Pikantní derby Poruby s vedoucím Havířovem zakončí polovinu základní části

Pikantní derby Poruby s vedoucím Havířovem zakončí polovinu základní části

Adam Bagar, 23.11.2011
Fanoušci obou táborů se opět dočkali. Na řadě je totiž tradiční derby v podání Poruby a Havířova. První letošní vzájemný duel zvládl lépe AZet, jenž zvítězil 5:3. Podaří se RT TORAXu na domácí půdě rovněž vytěžit tři body? Souboj předposledního s prvním týmem tabulky je na programu netradičně ve čtvrtek 24. listopadu. Úvodní buly bude z rukou hlavního sudího Mrkvy vhozeno v 18:00. Na zápas dorazí tradičně nemalé množství havířovských fanoušků, nenechme se proto zahanbit a přijďme rovněž v hojném počtu. Přijďte povzbudit porubské áčko v boji o další druholigové body. V případě vaší neúčasti můžete zápas sledovat alespoň prostřednictvím tradičního textového online přenosu.

Základní informace

Po rozpačitém začátku soutěže, kdy Havířov ztratil bod ve Frýdku – Místku a podlehl ve svém stánku Prostějovu, se družina trenéra Danečka pořádně rozjela. Následovala totiž neuvěřitelná třináctizápasová série vítězství. Zastavit ji dokázal až po bojovném výkonu Valašský hokejový klub. AZet tak odjížděl z Lapače téměř po dvou měsících bez bodového zisku.

Hned v dalším kole zavítalo do K&K Pneu arény mužstvo s nejhorší obranou v soutěži, Uherské Hradiště. Havířovští fanoušci se určitě těšili na pořádný brankový příděl, ale nakonec museli jen těžko rozdýchávat překvapivou porážku 3:4. Azet vše napravil v sobotu, kdy zdolal valašskomeziříčské Bobry na svém ledě 3:1. Na čele tabulky tak má náskok pěti bodů na druhý Prostějov.

Na čele produktivity Havířova je Robert Říčka (11+13), v klubu dvacetibodových můžeme vidět ještě jméno Michal Sztefek (9+12). Na dalších místech najdeme Jana Marunu (9+6) a Jana Danečka (9+6). Bývalý porubský útočník Robert Najdek nastřádal do svých statistik deset bodů (2+8). Z obránců je bodově nejpilnější Petr Prokop (4+6), na paty mu šlape veterán Patrik Rimmel (1+8). Již čtyřikrát se letos trefil Jiří Krisl (4+4).

HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010

V brance Havířova dostávají stejně prostoru Lukáš Daneček a Adam Vrba. První jmenovaný si drží výborný průměr inkasovaných branek na zápas – 1,69. Hlavním trenérem havířovského týmu je Jan Daneček, roli asistenta plní Stanislav Sztefek. Na straně Poruby drží týmové kormidlo Pavel Hinner a Pavel Leksovský.

V brance RT TORAXu nastupuje pravidelně Michal Gleich a je největší oporou aktuálně předposledního týmu tabulky. Průměr obdržených branek na zápas si drží na slušném čísle 3,03. Nejproduktivnějším porubským obráncem je ruský „trpaslík“ Ildar Chajretdinov (3+4), další pozice zaujímají Ondrej Piskura (3+2), Martin Mintěl (0+5) a kapitán Rudolf Wolf (0+4).

Z útočníků se nejvíce prosazuje zkušený Luděk Krayzel (7+6), s dvoubodovým odstupem je za ním Jan Matějný (6+5). Za zmínku ještě stojí bodové zisky Marka Pavlačky (1+7), Marka Badža (3+3) a Jana Chaloupky (4+2). Bývalý havířovský forvard Pavel Zdráhal má na kontě pět bodů (2+3). Trestných minut nejvíce nasbíral útočník Petr Seidler (28).

Porubští hokejisté se naposledy představili ve Frýdku – Místku, kde zakončili sérii tří venkovních duelů. Ve vyrovnané bitvě se skóre přelévalo ze strany na stranu. Na vedoucí trefu Chajretdinova z první tercie reagovali domácí dvěma slepenými brankami v závěru druhé dvacetiminutovky. Poslední slovo měl však RT TORAX, ten góly Krayzela a Piskury převážil misky vah na svou stranu a odvezl si po výsledku 2:3 cenné tři body.

„Zápas jsme začali aktivněji než soupeř. Hned první lajna zatlačila domácí do třetiny a tak dlouho je tam přehrávala dokud nedala gól. Potom se přidaly i další formace. V první třetině jsme měli více ze hry než soupeř. Myslím si, že nebýt našich zbytečných individuálních chyb, tak bychom nepustili Frýdek - Místek do vedení. Ve třetí třetině jsme stáhli hru na tři útočné řady, což přineslo trošku oživení v mužstvu. Nakonec nám tam spadly dvě branky a podařilo se nám zvítězit,“ hodnotil vítězný mač trenér Pavel Leksovský.

Webové stránky soupeře: www.hc-havirov.cz

11. kolo: AZ Havířov 2010 - HC RT TORAX Poruba 2011 5 : 3 (1:0, 1:0, 3:3):
Poruba sehrála v Havířově vyrovnanou partii, v pohledném duelu přesto na body nedosáhla

Poslední utkání obou týmů

AZ Havířov 2010 – HC Bobři Valašské Meziříčí 3 : 1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
13. Prokop (Říčka), 30. Potočný (Rimmel, Krisl), 40. Daneček (Pechanec, Vydra) - 48. Ambruz (Vašut, Lehečka).

