Slezské derby po prodloužení pro Pantery

17.01.2009, Kateřina Juříková

Hokejisté porubského VOKD hostili v sobotním kole I. ligy havířovské Pantery. Utkání bylo dlouho vyrovnané, první změna ve skóre nastala ve 23. minutě, kdy poslal domácí do vedení Adam Červenka, vyrovnání nenechalo na sebe dlouho čekat a zásluhou Daniela Bryneckého se začínalo od začátku. O další dvě minuty později opět vedla Poruba, Jiří Zdeněk v přesilové hře přelstil Valenta v hostující bráně. Pětatřicátá minuta přinesla další srovnání stavu - Marek Sikora bekhendem překvapil Štefla v kase Poruby. Třetí dějství hry se neslo v podobném duchu, jen s rozdílem, že do vedení šli hosté díky zásahu Lukáše Zelisky a vyrovnávat museli domácí Ondrejem Šedivým. Na řadu tak přišlo prodloužení a v něm rozhodl minutu před koncem nechytatelnou ránou Filip Štefanka. VOKD Poruba tak podlehla Havířovské hokejové společnosti 3:4.

- 43.kolo so 17.1.17:00
AZ Heimstaden Havířov
3:4p(0:0, 2:2, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Červenka (Zdeněk), 27. Zdeněk (Červenka, Najdek), 50. Šedivý (Bartoš, Mikula) - 25. Brynecký (Sikora, Kolarz), 35. Sikora (Kolarz), 47. Zeliska (Sikora, Brynecký), 64. Štefanka (Přeučil). Rozhodčí: Smitka - Chocholouš, Rittich. Vyloučení: 7:7, navíc Mikula (POR) 10 OT. Využití: 2:3. Diváci: 859. Střely na branku: 45:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3, 3:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Štefl - Ovšák, Vnenk, Suchý, Tesařík, Vajda, Rangl - Červenka, Najdek, Zdeněk - Káňa, Potočný, Szturc - Mikula, Bartoš, Šedivý - Domian, Rehuš, Gelačák
AZ Heimstaden Havířov: Valent - Lukačovič, Štefanka, Evan, Lašek, Kolarz, Klimeš, Hegegy - Seman, Vala, Přeučil - Pavelek, Piecha, Kotásek - Brynecký, Zeliska, Sikora - Minařík, Haas, Velecký

Úvodní třetina započala velkým bojem o kotouč, který často měnil majitele a působiště. Ve 3. minutě hráli domácí přesilovku 5 na 4 a tak se snažili držet v obranném pásmu Havířova. Bohužel ale tuto přesilovku nevyužili a navíc Brynecký ujel s kotoučem až před Štefla a málem sám zařídil trefu do černého. Domácí měli puk stále v moci a hosté se jim jej pokoušeli vzít. To se jim nedařilo a v 9. minutě už byli potřetí v oslabení, Valent se ocital pod neustálou palbou. Mikulova střela ovšem lízla jen brankářovy betony a ani Suchého dorážka, která následovala po Bartošově střele, neskončila v kleci. Valenta vyjel z klece pro kotouč a klec tak ponechal bez dozoru. Naštěstí pro něj se nikomu nepodařilo dát puk do prázdné branky. Kotouč byl stále v pohybu a obě mužstva o něj a o centimetry ledové plochy bojovala ze všech možných sil, ale ani jednomu týmu se prozatím nepodařilo dát gól. Třetina se pomalu ale jistě blížila ke konci a hra byla čím dál víc ostřejší, jenže stav byl stále bez branek. Ke konci třetiny měli puk v moci hosté, a protože si v útočném pásmu jen nahrávali, domácí jim kotouč sebrali a přesunuli hru před Valentu. Porubským ani Havířovským se nepodařilo vsítit branku a tak se stav na světelné tabuli 0:0 nezměnil.

