Opavský Slezan nečekaně potrápil porubského favorita, v závěru rozhodl kanonýr Luka

20.09.2017, René Chyla, Gabriela Juříková

Kdo čekal, že Poruba jakožto favorit prvního derby sezony opavský Slezan přejede jako nic, musel být vyveden rychle z omylu. Poruba sice vedla ještě na začátku dvacáté minuty o dvě branky, Opava ale dvěma slepenými góly ještě do pauzy srovnala a bylo zaděláno na drama. HC RT TORAX ve druhé třetině znovu odskočil, nicméně exporubský Petr Seidler vyrovnávací trefou znovu umlčel domácí střídačku. Dlouho to vypadalo, že duel dospěje do prodloužení, čtyři minuty před koncem ale ujel Vladimír Luka, jenž rozhodl o výhře Flašarova sboru 4:3.

2. liga – skupina Východ - 4.kolo st 20.9.18:00
Hokejový klub Opava
4:3(2:2, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 14. Kaluža (Zachar), 18. Ollender (Sztefek, Jaroš), 31. Káňa (Zdeněk), 56. Luka (Slavík) – 20. Herman (Wolf, Galvas), 20. Rousek (Vaněk, Seidler), 37. Seidler (Vaněk). Rozhodčí: Koziol – Barteček, Konvička. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 37:24. Diváci: 749. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Kůdela – Dresler, Slavík, Janota, Kaluža, Grebenjuk (od 21. Puškár) Adam – Haas, Zachar, Fojtík – Káňa T., Zdeněk, Luka – Sztefek (od 21. Ballner), Jaroš, Ollender
Hokejový klub Opava: Šafránek – Galvas, Šindelář, Štindl, Kiss, Chalupa, Šendera – Wolf, Herman, Kažimír, Hartmann, Vaněk, Vilínský, Seidler, Rousek, Vítek, Malina, Maxner, Grygar

Tomáš Rousek (OPA) (1+0)
Rostislav Vaněk (OPA) (0+2)
David Zachar (POR) (0+1)

PROMARNĚNÉ PŘESILOVKY A DRAMA V POSLEDNÍ MINUTĚ

První minuty utkání se odehrály v nestandartním počtu hráčů. Slezan hrál dokonce minutu ve třech, ale ani z jediné početní výhody nevzešel gól. Ne že by hráči nestříleli, jen gólmani byli dostatečně pozorní a pokaždé našli cestu, jak kotouč vidět a bezpečně lapit. Šafránek tak kryl střely Luky, Dreslera či Fojtíka a na druhé straně se nenechal překonat Kůdela Malinou, Vítkem nebo Štindlem. Skóre otevřeli nakonec Porubští, když si střelu Marka Kaluži srazil do branky sám maskovaný muž. Puk se totiž odrazil od zadního mantinelu a pak se od betonů nebo jiné gólmanské části výstroje odrazil za brankovou čáru.
Opavští byli velmi záhy vyrovnání a dokonce z podobné situace. Galvasova střela Kůdelovi propadla za záda, ale skoro ležící brankář se včas zorientoval a puk odmrštil z brankoviště. První třetinu poznamenalo krvavé zranění Štindla, který byl narolován v obranném pásmu na mantinel. Za tento zákrok ale nešel nikdo z porubské střídačky na trestnou lavici. Po opětovném zahájení hry, kdy šel opavský obránce pravděpodobně na šití, se dostal RT TORAX do dvoubrankového vedení. V osmnácté minutě se z nehokejového postoje opřel do puku Michal Sztefek až mu odletěla hokejka, jenže jeho střelu ještě Šafránek dokázal odvrátit, ale na dorážku Samuela Ollendra už nestačil.
Domácí si už mysleli, že do kabin půjdou s vedením 2:0, jenže v poslední minutě dokázali hosté utkání patřičně zdramatizovat. V čase 19:23 překonal Kůdelu dorážkou Bohumil Herman a v čase 19:59, skoro se sirénou ukončující třetinu, srovnal Tomáš Rousek.

