Přesilovka pět na tři mladším dorostencům nevyšla, vyhráli díky dvěma gólům v oslabení

23.03.2014, Gabriela Juříková

První jarní neděli přivítali mladší dorostenci na domácím ledě poslední tým tabulky Nový Jičín a dalo se předpokládat, že to bude jednoznačná Porubská záležitost. Branky začaly padat až ve druhé třetině. Domácí proměnili trestné střílení ve vlastním oslabení a hosté po necelé minutě vyrovnali. V polovině třetí třetiny začala Poruba proměňovat šance. Opět se prosadila v oslabení a v závěru zápasu dvěma po sobě rychle jdoucími góly dokonala výhru nad Novým Jičínem 5:1. Dvě branky si do statistik připsal Ondřej Žídek, trestné střílení proměnil Klíma a po brance vsítili Vospálek s Konečným.

ELIOD liga mladšího dorostu - 32.kolo ne 23.3.10:00
Ďáblové Nový Jičín
5:1(0:0, 2:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 24. Klíma, 29. Vospálek (Jendruš), 54. Žídek, 58. Žídek (Vospálek), 59. Konečný – 26. Juříček (Krupa, Najvar). Rozhodčí: Janda R. – Hořínek, Krakovčík. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 105. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Lamla (31. Remiáš) – Prepsl, Herejk, Pažický, Prokeš, Balcárek, Jendruš, Konvička, Stach – Vospálek, Voznička, Žídek – Timura, Veselý, Konečný – Dang, Malát, Klíma – Plachý, Vilček, Holub
Ďáblové Nový Jičín: Bayer – Matiaško, Teichman, Már, Fajmon, Tvrdý, Irgl, Bitomský, Najvar, Pernický, Raška, Palacký, Timko, Krupa, Trost, Juříček, Hilšer, Adamczyk, Dětský, Hudec

Bitva o poslední body první Poruby a posledního Nového Jičína nevypadala jako bitva Davida s Goliášem. Domácí na ledě jednoznačně nevládli, jak by se dalo čekat. Nový Jičín neměl co ztratit a podle toho do utkání vstoupil. Lamlu prověřil Krupa a jako první z gólmanů si sáhl na kotouč. Po chvíli se dočkal kontaktu s pukem i hostující gólman po střele Klímy. Lapačka brankáře Bayera byla neomylná. Poruba se dostala do souvislejšího tlaku. Vilček kličkoval v útočném pásmu, ale o puk přišel. Konečný v šesté minutě střílel z kruhů, jenže hostující gólman vyrazil puk koncem hole.

Na druhé straně si Lamla neporadil se střelou Fajmona. Kotouč mu vypadl z lapačky a jen s přičiněním obránců puk nezaplul za brankovou čáru. V deváté minutě dostali domácí přesilovku pěti proti třem trvající 1:34. Na trestnou si po minutě šel sednout další hráč Nového Jičína a Poruba tak dostala další vteřiny k dobru. Dvojnásobnou přesilovku, ale nevyužila, nedokázala se udržet v pásmu a střely, které na Bayera vyslala, nebyly pro brankáře nijak vážné. Po přežitém oslabení se do útoku dostal Pernický a Lamla měl co dělat, aby hosté neslavili úspěch.

V osmnácté minutě byl gólman hostí skoro překonán. Vospálek si najel před bránu z pravého křídla a poslal kotouč mezi betony. Gólman si do brankoviště sedl a kotouči zabránil v pokračování za svá záda. Veselý pak přestřelil, stejně jako Balcárek a Timura se nepovedlo dorážet těsně před gólmanem. V závěru třetiny se domácí dostali do tlaku, ve kterém pokračovali i po přestávce. Bayer vychytal jasnou šanci Maláta. V oslabení se do útoku dostal Kamil Klíma a byl podražen. Rozhodčí nařídil trestné střílení, které proměnil.

Lamlu obelstil střelou zpoza brány Daniel Juříček. Naznačil objetí brány a rychle se vrátil a zasunul do odkrytého prostoru levé Lamlovy tyče – 1:1. Domácí si vzali po souvislém tlaku, i díky přesilovce, vedení zpět v deváté minutě druhé třetiny. K odraženému puku se dostal Milan Vospálek a pod horní víko bekhendem zavěsil. V polovině utkání poslal do brankoviště trenér Poruby Matěje Remiáše. A od té doby se domácí v obranné činnosti zlepšili. Hosté se před Remiáše dostávali, ale střelecky se neprosadili. Ale v začátku devatenácté minuty byl blízko k vyrovnání Dětský. Puk byl pořád ve hře a RT TORAX se bránil novojičínskému tlaku.