V začátku druhé periody se dostal do obrovské šance Zeliska, ale střela ani jeho dorážka nepřekonala Porubského Štefla. Domácí zaútočili na Valenta a v čase 22:40 dali svou první branku. Nejprve si na havířovského strážce vystřelil Zdeněk a Najdek se pokusil o teč, ale puk se jen odrazil od jeho hole. Odražený kotouč se dostal na hůl Adama Červenky a jeho pohotová střela skončila za zády překvapeného gólmana. Boje o kotouč se opět rozeběhly. K puku se nakonec zmocnili havířovští a v čase 24:50 vyrovnali. Daniel Brynecký, který stál před Šteflem, zavěsil puk pod víko a na kostce nad ledovou plochou zářili dvě jedničky. Ale ne nadlouho, protože v čase 26:35 opět zazářilo trio Zdeněk-Červenka-Najdek. Po nahrávkách Najdka a Červenky se tentokrát do klece trefil Jiří Zdeněk. O pár minut později jel na bránu Najdek se Zdeňkem. Když Zdeněk nahrával připravenému Najdkovi, strčil do nahrávky svou hůl havířovský hráč a málem zavinil vlastní gól. Naštěstí Valent zachytil letící puk do lapačky. Na ledě se začalo přiostřovat. V čase 34:34 využili hosté přesilovku a vyrovnali skóre. Marek Sikora stál těsně přes Šteflem a tak mu nezbývalo nic jiného než kotouč zvednout. To se mu povedlo a puk obloukem přeletěl přes brankářovo rameno přímo do klece. Poslední minuty se odehrávali v havířovském obranném pásmu, kde se domácí pokoušeli dát další gól. Jenže se jim to bohužel nedařilo. Valent i jeho spoluhráči útoky s úspěchem odrazili. I tato třetina skončila nerozhodným stavem a to 2:2.

Závěrečná část utkání měla definitivně rozhodnout o vítězi. Porubští i Havířovští vedli urputný souboj o nevinný puk, který nakonec ukořistili hosté. V čase 46:56 vstřelil Havířov třetí branku. Za Šteflova záda se strefil Lukáš Zeliska. Poruba to nehodlala vzdát a v čase 49:10 vyrovnala. Na Valentu vypálil Ondrej Šedivý tvrdou střelu, která prošla mezi gólmanovými betony. Hra byla čím dál víc tvrdší a tvrdší. Na domácího gólmana vypálil rychlou ránu Piecha, ale jeho střela jen o chlup minula tyč klece. Také Potočného střela na havířovskou bránu se nezdařila a kotouč lapil brankář do lapačky. Obě mužstva vedla o kotouč tvrdý boj, a proto bylo stále více soubojů u mantinelů. Ale tyto boje byly velmi vyrovnané, což šlo vidět i na nerozhodném stavu 3:3. V 55. minutě se strhla před Valentem rvačka, která na pár minut oslabila obě mužstva. Štefl se ocitl v ohrožení, když havířovští přesunuli hru před jeho branku. Jeho spoluhráči jej ale bránili ze všech sil a nedovolili hostím, aby dali gól. Domácím jejich snaha vycházela a občas hru přesunuli před Valenta, kde se zase pokoušeli zabránit gólu hosté. Poslední minuty tak probíhali jako v tenise, kdy byl kotouč chvíli v obranném pásmu domácích a chvíli v obranném pásmu hostí. Bohužel nikomu se nepodařilo vstřelit branku a tak se po krátké přestávce prodlužovalo.

V prodloužení okupovali Porubští Havířovské teritorium, ale ani jedna jejich střela neskončila v bráně. Málem se strefil Zdeněk, jehož dělovka minula o pár centimetrů odkrytou klec. Hostím se podařilo dostat se před Šteflovu branku a v čase 63:46 dali rozhodující gól. Mezi betony domácího brankáře se trefil Filip Štefanka, který tak rozhodl o vítězství Havířova.