Potřetí v řadě tři body, Poruba chytá druhý dech

14.01.2009, Gabriela Juříková

Hokejisté porubského VOKD hostili ve středečním kole I. ligy severočeský Most. Říká se, že se tonoucí stébla chytá a hráči Poruby zatím nic nevzdávají. V utkání měli převážnou část optickou herní převahu, hosté zase dokazovali, že hokej je především o střelách. První změnu ve skóre učinil až ve 40. minutě Vladislav Vrtek a Most nastupoval do poslední tercie s vědomím jednogólového vedení. Jenže dvojnásobná přesila v samotném úvodu poslední části hry a branka Roberta Najdka, a o šest minut později trefa do černého Adama Červenky rozhodly o hubeném vítězství VOKD Poruba nad Mostem 2:1.

- 42.kolo st 14.1.17:00
HC Most
2:1(0:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 42. Najdek (Vnenk, Ovšák), 47. Červenka (Zdeněk, Najdek) - 40. Vrtek (Poživil, Gýna). Rozhodčí: Skoupý - Machálek, Škach. Vyloučení: 7:7, navíc Vnenk (POR) a Poživil (MST) 10 OT. Využití: 1:1. Diváci: 429. Střely na branku: 30:38. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Štefl - Ovšák, Vnenk, Suchý, Tesařík, Vajda, Rangl - Červenka, Najdek, Zdeněk - Domian, Hubáček, Bartoš - Káňa, Rehuš, Szturc - Gelačák, Mocek, Šedivý
HC Most: Závorka - Charousek, Hlubuček, Poživil, Gýna, Schmidt, Černý - Bednařík, Budinský, Zíma, Havlůj, Nedrda, Urban, Vrtek, Bauer Jakub, Bauer Jan, Šinkovič - Salač, Mach

Domácí mužstvo v posledních dvou zápasech zakusilo, jak chutná vítězství a hodlalo v této ochutnávce pokračovat. V prvních minutách zápasu se de facto usídlilo v útočném pásmu a nepříjemnými střelami zaměstnávalo mosteckého gólmana Tomáše Závorku. Příležitosti skórovat měl střelou od modré Lukáš Vnenk nebo nadvakrát střílející Jan Káňa. Ke vstřelení prvního gólu měli blízko i hráči Mostu, ale soustředěný Martin Štefl jim tu radost neumožnil. V polovině první třetiny se Mostečtí již dostatečně rozehřáli, protože zápas dostával náležité grády. Narušovali úspěšně rozehrávky domácích borců a začínalo se bojovat hlavně ve středním pásmu. Třikrát si v první dvacetiminutovce zahráli hráči Poruby přesilovku, ani jednu bohužel nevyužili. Jen jednou měli možnost hrát s jedním mužem v poli navíc mostečtí borci a to když hráčů Poruby bylo na ledě šest. V oslabení měl Jiří Zdeněk velikou šanci otevřít skóre, a to když chybně nahrával brankář Závorka, ale Zdeněk minul zcela prázdnou branku. Poslední vteřiny prvního dějství byli v režii porubských hokejistů. Hráli přesilovku a i když byli několikrát tvrdě atakováni, přesto odstřelovali bránu Mostu. Až siréna oznamující konec třetiny vysvobodila hosty od palby porubských hráčů. Stav utkání po dvaceti minutách 0:0.

Druhou třetinu dohrávali domácí pár vteřin přesilovou hru, využít ji, na to bylo málo času. Hrál se opatrný hokej, na obou stranách bylo několik šancí a ohrožení čistého konta brankářů. Adrenalin se divákům zvedal nejen při únicích zejména domácích borců, ale i při sporných rozhodnutí rozhodčích. Ale oni jsou na ledě v tu danou chvíli pány a musí se jejich verdikty respektovat. Fanoušci hlasitým povzbuzováním tlačili domácí kupředu a snad byli dalším hráčem v utkání. Porubský brankář Štefl čelil nečekaným a nepříjemným střelám hráčů Mostu vícekrát než v prvním dějství. Hra se přitvrdila hlavně ze strany Mosteckých, kdy Vítězslav Vrtek doslova přišpendlil nedovoleným způsobem na mantinel domácího Jiřího Suchého a dost neochotně odcházel na trestnou lavici. Domácí hokejisté ani tuto početní výhodu nevyužili. Naopak po pár minutách viděl rozhodčí napadení ze strany Jiřího Zdeňka, poslal jej na trestnou lavici a toho Most využil. První střelu z hole Ondřeje Poživila Martin Štefl vykryl, ale na druhou již nestačil dostatečně reagovat a puk mu prošel za záda. Šťastným střelcem se stal Vladislav Vrtek minutu před koncem druhé třetiny. Konec druhé třetiny byl jako přes kopírák, domácí ji ukončili početní výhodou, jako v první třetině. Tentokrát jim však do posledního dějství zbylo více vteřin. Stav utkání po čtyřiceti minutách 0:1.

Po úvodním buly třetí třetiny se Porubští dostali do útočné třetiny a Milan Ovšák vyprášil brankáři betony. Mostecké téměř vzápětí čekalo dvojnásobné oslabení, vhazování v třetině Mostu domácí vyhráli, Milan Ovšák přihral po lajně Lukáši Vnenkovi, ten vypálil, puk se odrazil od mantinelu k Robertu Najdkovi a jeho střela propadla přes rameno brankáře Tomáše Závorky za brankovou čáru. Vyrovnáno, k tomu do statistik týmu přibude využitá přesilovka pět na tři. Po obdržené brance se hosté ze severu Čech zdáli zamrzlí. Nedařili se jim rozehrávky a toho se domácí snažili ze všech sil využít. Nejlépe se vedlo první lajně, která svým důrazem před bránou slavila úspěch. Po přihrávkách Najdka a Zdeňka se do kolonky střelců zapsal také Adam Červenka - 2:1. Následujícím momentem zápasu byla trochu delší přestávka, zapříčiněná ležícím mosteckým hráčem, který se bolestivě držel v oblasti břicha. Za tento faul byl vyloučen Vnenk, který si vysloužil i desítku za nesportovní chování. Domácí oslabení přečkali se ctí. Hokejisté Mostu začali nepochopitelně po střetech padat. Martin Štefl v domácí brance čaroval, vytěsnit střely Jakuba Bauera i Júliuse Šinkoviče a proti Hlubučkově ráně mu dokonce pomohla tyč. Domácí museli v závěru třetiny vrhnout síly do bránění, protože mostečtí hráči chtěli za každou cenu vyrovnat. A když se i přes veškerou snahu nepodařilo Mostu vsítit druhou branku, připisuje si VOKD třetí vítězství v řadě, tentokráte 2:1.