Strhující páté semifinále rozhodli Zubři v nájezdech, Porubě skvělá sezona končí

15.03.2014, Redakce

Tak takový zápas porubský zimní stadion už dlouho nepamatuje. Neuvěřitelné drama, parádní hokej a skvělá divácká kulisa – to vše nabídlo dech beroucí páté semifinálové klání. V něm sice RT TORAX dvakrát vedl, ale houževnatí Zubři dokázali v obou případech srovnat krok. V infarktovém závěru nakonec o vítězi, na nějž už ve finále netrpělivě čekali prostějovští Jestřábi, rozhodly až samostatné nájezdy. V nich prokázali větší um Hanáci, na jejichž straně vypukla obrovská vlna euforie. Porubští sehráli výborné utkání, přesto končí těsně pod finálovými branami. V kabině porubského týmu pochopitelně zavládlo zklamání, časem si však všichni uvědomí, že to byla parádní sezona!

2. liga - skupina Východ - SF5 so 15.3.17:00
HC RT TORAX Poruba 2011
HC ZUBR Přerov
2:3sn(0:0, 2:1, 0:1 – 0:0)
Branky a nahrávky: 26. Sedlář (Pechanec), 39. Prokop (Javín, Pechanec) – 29. Kovařík (Kudělka), 44. Janota (Brančík), rozhodující sam. nájezd Kudělka. Rozhodčí: Jeřábek A. ml., Trombík – Adamec, Poruba. Vyloučení: 2:7, navíc Prokop (POR) 5 min. + OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1457. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Šindelář, Javín, Peslar, Wolf, Slavík, Prokop – Pechanec, Seidler, Krayzel, Zachar, Vrána, Sedlář, Pavlačka, Chaloupka, Vaněk, Zuber.
HC ZUBR Přerov: Sklenář – Osina, Pala, Janota, Vlček, Kudělka, Zbořil, Haloda, Kundrátek – Goiš, Sedlák, Kovařík – Sakrajda, Brančík, Málek – Šťastný, Kolář, Blinka – Kratochvíl, Matula, Ditrich.

Rozhodující semifinálové klání se hrálo v parádní kulise a takřka patnáct stovek fanoušků s otevřenou pusou hltalo každý moment na ledové ploše. Duel o postup do finále totiž měl od začátku pořádný říz. Zubři byli častěji na puku, ale precizní porubská obrana jim prakticky nic nedovolila. Naopak RT TORAX v úvodní tercii dvakrát nebezpečně zahrozil. Nejprve se už z branky radoval veterán Krayzel, jehož dorážku hlavní rozhodčí správně pro vysokou hůl neuznali, a posléze nezakončil optimálně Seidler pohlednou individuální akci. I proto první dvacetiminutovka branku nenabídla.

Obrovské nasazení a maximální obětavost, to oba soky jednoznačně zdobilo. A zatímco první část můžeme označit jako lehce zahřívací, druhá už nabídla naprosto vše, co může takový zápas přinést! Dlouho bezbrankového skóre jako první dokázala zlomit Poruba. Pechanec našel u druhé tyče volného Marka Sedláře, jenž i s pomocí tyče a zad brankáře Sklenáře poslal kus černé pryže za brankovou čáru – 1:0. Mezi domácími příznivci propukla obrovská vlna radosti. Stále však byli suverénně hlučnější příznivci Přerova, kteří svým miláčkům vytvořili takřka domácí prostředí.

A brzy se za své permanentní povzbuzování dočkali sladké odměny. Kudělka našel na útočné modré Lubomíra Kovaříka, jenž dostal od porubské obrany dostatek prostoru i času, aby zamířil nechytatelně ke vzdálenější tyči – 1:1. V tu chvíli se začínalo prakticky od začátku. RT TORAX byl v prostředním dějství aktivnější a ještě do přestávky stihl udeřit podruhé. V přesilové hře si vytvořil slušný tlak, který korunoval nekompromisní trefou od modré Lukáš Prokop – 2:1. Mladý obránce přesto nebude na utkání vzpomínat v dobrém, místo radosti totiž přišel jeho nečekaný zkrat.

Jeho napadení ocenili rozhodčí pětiminutovým trestem a Zubři měli ideální šanci na vyrovnání. Ačkoliv se jim zpočátku dlouhá početní výhoda nedařila, nakonec za obrovské radosti svých fanoušků dokázali podruhé srovnat krok. Brančíkovu střílenou přihrávku od mantinelu dokázal těsně před Tihlářem tečovat mladík Michael Janota – 2:2. Do konce základní hrací doby scházelo šestnáct minut a napětí se v porubském hokejovém stánku dalo krájet. Obzvláště poté, co měl RT TORAX k dispozici přesilovou hru pěti na tři v délce osmdesáti sekund. V ní si ale nepočínal vůbec dobře.

Ostatně už v úvodním dějství hrál ve dvojnásobné početní výhodě dokonce celé dvě minuty a gólově se prosadit nedokázal. A to se později ukázalo jako velmi klíčové. V závěru třetí periody mohl strhnout vedení na přerovskou stranu unikající Kovařík, ale Tihlář stačil včas zaklapnout betony. Šedesát minut hry nerozhodlo a na řadu muselo přijít prodloužení, v němž měl více ze hry Přerov. Když Vlček napřáhl na modré a trefil tyč porubské branky, diváci trnuli a v obou táborech to pořádně zahučelo. Nevídané drama nakonec dospělo až k samostatným nájezdům, které rozsekly vítěze.

Ačkoliv byli hráči pod obrovským tlakem, počínali si jako zkušení mazáci a v soubojích s gólmany měli jasně navrch. Čtyři nájezdy, čtyři góly. Na jedné straně uspěli Matula s Osinou, na druhé Seidler se Sedlářem. Ve třetí sérii se pokusil trenér Sršeň něco změnit a do branky poslal Michala Gleicha. David Kudělka to však udělal parádně a domácího kasaře doslova vykoupal. A jelikož Krayzel následný nájezd neproměnil, propukla na přerovské straně nefalšovaná radost z postupu do finále – 2:3. V něm vyzvou suverénní Prostějov, naopak porubským hokejistům povedená sezona končí.

Ohlasy k utkání

Tomáš Sršeň (HC RT TORAX Poruba 2011): Viděli jsme krásnou sérii. Myslím si, že jsme byli lepším týmem, ale chyběl nám větší tlak do branky. Rozhodlo zbytečné vyloučení Prokopa, s blázny v kádru se prostě hrát nedá, neudělal to poprvé. V početní výhodě Přerov vyrovnal a trošku se nadechl. V přesilovkách pět na tři nám chyběl větší klid. Je nepsané pravidlo, že když ji nevyužijete, tak nemůžete vyhrát zápas.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Poruba hrála výborně, ale kluci na ledě nechali všechno a rozhodlo jejich srdce. Nájezdy nám v sezoně moc nešly, ale jednou se to už zlomit muselo a jsme za to strašně moc rádi. Obrovský dík patří i našim fanouškům, kteří nám vytvořili domácí prostředí. Máme velkou radost a těšíme se na finále. Nevidím důvod, proč bychom Prostějov neměli porazit, bude to reklama na hokej.×
Dnes v 17:30 | Muži
SK Horácká Slavia Třebíč
HC RT TORAX Poruba 2011