starším dorostencům RT TORAX Poruba hrubě nevydařil a stejně tak se dělo v začátku každé další třetiny. Svěřenci trenéra Rambouska soupeři hokejově sice s přivřenýma očima stačili, ale v zakončení gólových šancí je dělil rozdíl tří tříd. Ustáli i tvrdé souboje na mantinelech, snažili se střílet, jenže zapomínali na zadní vrátka a na to, že litvínovští jsou hodně dobře vybaveni bruslařsky. Gólman Marcel Škoda ze 42 střel nechytil 9 puků, jeho protějšek Šimon Havlík si poradil s 29 střelami a jen šouráček z hole Vojtěcha Střondaly skončil za jeho zády. Udržet extraligu i pro příští ročník bude pro hráče RT TORAX Poruba hodně tvrdý oříšek a jistě to bude chtít od hráčů i hodně velké srdce nejen bojovné nasazení v dalších zápasech soutěže.

NOEN extraliga staršího dorostu - 32.kolo so 9.1.13:30
HC Litvínov
1:9(0:2, 1:2, 0:5)
Branky a nahrávky: 31. Střondala (Bochnak) – 1. Vébr (Helt), 3. Helt (Vébr), 21. Helt (Urbánek), 29. Cikánek (Vébr, Helt), 42. Vopat (Myšák, Havlík), 44. Schmidmayer (Urbánek, Cikánek), 49. Bečvář (Havlík, Kučera), 51. Drašar (Schmidmayer, Myšák), 59. Bečvář (Nídl). Rozhodčí: Trombík – Tošenovjan, Marek. Vyloučení: 4:4, navíc Urbánek (LIT) 5+OK. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 99. Střely na branku: 30:42. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:9.
HC RT TORAX Poruba: Škoda – Prokeš, Bijota, Prepsl, Skokan, Krása, Dobeš, Timura, Dlouhý – Holub, Malát, Dang – Plachý, Bernát, Krupa – Bochnak, Střondala, Havránek – Irgl, Stach, Klíma
HC Litvínov: Havlík Š. – Macháč, Havlík M., Havlík D., Kučera, Urbánek, Hipius, Cikánek – Ineman, Nídl, Schmidmayer, Vopat, Vébr, Drašar, Myšák, Bečvář, Pavlíček, Helt

Porubský tým s novým kapitánem si před utkáním pořádně bojovně zakřičel, jenže pak asi zapomněl, že by to měl předvést i na ledě, onu bojovnost. Litvínov totiž na nic nečekal a okamžitě se chopil dobývat Škodovu bránu, což s emu povedlo v čase 0:45. Zdeněk Vébr otevřel po nahrávce Halta skóre a to ještě domácí netušili, že tito dva hráči si v dalším střídání role obrátí. V končící třetí minutě se autorem druhého gólu stal Filip Helt jemuž nahrával právě Vébr. Kdysi by to Porubské jistě srazilo na kolena a hrálo by se už jen na jednu branku, jenže tentokrát se tak nestalo. Porubští dorostenci se zdravě namíchli a dokazovali, že i když nemají v řadách žádné výrazné individuality, dokáží hrát vyrovnaný mač s kýmkoliv.

Aspoň co se nasazení týče. S hokejovým myšlením to už bylo horší a s kombinací, která by vedla ke gólu, jak by smet. V první přestávce si jistě v kabině vyslechli mnoho rad a nabádání jak hrát, co na ledě dělat, aby soupeře předčili, jenže vše vzalo za své ve 28 vteřině, kdy hosté vsítili třetí branku. A opět u toho byl Filip Helt, který dopravil puk za Škodova záda po střele Urbánka, ale při té jen zazvonila tyč. Na 4:0 z pozice Litvínova zvyšoval přesně po osmi minutách Roman Cikánek poté, co se tři žlutočerní řítili na jediného porubského obránce. Škoda střelu Vébra vytěsnil, ale v poloze ležmo již nedosáhl na z druhé strany letící puk. Cikánek trefil přesně odkrytý prostor brány.

Domácím se po nesčetných pokusech dostat kotouč za Havlíkova záda tento počin zdařil v polovině utkání. Doráželi a přesouvali se tak dlouho, až se Havlík dostal mimo své pracoviště a Vojtěch Střondala popostrčil kotouč směrem na bránu, který se tam zpomaleně doslova došoural – 1:4. Ale to bylo ze strany RT TORAX Poruby v utkání s Litvínovem vše. Víckrát již Havlíka nedokázali překonat, přestože na něj vyslali celkem 30 střel. Hosté jich měli 42 a vytěžili z toho 9 branek. K těm čtyřem z prvních dvou třetin totiž v třetí dvacetiminutovce přidali búra.

I do třetího dějství vstoupili hosté hned v úvodu brankou a největší radost z ní měl Lukáš Vopat. O dvě minuty později neuhlídala obrana únik Karla Schmidmayera kolem střídaček a byť byl blokován Skokanem, tak dokázal vystřelit. V momentě střelby poodjel Škoda od své pravé tyče a puku dal malou skulinku k vniknutí za brankovou čáru. Ale nehrálo se jen na porubskou bránu. To v žádném případě! Jenže porubským útočníkům scházela síla a správná muška. A v samém snažení útočit zapomínali na zadní vrátka. Při hře 4/4, kdy je na ledě více prostoru se taky prosadil jen Litvínov. Jan Bečvář to zkusil z levé strany a byl úspěšný. Škodovi, který si už pravou tyč dokázal ohlídat, prostě puk někudy proklouzl.

Do dvou minut se skóre navýšilo na 1:8. Dělovka Davida Drašara vyhodila z branky gólmanovu flašku a sám Škoda jen kroutil hlavou, cože to bylo za ránu, že na ni nestačil ani zareagovat. Před devátou brankou v porubské síti měli Havránek se Střondalou přečíslení, jenže prvně jmenovaný byl v době Střondalově nahrávky již obsazen a tak na tečování do brány neměl ani dost času ani prostoru. No a avízovanou devátou branku Litvínova zařídil v čase 58:39 Jan Bečvář, který byl na konci důrazu ve Škodově brankovišti. Utkání bylo v podstatě rozhodnuto, ale poznamenalo jej 6 vteřin před koncem sestřelení Bijoty v útočné třetině, který se horko těžko z ledu zvedal. Takže rozhodčí ještě udělil trest do konce utkání. Nic na tom nezměnil strašidelný výsledek 1:9 a pro RT TORAX Porubu vytyčený cíl, udržet extraligu i pro příští ročník. Což už možná není jen v rukách porubského týmu.

Mojmír Kotas (HC RT TORAX Poruba): Dnešní utkání, k tomu asi není co dodat, výsledek hovoří za vše. Soupeř byl jednoznačně lepší, byl silovější, byl vidět na puku, přestože neměl své nejlepší hráče, kteří hrají v juniorce. My jsme se snažili o co nejlepší výkon, ale samozřejmě hráči hrají na to, co mají a jsou schopni možná za ten víkend zahrát slušně pouze jeden zápas. S takovýmto soupeřem jsme nebyli schopni předvést nic, co by se jim vyrovnalo.

Radek Mrázek (HC Litvínov): Zápas byl zbytečně nervózní. Od začátku se to některým lidem, kteří to měli řídit, nedařilo. Pak to vygradovalo zbytečným faulem na konci, ale jinak myslím si, že jsme naprosto zaslouženě vyhráli.