Porubští hokejisté dobyli vsetínský Lapač

29.01.2012, Václav Trávníček, Adam Bagar

Na vsetínský Lapač zajížděla Poruba v roli velkého outsidera. Vstup do utkání ovšem hostům vyšel výborně a již po jedenácti minutách hry si vypracovali po trefách Luďka Krayzela a Radovana Vajdy náskok dvou branek. Od druhé třetiny měli Valaši velkou územní převahu, ale neustále ztroskotávali na pozorné porubské obraně a především výborném Michalu Gleichovi. Ten dlouho držel hosty nad vodou a celkem musel čelit šestačtyřiceti střeleckým pokusům soupeře. Vsetín v závěrečné tercii nejprve spornou brankou snížil a v závěrečné hře bez brankáře dokonce vyrovnal. Téměř tříhodinovou vypjatou bitvu musely rozhodnout nájezdy. Až v osmé sérii získal pro RT TORAX vítězství Luděk Krayzel.

2. liga - skupina Východ - 39.kolo ne 29.1.17:30
2:3sn(0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 44. Korčák (Hruška O., Hrčka), 59. Sprušil (Pelc, Vaněk) – 5. Krayzel (Zuber), 11. Vajda (Zdráhal), rozhodující sam. náj. Krayzel. Rozhodčí: Šutara – Goňa, Mrákava. Vyloučení: 3:9, navíc Farda, Korčák (oba VSE) a Hruzík, Mládenka (oba POR) 5 min. + OK. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 778. Střely na branku: 46:16 (13:6, 15:3, 17:5 - 1:2). Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
VHK ROBE Vsetín: Plšek – Farda, Heš, Spitzer, Pelc, Hrčka, Hoďa, Mečiar – Zúbek, Vaněk, Sprušil, Korčák, Hruška O., Vítek, Holík, Hambálek, Kajaba.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Šindelář, Wolf, Vajda, Chajretdinov, Hruzík, Mládenka – Ďurica, Krayzel, Zuber – Seidler, Pavlačka, Chaloupka – Kotásek, Zdráhal, Matějný – Bartošek.

První třetina patřila hostům z Ostravy. Porubě se hned v úvodu naskytla možnost přesilové hry, když únik Chaloupky musel Hambálek vyřešit jen za cenu faulu. Porubští v početní výhodě několikrát zahrozili, ale radovali se až na sklonku 5. minuty. Daniel Vaněk ztratil puk na útočné modré, ke kotouči se dostal Zuber, jenž pohotově našel Luďka Krayzela, a mistr republiky z roku 2001 nedal blafákem do bekhendu domácímu gólmanu Plškovi žádnou šanci. Kontrovat mohl Holík, ale z levé strany trefil pouze lapačku hostujícího Gleicha. Poruba odpověděla akcí Zdráhala s Radovanem Vajdou.

Druhý jmenovaný se prosmýkl kolem Hodi, plácl do puku a ten po ledě doputoval za Plškova záda. Hosté vedli 2:0 a na Vsetínských se začínala projevovat nervozita. V přesilovce sice Korčák posunul kotouč napříč brankovištěm na lépe postaveného Vaňka, jenže vsetínský kapitán zasunul kotouč jen do výstroje Michala Gleicha. Jestliže Plšek v brance Vsetína měl na druhé brance hostů podíl, v závěru prvního dějství jej smazal. Při samostatném úniku Chajretdinova hodil po ruském forvardovi v ostravských službách hokejku a musel čelit trestnému střílení. To s přehledem vychytal a udržel Vsetín ve hře.

Zavelet k obratu mohla dvojice Vaněk – Heš na začátku druhého dějství. První jmenovaný dorážel Hešův pokus, ale dezorientovaného Gleicha ve velké šanci překonat nedokázal. Valaši i tak zbraně neskládali. Sprušil vyslal na porubského fantóma ránu od levého mantinelu, mířil k bližší tyči a jen bleskový Gleichův reflex zabránil snížení. Hosté se v polovině zápasu prezentovali šancí Marka Pavlačky, jehož brejk zneškodnil Plšek, ale byli to domácí, kdo pomalu přebíral jeho otěže. Ostravané se soustředili na obranu a jen sporadicky podnikali výpady za útočnou modrou. Vsetínští zvyšovali tlak a vynutili si sérii přesilovek, z nichž ale pohříchu žádnu nezužitkovali. V závěru dějství dostaly průchod emoce, když Hruzík hokejkou píchl domácího Fardu a ten si to s hostujícím útočníkem rozhodl vyřídit ručně. Oba vyfasovali trest 5 minut + do konce utkání a vsetínský bek se připravil o středeční duel v Prostějově.