HC Frýdek – Místek - HC RT TORAX Poruba 2011 2 : 3 (0:1, 2:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
37. Krutil (Sluštík O.), 39. Sluštík O. (Mach, Gogolka) - 2. Chajretdinov (Krayzel), 52. Krayzel (Matějný), 57. Piskura (Pavlačka).

Sestavy posledního kola

AZ Havířov 2010: Daneček L. - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zientek M., Zientek L. - Klimša, Najdek, Maruna, Pavlas, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft, Kopún.

HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich - Chajretdinov, Wolf, Piskura, Vnenk, Šindelář, Hruzík, Mládenka - Krayzel, Pavlačka, Chaloupka - Vaněk, Tugarinov, Matějný - Galgonek, Badžo, Zdráhal - Vajda, Seidler, Zuber.

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. Derby Poruby s Havířovem by měl odpískat jako hlavní pan Roman Mrkva z Frýdku - Místku, na čarách se představí ostravská dvojice Miroslav Hrubec a Marian Řezáč.

Vstupné na domácí zápasy HC RT TORAX Poruba 2011

MUŽI             40 Kč
ŽENY             20 Kč
STUDENTI           20 Kč
DŮCHODCI           20 Kč
ZTP             20 Kč
DĚTI do 15 let        zdarma

U zlevněných vstupenek je nutno předložit průkazy (platí pro studenty, důchodce a osoby ZTP).

Ostatní duely 22. kola II. Hokejové ligy – sk. Východ

23.11. 18:00 HC Bobři Valašské Meziříčí – HC Karviná
23.11. 18:00 HC Uherské Hradiště – LHK Jestřábi Prostějov
23.11. 18:00 HC Frýdek - Místek – HC GEDOS Nový Jičín
23.11. 18:00 HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava

Trocha historických bilancí

Při pohledu na historii vzájemných zápasů se musí tým z Poruby svému sobotnímu sokovi poklonit, Havířov byl od samého vzniku organizovaného hokeje v Porubě na jiné startovací linii a výsledky tomu napovídaly. V sezóně 1966/1967 v oblastním přeboru severomoravského kraje sehrál tehdejší Sokol Poruba s AZ Havířov jeden z prvních (ne-li zcela první) vzájemných mačů, podlehl v roli hosta po debaklu 0:7, v domácí odvetě pak 0:4. Utkání na vlastní kůži zažil kupříkladu otec Roberta Najdka či bývalý vedoucí týmu Alois Seifried. A ani v následujícím ročníku se Porubským nedařilo soka porazit, a co víc – v jednom zápase dostali dokonce desítku (viz foto z dobových novin).

První zaznamenaný úspěch přišel až roku 1968, 1. listopadu, tedy více než třiačtyřicet let před čtvrtečním utkáním. Tehdy v přátelském utkání vybojovali Porubští remízu 1:1. Porubský tým je s nejmladším městem ČR spjat také tréninky a zápasy, které musel absolvovat v tamější hale, protože doma neměli jednoduše kde hrát. V ligovém ročníku 1977/78 se Sokol prvně probojoval do II. NHL, kde se potkal opět s AZ, ze vzájemných duelů vytěžil jen čtyři porážky. Až do postupu do I. ligy se krom bojů v krajském přeboru na začátku osmdesátých let týmy spolu již neutkaly.

Historie havířovského hokeje

Počátky havířovského hokeje se objevily v roce 1928. Zpočátku se hráči scházeli pod širým nebem na zamrzlém rybníku Liberďáku. Většina těchto hráčů pracovala na šachtě Nová Jáma (v současnosti Důl Lazy). Také proto došlo ke změně tréninkových prostor na rybník Panščok, který ležel v blízkosti dolu. V roce 1931 byl klub registrován pod názvem KČT Lazy a přihlášen do slezské župy. Župní přebor Lazy hrály až do roku 1939, kdy byly boje na ledové ploše přerušeny boji válečnými. K obnovení soutěže tak došlo opět až v roce 1945.

Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešního havířovského hokeje více než dvacet let. V roce 1966 se rozhodlo vedení Dolu Antonín Zápotocký klub sponzorovat. Klub se přejmenoval na AZ Havířov a přestěhoval se do Havířova na nekrytý stadion v areálu odborného učiliště Dolu Antonín Zápotocký. Postupně začal vzkvétat také mládežnický hokej. V sezóně 1967/1968 se dokonce povedlo A – týmu postoupit do druhé národní ligy. O další dvě sezóny později dokonce přišel další postup do vyšší soutěže. Jenže v roce 1973 opět sestoupil do druhé národní ligy a na konci 70. let až do krajského přeboru.

V 80. letech Havířov opět postoupil do druhé ligy a snažil se vybojovat druhou nejvyšší soutěž. To se podařilo v souboji s Havlíčkovým Brodem, Přerovem a Žďárem nad Sázavou ve finálové skupině druhé ligy až v roce 1992. V roce 1995 skončil sponzoring Dolu Lazy a novým sponzorem se stává město Havířov. Klub se tudíž přejmenoval na HC Havířov. V roce 1999 odkoupil licenci od Opavy a havířovští fanoušci tak mohli chodit na extraligu.

V nejvyšší soutěži působili Havířovští celkem čtyři sezóny. V sezóně 2001/2002 dosáhli Pantheři nejlepšího výsledku, když skončili na jedenáctém místě. Následující sezónu naopak vůbec nezvládli a museli hrát baráž s Kladnem, ve které neuspěli a vrátili se zpět do první hokejové ligy. Tam působili od podzimu roku 2003 až do zimy roku 2010. Právě začátkem roku 2010 vyvrcholily finanční problémy klubu a ten tak musel v rozjeté sezóně odstoupit ze soutěže.