Havířov suverénně potvrdil roli favorita, Porubě nasázel půltucet branek

24.11.2011, Adam Bagar

Polovinu základní části zakončili porubští hokejisté pikantním derby s lídrem soutěže, Havířovem. Na začátku utkání RT TORAX soupeře do ničeho nepustil, ale od patnácté minuty, kdy hosté udeřili ve vlastním oslabení, začal úřadovat AZet. Domácí sice v polovině mače srovnali zásluhou Jana Chaloupky, ale pak už se trefoval pouze výběr trenéra Danečka. Dalšími pěti góly a řadou pohledných akcí si Havířovští odvezli po výsledku 1:6 zcela zasloužené tři body. Pro Ostravany šlo vůbec o nejvyšší porážku v sezóně. Již v sobotu čeká svěřence trenéra Hinnera rozjetý Prostějov.

2. liga - skupina Východ - 22.kolo čt 24.11.18:00
1:6(0:1, 1:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 28. Chaloupka (Vaněk) - 15. Říčka (Vydra), 31. Brezani (Stránský, Potočný), 34. Rimmel (Najdek), 38. Daneček (Brezani, Potočný), 45. Zientek M. (Říčka), 49. Stránský (Krisl, Brezani). Rozhodčí: Mrkva - Bojda, Řezáč. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 552. Střely na branku: 23:32 (7:8, 7:12, 9:12). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:6.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Wolf, Piskura, Mládenka, Šindelář, Prokop - Krayzel, Pavlačka, Matějný - Galgonek, Badžo, Zdráhal - Vaněk, Ďurica, Chaloupka - Vajda, Seidler, Zuber.
AZ Heimstaden Havířov: Vrba - Rimmel, Krisl, Balčík, Vydra, Zientek M., Zientek L., Klimša, Najdek, Maruna, Pavlas, Potočný, Stránský, Daneček, Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft, Kopún.

V úvodu střetnutí měla Poruba územní převahu, ale pozorná havířovská obrana ji do šancí příliš nepouštěla. Lídr tabulky působil na začátku neškodným dojmem, vždyť vyslal první střelu mezi tři tyče až po sedmi minutách hry. RT TORAX měl následně k dispozici tři přesilové hry v řadě. Tato disciplína však nebyla pro domácí to pravé ořechové. Nejen, že nedokázali skórovat a vystřelit, ale dokonce inkasovali.

Vydra poslal chytrým obloučkem do samostatného úniku Roberta Říčku a ten celou situaci vyřešil naprosto s přehledem. Položil si Gleicha a trefil se do horní části branky. S Porubou mohlo být ještě hůře poté, co v situaci dva na jednoho poslal Stránský touš nad horní tyč Gleichovy svatyně. Když pak v závěru třetiny neuspěl u pravé tyče ani domácí Matějný, šlo se do šaten za hubeného náskoku AZetu.

Hned v úvodu prostřední části přestřelil po příhře Brezaniho porubskou klec Potočný. Šancí bylo v dalších minutách k vidění jako šafránu. Porubští se přesto dočkali vyrovnání. V situaci dva na jednoho stačil Vrba vyrazit Vaňkův pokus, ale na pohotovou dorážku na brankovišti z hole Jana Chaloupky již byl krátký. Remízový stav vydržel jen necelé tři minuty. Proti střele Stránského vytáhl Gleich výborný zákrok, ale na dorážku Maria Brezaniho už nemohl mít nárok.

Ostravané svou nedisciplinovaností nabídli soupeři dokonce dvě minuty dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Tu samozřejmě zkušený Havířov dokázal zužitkovat. Patrik Rimmel těsně za modrou napřáhl a přes hradbu těl si touš našel cestu až do branky. Následně zaujala pěkná individuální akce Říčky, jenž si prokroužil celé obranné pásmo Poruby. Gólem však skončil až přesný pokus Jana Danečka, který i s pomocí levé tyče překonal domácího gólmana.

Havířov měl utkání pevně v rukou také v závěrečné tercii. Své vedení navýšil krásnou střelou Marka Zientka do horního růžku branky. Hosté nadále bavili početný hlouček svých fanoušků. Již o šestý kousek se postaral po další oku lahodící akci Vít Stránský. Ten vykoupal Gleicha a zasouval již do zcela prázdné svatyně. Z hostujícího kotle se rázem začalo ozývat Deset, deset...

V dalším přečíslení poslal Potočný touš na Brezaniho, jenž jej ve velké šanci nedokázal doklepnout. V závěru měl Havířov zjevně zálusk na sedmý kousek za Gleichovými zády. Nejprve Balčík netrefil téměř prázdnou branku a o chvíli později nevyužil samostatného úniku ani Pechanec. To však hosty nemuselo vůbec mrzet. Poruba totiž podlehla lídrovi tabulky vysoko 1:6.

Pavel Hinner (HC RT TORAX Poruba 2011): Dostali jsme tvrdou lekci. V první polovině utkání jsme dokázali držet se soupeřem krok. V úvodní třetině, kdy jsme byli možná i lepší, jsme zbytečně inkasovali ve vlastní přesilovce. Pak se nám podařilo vyrovnat, ale zbytečnými fauly jsme dostali soupeře na koně. Havířov hrál od té doby v pohodě a skóre navyšoval. Musíme jít dále naší nastolenou cestou, v týmu je do budoucna perspektiva.

Jan Daneček (HC AZ Havířov 2010): Čekali jsme od domácích velký tlak, protože mužstva ze spodní části tabulky se výrazně zlepšila. Domácí se o to pokoušeli, ale trošku je nalomil náš gól při vlastním oslabení. Od té doby jsme se dostali více do hry. Přestože soupeř vyrovnal, tak jsme měli stále větší herní převahu. Myslím si, že domácí nám hodně pomohli v tom, že se vrhali bezhlavě do útoku a zapomínali na zadní vrátka. Několikrát jsme jim ujeli, dokázali to proměnit, a to podle mně rozhodlo. Jsem spokojený s tím, že jsme dali šest branek, protože v posledních zápasech se nám příliš střelecky nedařilo.