Třetí dějství poznamenal gól, který zřejmě neměl platit. Vsetínský Ondřej Hruška vypálil v přesilovce z mezikruží a Gleich jeho střelu schoval mezi betony. Jiří Korčák se snažil kotouč vydoloval, což se mu i povedlo – puk přešel brankovou čáru, ovšem až poté, co rozhodčí přerušil hru. Přes četné protesty hostujících hráčů ale nakonec branku uznal a stihl ještě Korčákovi (VSE) a Mládenkovi (POR) udělit trest 5 minut + do konce za následnou rvačku. Domácí vstřelená branka povzbudila a jestliže se od druhé třetiny jejich výkon zvedal, po kontaktním gólu už byli na ledě lepším týmem.

V přesilovce se mohl radovat Kajaba, jenž tečoval Spitzerovu dělovku od modré, leč ke škodě domácích mimo tři tyče. Právě tyčku Gleichovy klece orazítkoval ve stejné početní výhodě Heš. Na porubského gólmana nevyzráli ani Hrčka s Vítkem, kteří tři minuty před koncem spálili stoprocentní příležitost. Valaši se dočkali až minutu a 8 vteřin před koncem, když při power-play překonal Gleicha zblízka Antonín Sprušil. Protože následné prodloužení vítěze nepřineslo, přišly na řadu nájezdy. Rozuzlení nastalo až v jejich osmé sérii, kdy si vítěznou trefu připsal Luděk Krayzel a to zcela v souladu s průběhem utkání. Rozhodčí nejprve rozpažil, ale po poradě s čárovými a kontaktu s hráči Poruby nakonec vítěznou trefu uznal. Bonusový druhý bod si tedy z Lapače odvezla ostravská Poruba, domácí Valaši si z nedělního klání připsali jeden bod.

Ostatní zápasy 39. kola II. ligy - Východ:

HC Frýdek-Místek – HC Bobři Valašské Meziříčí 4 : 2
HC ZUBR Přerov – HC Uherské Hradiště 2 : 5
HC Slezan Opava – HC AZ Havířov 2010 3 : 2
HC Karviná – LHK Jestřábi Prostějov 3 : 4

Samostatné nájezdy

Viktor Hlobil (VHK Vsetín): S Porubou jsme letos třikrát vyhráli, ale vždy to bylo jenom o gól. Ostravský tým hrál vždycky dobrý hokej a dnes tomu bylo stejně. V první třetině jsme dostali dva nešťastné góly a sami jsme se málo tlačili do brány. Ve druhé dvacetiminutovce jsme se zlepšili, ale nedali góly. To se nám podařilo až ve třetí části hry, kdy jsme srovnali na 2:2. Nájezdy, to je vždy loterie. Rozhodující penalta asi byl gól, ale rozhodčí ho nejdřív neuznal a potom své rozhodnutí změnil. To přece nejde. To si pak každý může myslet co chce. Myslím, že jsme druhou a třetí třetinu odehráli dobře, ale rozhodlo, že jsme neměli štěstí v koncovce, které nás jinak provází.

Pavel Hinner (HC RT TORAX Poruba 2011): Do utkání jsme vstoupili dobře, dali jsme dvě branky a myslím, že jsme byli rovnocenným soupeřem. Ve druhé třetině jsme byli šestkrát nebo sedmkrát vyloučeni, z mého pohledu nesmyslně. To Vsetín nakoplo a dostalo ho do tlaku. Nás podržel gólman a měli jsme i trochu štěstí. Ve stejném duchu pokračovala i třetí třetina. Vsetín začal hrát agresivně, jít do těla. Rozhodčí opět vylučoval jenom na naší straně. Myslím, že i první branka Vsetína byla hodně sporná. Gólman držel kotouč a hráč mu do toho píchl. Měl to být faul a místo toho rozhodčí uznal gól. V závěru sehrál Vsetín dobře power-play. Puk se dostal na obránce, následovala dorážka. A pak už byla loterie na nájezdy. Klukům děkuji za bojovnost. Dohrávali jsme na čtyři obránce, z toho jeden byl útočník.