NEROZHODNĚ I DO TŘETÍ TŘETINY

Druhá třetina začala rozpačitě z obou stran. Samá zakázaná uvolnění, dlouhé a nepřesné přihrávky. Trochu vzruchu přinesl únik Ollendra, když si z levého křídla sjel na střed hřiště a ocitl se tváří v tvář brankáři Šafránkovi. Puk nakonec skončil jen na betonech. Další zvednutí adrenalinu přišly záhy. Porubští jen těsně minuly pravou opavskou tyč a stejný kousek se podařil hostům. Ti ovšem neprotlačili puk kolem tyče levé. Hodně šancí si pak Opavští vypracovali v početní výhodě, kterou celou odehráli v útočné třetině. Domácí čtveřice však dokázala střely úspěšně blokovat.
V jedenácté minutě druhé periody se do útoku opřeli Zdeněk s Tomášem Káňou a byla z toho vedoucí branka. Zdeněk nastřelil na bránu, Šafránek puk jen odrazil do vzduchu a Káňa baseballově poslal kotouč za opavského gólmana – 3:2. Opavští okamžitě zvětšili obrátky a přiostřovali osobní souboje. Z toho taky vyplynula menší potyčka za Kůdelovou brankou, kdy Adam přišel o přilbu a že dál pokračoval ve hře, oslabil svůj tým. Po dvou minutách se ale skóre neměnilo. To až v čase 36:27 vyrovnával Petr Seidler po nahrávce Rostislava Vaňka překonal Kůdelu střelou nad lapačku. Takže i po druhé třetině byl stav utkání nerozhodný.

NEDÁŠ, DOSTANEŠ OPĚT ZAFUNGOVALO, ALE TREFIT PRÁZDNOU BRÁNU BYL PROBLÉM

Tvrdost se nevytratila ani po druhé přestávce. Soupeři si nedarovali ani centimetr ledu zadarmo a trpělivě čekali na chyby, které by potrestali. Jenže přesilovky v prvních pěti minutách třetí tercie ani jeden tým nevyužil, střelecké pokusy Maliny na opavské straně a Zachara na té porubské taky nekončily v brankové síti. Neuvěřitelně mnoho prostoru dostal v třiapadesáté minutě Vítek, který se ocitl sám před Kůdelou a čepelí namířil puk do horních pater branky. Jen těsně minul horní tyč. O tři minuty později se na druhé straně dostal ze střední třetiny do úniku Vladimír Luka a vystihl rozkročení Šafránka a puk poslal mezi betony – 4:3.
Tři minuty před koncem třetí třetiny si hosté vzali oddechový čas a po krátké pauze se na ledovou plochu postavilo proti Porubským šest hráčů. Domácí nedokázali, byť byli na kotouči, prázdnou branku hned třikrát trefit. Bylo to ale tím, že opavští obránci se dokázali pokaždé dobře zorientovat a puk zastavit včas. I když o něj záhy přicházeli. Navíc si Opavští ještě poslední minutu zahráli přesilovku. Takže ještě větší drama! Půl minutu oslabení dokázali domácí hráči odehrát mimo svou třetinu a další čas neuvěřitelně ubíhal, když se hosté dostávali zpět před Kůdelu. Vyrovnat se Opavě již nepodařilo a HC RT TORAX Poruba 2011 slavil po dramatickém utkání výhru.

Ostatní zápasy 4. kola

Kopřivnicevs.Val.Meziříčí4:3 pr.
Hodonínvs.Šumperk0:2x

Aleš Flašar (HC RT TORAX Poruba 2011): Výkon hráčů hodnotit nechci, jen jim děkuji, že jsme to silou dokázali strhnout na svou stranu a vyhrát za tři body. Kdybychom udrželi luxusní vedení 2:0 po první třetině, tak to mohl být naprosto klidný zápas, jenže naší lajdáckostí v jedné minutě necháme soupeře stav vyrovnat. Zřejmě z toho vyvodíme nějaký důsledek, ale za tři dny se každý bude dívat pouze na tabulku. Ale zase říkám, raději budu hrát ne příliš pohledné utkání a vyhrávat o gól, než hrát krásné a prohrávat. Výkon mě mrzí, protože diváci nám fandili a chtěli jsme, ať se jim zápas líbí, tak snad se jim líbí alespoň ta výhra. Za ty výkyvy se jim omlouvám, ale věřím, že to půjde jen a jen nahoru. Je přeci jen začátek sezony a stále se sehráváme. Nechci se určitě na nic vymlouvat, protože s takovým týmem bychom měli předvádět lepší a stabilnější výkony. Na druhou stranu, kdybychom proměnili nějaké gólovky a dostali se do dvoubrankového či tříbrankového trháku, tak mohlo být vše jinak.

Antonín Plánovský (Hokejový klub Opava): Myslím si, že jsme hráli se soupeřem naprosto vyrovnanou partii a ten bod jsme si alespoň zasloužili. S kolegou jsme rádi, že hráči předvedli takový výkon, jaký předvedli, nemají se určitě za co stydět, bohužel pro nás se štěstíčko v tomto zápase přiklonilo více na stranu Poruby. Klíčové bylo to rychlé vyrovnání z naší strany, které domácí tým značně do zbytku zápasu poznamenalo. Poruba má určitě velmi kvalitní hráče, kteří to mají v rukách, ale musím naše kluky ještě jednou pochválit, protože plnili přesně to, co jsme jim řekli.