Po druhé přestávce se naopak museli bránit hosté. Poruba se usídlila v útočné třetině a hledala správnou kombinaci k zakončení. Ta sice nepřišla, ale ze třetí třetiny se ukrojily dvě minuty. Zmar v koncovce poslal domácí hodně rychle do útlumu. Začali kazit přihrávky v obranném pásmu a dávali tak příležitost soupeři. Remiáš všechny střely vykryl, tak jako samostatný průnik Irgla. Puk vytěsnil špičkou pravého betonu. Nový Jičín sázel na rychlé protiútoky a okamžitou střelbu.

V sedmé minutě se pokusil vyrovnat Hilšer. Když se hra rychle přenesla před Bayera prohráli souboje s hostujícím gólmanem Dang, Vilček i Klíma. Přesiloovky nebyly pro Porubu žádná výhoda, ba naopak. Svazovaly ruce a nedařila se žádná kombinace. Hosté se úspěšně bránili vyhazováním kotoučů nebo rychlými úniky. Domácí poslední zápas sezóny, navíc v domácím prostředí, nepředváděli dobrý hokej. Vše si komplikovali už ve vlastní třetině, kdy špatnými rozehrávkami nabídli hostům nejednu šanci vyrovnat. Na poslední chvíli Balcárek zabránil vložením hole do střely skórovat Krupovy.

A když Holub v samostatném úniku sekl gólmana do lapačky, kdy už měl kotouč schován, vsítil druhý porubský gól v oslabení Ondřej Žídek. Na obranné modré se dostal k volnému puku, a byť blokován, dostal se přes obránce a střelou pod horní tyč zvýšil vedení RT TORAXu na 3:1. Po vypršení přesilovky Nového Jičína se do střelecky výhodné pozice dostal Pernický, ale vyprášil jen Remiášovy betony. Po dalším novojičínském útoku se do rychlého otočení hry dostal Vospálek. Gólman Bayer vyjel až na kruhy, Vospálkovy puk vyrazil, ale ten jej stačil postrčit před bránu, kde Ondřej Žídek měl už pohodlnou práci. Puk zasunul do zcela prázdné brány.

Po středovém buly se Poruba dostala opět před hostujícího gólmana a Ondřej Konečný ujel po levém křídle a poslal puk nad gólmanovo rameno. První dvě třetiny se domácí v koncovce trápili, ale závěr utkání byl už jen záležitost týmu trenérů Martina Smetáka a Petra Rambouska. Postup do extraligy slavil vydřenou výhrou 5:1. Nový Jičín byl na závěr soutěže výborným soupeřem, který padl hlavně díky gólům v porubském oslabení.

Martin Smeták (RT TORAX Poruba): Postup do extraligy jsme si vybojovali už před několika koly a tento zápas jsme si šli užít. Hokejově to sice asi nebylo první dvě třetiny to pravé ořechové, nevyužili jsme dlouhou přesilovku pěti proti třem, ale zápas jsme v podstatě vyhráli díky gólům v oslabení. Soupeř nás hodně potrápil, byl houževnatý a nedal nám výhru rozhodně zadarmo. Teď už můžeme oficiálně oslavovat postup do extraligy, a i když ne vždy hráli kluci dle trenérských představ, tak jim za celou sezónu, za bojovnost, dobrý přístup a píli děkuji.

Fleichmann Jaroslav (HC Nový Jičín): Zápas byl pro nás hodně motivovaný právě proti dobrému soupeři a to hrajeme vždycky dobře. Lámalo se to na obě strany jedním gólem. Rozhodl jeden gól právě v naší přesilové hře, kdy jsme vytvořili chybu a byli potrestáni třetím gólem v naší síti a to kluky zlomilo. Snažili jsme se dobře bruslícího soupeře eliminovat a dohrávat. Hokej to byl pěkný, pomohl nám svým výkonem gólman a zápas se odvíjel i od ubráněného dlouhého oslabení ve třech. Oslabení nám šla po celou sezónu, kluci ví, co v daných chvílích dělat a tak nám pořád svítala naděje k dobrému výsledku. Ale jak už jsem říkal, rozhodla jediná chyba, ale utkání to bylo výborné.