Poruba vrátila Havířovu porážku stejnou měrou, svého soupeře porazila o gól

27.09.2013, Kateřina Juříková

Poruba na svém ledě přivítala svého rivala z Havířova. Při prvním extraligovém utkání Poruba podlehla v Havířově stavem 4:3 a stejným výsledkem skončilo i toto utkání. Tentokrát ale zvítězili porubští dorostenci, kteří do poslední chvíle bojovali. Nejdramatičtější třetinou byla ta poslední. Domácí sice vedli po druhé tercii 4:2, ale ihned v prvních minutách dal Havířov gól. Do posledních vteřin se hosté pokoušeli dorovnat, ale neuspěli, ani když odvolali gólmana. Nejlepším střelcem za domácí byl dnes Tomáš Gřeš, ale o úspěch svého týmu se hlavně zasloužil Dominik Sroka, který za svá záda pustil z 38 střel pouze tři. Další utkání sehrají dorostenci Poruby v sobotu 28. září v Brně.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 9.kolo pá 27.9.17:00
4:3(3:2, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Šípek (Nardelli, Gola), 16. Mládek (Gřeš, Štěpán), 18. Gřeš, 37. Gřeš (Mládek) – 11. Fejko (Bednář), 14. Pacas (Chroboček, Ďurkáč), 42. Kurovský (Wróbel, Pacoň). Rozhodčí: Vaněk – Štěpán, Hanzlík. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 27:38. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 4:2, 4:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Sroka – Štěpán, Síkora, Šustala, Široký, Olšr, Hranoš, Šípek, Gola, Kurnik, Gřeš, Boleslavský, Mládek, Nardelli, Bialoň, Csabala, Hill
AZ Heimstaden Havířov: Šimeček (od 20. minuty Turšner) – Kalus, Heinzl, Chroboček, Dudek, Šteffko, Trombik, Ďurkáč, Pacoň, Orság, Polak, Fejko, Wróbel, Moravčík, Hendrych, Kurovský, Pacas, Pořízek, Bednář, Cihlář

Duel mezi Porubou a Havířovem začal zlehka, kdy se soupeři pouze oťukávali. Jenomže jakmile využili domácí přesilovou hru po střele Vojtěcha Šípka, začalo na ledě rodeo. Havířovští přidali na tempu a snažili se ze všech sil udržet si útočné pásmo. Netušili však, že domácí také taky rychle obrátí a nasadí vysoké otáčky.

Havířov se v jedenácté minutě na dlouhou dobu zdržel v útoku, kde Srokovi pořádně zatopil. Po nekonečném boji a několika dorážkách protlačil kotouč do klece Kryštof Fejko. Ovšem to nebylo ze strany hostů vše a následovala další rychlá akce a další gól. Přesilovou hru sice Havířov nedokázal využít, ale jen vteřinu poté, co se vyloučený domácí hráč vrátil na ledovou plochu, vstřelil kotouč do horního růžku Lukáš Pacas.

Poruba se stále pokoušela o dorovnání. Několikrát sice ztratila pásmo, ale okamžitě se dokázala vrátit zpět a ohrožovat Šimečka. Ten pak podlehl Jonáši Mládkovi, který urputně dorážel puk za gólmanova záda, až se mu to nakonec podařilo. K závěru třetiny navýšil stav kapitán Tomáš Gřeš.

Druhá část byla v duchu boje o území a ukořisťování kotouče. Hlavní úlohu v této hře hráli oba gólmani, kteří museli vynaložit veškeré síly, aby uhlídali své svatyně a nevpustili neposedný kotouč za svá záda. Srokovi i Turšnerovi se dařilo puk vyrážet a dotěrné protihráče vyhánět ze svého prostoru.

Jenomže málem jednomu z nich toto štěstí nevydrželo dlouho. Havířovští byli v útoku častěji a většinou se před porubskou klec dostali tak rychle, že bylo pro porubského gólmana velice obtížné rychle zareagovat. Polak a Cihlář mohli skórovat, ale ani jeden neuspěl.

Přece jenom se jednomu z týmů podařilo dát gól. Byla to Poruba, která Havířovu opět dokázala sílu pořekadla „Nedáš, Dostaneš“ a po jednom z útoku na Turšnera zvýšili domácí stav na 4:2. O branku se postaral Tomáš Gřeš.

Ihned v začátku poslední části Havířov vstřelil gól. Domácí neudrželi útočné pásmo a při jednom rychlém útoku jejich soupeř stav snížil na 4:3. Daniel Kurovský vypálil na Sroku a kotouč se od něj odrazil vzhůru. Naneštěstí pro domácí se puk po odrazu od gólmana dostal za brankovou čáru.

Hosté neustále napadali domácí klec, ale stále se jim nedařilo. Ani domácí nedokázali vstřelit další gól. Třetí třetina byla až do konce velice dramatická, neboť hosté se nedokázali smířit s myšlenkou, že přijdou o cenné body a domácí se pokoušeli stav navýšit.

Poslední dvě minuty byly až příliš dramatické. Poruba hrála pouze ve čtyřech a Havířov toho chtěl využít a tak odvolal svého gólmana Turšnera. Boj před domácí svatyní byl velice napínaví, ale hosté Sroku nemohli překonat. Utkání tak vyhrálo mužstvo domácích stavem 4:3.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Pro nás to je totálně vydřené vítězství. Myslím si, že utkání bylo trošku poznamenané těmi prohrami, které jsme zažili jak my, tak i Havířov, tudíž tohle nebyl až tak pohledný hokej. Bylo to hodně nervózní. Kluci to ale vybojovali, vydřeli a odvedli obětavou práci. Velká pochvala patří Dominiku Srokovi, ale i ostatním, kteří do zápasu dali vše.

Martin Janeček (HC AZ Havířov 2010): Pokud naše nejlepší pětka jsou hráči ročníku 97 a 98, tak je to smutné vystoupení našich hvězd. A také pokud nedáme čtyři, pět samostatných nájezdů na gólmana, tak nemůžeme vyhrát už vůbec s nikým. Každopádně gratuluji soupeři k výhře.