Jen dvě vteřiny dělily starší dorost od zisku prvních bodů v RAKO extralize

07.09.2013, Gabriela Juříková

V přípravě se třikrát nepodařilo svěřencům trenéra Rambouska AZet Havířov porazit. Věřili, že v ostrém extraligovém zápase vzájemnou bilanci vylepší. Ve druhé třetině dokázal RT TORAX otočit nepříznivé skóre z 2:0 na 2:3 během šesti minut. Kapitán týmu Tomáš Gřeš na první gól nahrával a na dvou se autorsky podílel. Domácí brzy odpověděli vyrovnávací brankou. Už se zdálo, že třetí třetina vítěze neurčí, když pouhé dvě vteřiny před ukončením základní hrací doby vsítil vítězný gól Havířova Erich Polak. Další utkání hrají starší dorostenci Poruby v pondělí 9. září od 17 hodin na domácí půdě proti Kometě Brno.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 2.kolo so 7.9.12:45
AZ Heimstaden Havířov
4:3(1:0, 2:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Orság (Polak E., Šimeček), 24. Pořízek (Bednář), 33. Ďurkáč (Bednář, Heinzl), 60. Polak E. (Fejko) – 25. Štěpán (Gola, Gřeš), 32. Gřeš (Štěpán), 32. Gřeš (Bartoň). Rozhodčí: Trombík – Mrákava, Řezáč. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 114. Střely na branku: 34:34. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3.
AZ Heimstaden Havířov: Šimeček – Chroboček, Dudek, Ďurkáč, Šteffko, Kiss, Heinzl, Trombik, Kalus – Frojda, Fejko, Pořízek – Polak E., Bednář, Orság – Cihlář, Kurovský, Moravčík – Stružík, Polak R., Wróbel.
HC RT TORAX Poruba 2011: Sroka – Síkora, Štěpán, Hranoš, Šípek, Široký, Šustala, Halška, Olšr – Mládek, Gřeš, Csomor, Bartoň, Kurnik, Kovaljov, Gola, Nardelli, Václavík, Csabala, Bialoň, Boleslavský.

Skóre zápasu otevřeli domácí až ve 12. minutě. To se po hrubé chybě brankáře Sroky, který zbytečně vyjel proti puku, dostal do zakončení Jakub Orság a jeho střela skončila přesně v dolním rohu odkryté porubské branky. Do konce první třetiny jsme mohli vidět ještě pár skvělých kombinací a samostatných úniků, ale bez brankového efektu.

Druhá třetina patřila především Tomáši Gřešovi, který se postaral o všechny tři branky TORAXu. Ještě předtím se, ale dokázali prosadit ve 24. minutě po krásné kombinaci domácí, za které skóroval Radek Pořízek. Ovšem po tomto gólu přišly rychlé odpovědi v podání Poruby. Nejprve se v přesilovce trefil Matěj Štěpán a snížil tak na 1:2.

Hned dvě branky Poruby jsme viděli ve 32. minutě. Vyrovnávací branku hostů vstřelil mezi betony Šimečka opět v přesilové hře Tomáš Gřeš. Obrat ve skóre dokončil stejný hráč, Tomáš Gřeš, když se v oslabení dostal s Bartoněm do samostnatného úniku na brankáře Šimečka a s přehledem zavěsil kotouč do horní části branky. Půl minuty na to dokázal za Havířov vyrovnat Jakub Ďurkáč, který se štěstím, ještě v té samé přesilovce prostřelil od modré čáry Sroku.

Ve třetí třetině jsme čekali, kdo se opět ujme vedení v dnešním zápase. K vidění byl velký počet útočných akcí, o které se sice postarali hráči obou celků, ale více ze hry měli hosté. Ti se i dostávali častěji do gólových situací. To pravé vyvrcholení zápasu přišlo až na konci třetí třetiny, kdy se nejprve k úniku dostal Patrik Gola, ale jeho dva pokusy Šimeček vychytal. O pár vteřin později se do akce dostal zase AZet, přesněji Jakub Orság s Erichem Polakem, ale ani tato spolupráce nezaznamenala brankový úspěch.

V době, kdy už všichni čekali, že se zápas překlene do prodloužení, se zrodilo nečekané rozuzlení. Dvě vteřiny před závěrečnou sirénou se po přihrávce Kryštofa Fejka prosadil Erich Polak a tato šťastná branka znamená pro Havířov zisk tří bodů do extraligové tabulky.

RT TORAX byl jen krůček od prvního úspěchu nad AZetem v této sezóně. Bez ohledu na konečný výsledek, předvedl vynikající hru i bez několika klíčových hráčů, kteří porušili předzápasové povinnosti. Již v pondělí 9. září od 17 hodiny na domácím ledě se starší dorostenci utkají s Kometou Brno a v pátek 13. září také v Porubě ve stejný čas se Vsetínem.

Martin Janeček (HC AZ Havířov 2010): Na našich hráčích bylo vidět uspokojení ze včerejšího vítězství nad Brnem a také byla poznat únava z tohoto zápasu. Poruba přijela perfektně připravená. A musím říct, že dnes prohrálo mužstvo, které bylo výrazně lepší. Způsob, jakým jsme v závěru skórovali, byl hodně šťastný. Do dalších zápasů se musíme vrátit k poctivé hře zejména v obraně.

Petr Rambousek (HC RT TORAX Poruba): Utkání se muselo líbit, bylo rychlé s vysokým nasazením. My jsme v přípravě s Havířovem třikrát prohráli, ale dnes si myslím, že jsme mohli sahat na body. Chtělo to jen proměnit šance. Podobnou branku, jako jsme dostali, za svou kariéru nepamatuji. Jsme zklamaní, ale klukům jsme za předvedený výkon poděkovali. Někteří hráči základního kádru dnes nenastoupili, protože nesplnili své povinnosti.