V posledním kole Poruba nestačila na Havířov, ten se vyhoupl do čela tabulky

15.02.2012, Adam Bagar

Porubští hokejisté měli na programu své letošní závěrečné druholigové vystoupení. Již jistý poslední celek tabulky přivítal druhý Havířov. Ten měl ještě zálusk na vedoucí příčku a dle toho se také utkání vyvíjelo. AZet opanoval úvodní třetinu, ale dočkal se pouze jediného gólu. V prostřední dvacetiminutovce již svůj náskok navýšil. RT TORAX poté dokázal pouze výsledek kosmeticky upravit na konečných 2:4. Výborným výkonem se prezentoval Michal Gleich, ten sice propustil čtyři havířovské pokusy, ale na konto si připsal 39 úspěšných zákroků. Jelikož Karviná na Valašsku zaváhala, mohli hosté slavit první místo po základní části. Naopak Porubští jsou nadále v nejistotě, zda budou muset absolvovat baráž či nikoliv.

2. liga - skupina Východ - 44.kolo st 15.2.18:00
HC RT TORAX Poruba 2011
AZ Heimstaden Havířov
2:4(0:1, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 38. Seidler (Chaloupka, Chajretdinov), 59. Zdráhal (Matějný) – 7. Říčka (Daneček J.), 29. Sztefek (Stránský, Potočný), 33. Říčka (Prokop, Daneček J.), 54. Pechanec (Maruna). Rozhodčí: Fiala – Vengřín M., Záviský. Vyloučení: 7:4, navíc Chaloupka a Gleich (oba POR) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 447. Střely na branku: 26:43 (10:18, 11:14, 5:11). Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 2:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Wolf, Šindelář, Vajda, Chajretdinov, Prokop L., Mládenka – Vaněk, Ďurica, Krayzel – Seidler, Pavlačka, Chaloupka – Zuber, Zdráhal, Matějný – Kotásek.
AZ Heimstaden Havířov: Vrba – Krisl, Balčík, Machálek, Zientek M., Zientek L., Rimmel, Jonáš, Prokop P. – Lhotský, Klimša, Maruna, Pechanec, Potočný, Brezani, Sztefek, Daneček J., Říčka, Kraft, Stránský, Pastrňák.

Havířov byl od úvodních minut výrazně aktivnějším týmem, lépe bruslil a předváděl řadu pohledných kombinací. Na úvodní trefu se tak nemuselo ani příliš dlouho čekat. Obrovskou chybu při rozehrávce vystihnul Daneček, jenž mezi kruhy našel zcela volného Roberta Říčku. Ten se v takových chvílích nemýlí a poslal touš z první přesně k tyči. Poté našel v přečíslení Potočný lépe postaveného Stránského, ale domácí měli v brance Michala Gleicha, jenž držel RT TORAX nad vodou.

Havířov jakoby na chvíli polevil a do hry se dostala i Poruba. Chaloupka a o chvíli později i Zdráhal se natlačili až před Vrbu, ale i havířovský brankář nepřipustil dostat touš za svá záda. Až přesilová hra vrátila hostům opět trvalejší tlak, ale se střelami od modré nemohl mít domácí gólman problémy. Když pak v úplném závěru první tercie ztroskotal na jeho mrštné lapačce i Pechanec, odcházelo se do kabin za hubeného stavu 0:1.

Hned v úvodu druhé části již zvedali hráči AZetu ruce nad hlavu, ale Lhotský nedokázal trestuhodně dopravit kus černé pryže do zcela prázdné branky, když Gleich vytáhl další ze svých skvělých zákroků. Na druhé straně našel Zdráhal rozjetého Krayzela, ten projel obranou jako nůž máslem, ve finální fázi ovšem mezírku mezi Vrbovými betony nenašel. V těchto momentech se hrálo nahoru dolů.

Před Gleichem zapomněla porubská obrana na teprve patnáctiletého Pastrňáka, ten se však do listiny střelců rovněž nezapsal. AZet následně předvedl pěknou akci na jeden dotek. Na jejím konci se z prostoru kruhu trefil Michal Sztefek. Na nedostatek práce si nemohl stěžovat ani Vrba. Chaloupka měl před sebou více než z poloviny odkrytou klec, ale trefil pouze pravou tyč. Potvrdilo se tak opět staré známé nedáš – dostaneš.

Robert Říčka v rychlém protiútoku zametl kotouč přesně pod horní tyč a Gleich tak byl zcela bez šance. Domácí si na svou premiérovou trefu středečního klání museli počkat až do přesilové hry. V ní našel chytře Chaloupka volného Petra Seidlera a ten svou střelou z první nedal Vrbovi žádnou šanci. Po druhé periodě tak odcházeli opět spokojeněji do kabin hostující hráči.

Ve třetí třetině často zvonily tyče. Nejprve poté, co měl Sztefek před domácím gólmanem až příliš prostoru, následně ve stejné situaci ztroskotal na konstrukci branky porubský Chaloupka a nakonec při pokusu z mezikruží napálil tyč i havířovský Stránský. Příliš zajímavých momentů třetí dvacetiminutovka nepřinesla. V jejím závěru se dopouštěla Poruba řady faulů. V přesilovce pět na tři toho sice AZet moc nepředvedl, ale vzápětí udeřil.

Maruna našel před brankou Antonína Pechance a ten našel škvíru mezi Gleichovými betony. Hosté měli k dispozici další dlouhou dvojnásobnou početní výhodu, ale i tentokrát ji sehráli až příliš profesorsky. Již v klasickém oslabení navíc dokázal skórovat RT TORAX. S pokusem Matějného si ještě Vrba dokázal poradit, ale na dorážku Pavla Zdráhala už byl krátký. V poklidném závěru si už Havířovští pohlídali svůj dvoubrankový náskok až do třetí sirény.

Ostatní výsledky 44. kola II. ligy - Východ:

HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava 7 : 6 sn.
HC Bobři Valašské Meziříčí – HC Karviná 3 : 2 pr.
HC Frýdek-Místek – HC Nový Jičín 1 : 3
HC Uherské Hradiště – LHK Jestřábi Prostějov 1 : 5

Ohlasy k utkání

Pavel Hinner (HC RT TORAX Poruba 2011): Havířov byl po většinu zápasu lepším týmem, byl na tom bruslařsky lépe, byl více na puku a dostával nás často pod tlak. Rozhodující moment byl za stavu 0:1, kdy jel Luděk Krayzel sám na branku, následně dal Honza Chaloupka tyčku, a soupeř z protiútoku vstřelil druhý gól. V závěru jsme měli opět nějaké šance. Na druhou stranu i Havířov si vytvořil spoustu šancí a zaslouženě zvítězil. Kluci chtěli uhrát dobrý výsledek, ale dostali jsme laciné góly po individuálních chybách. Je to škoda, mohli jsme se rozloučit lepším výsledkem, případně nějakým bodem.

Jan Daneček (HC AZ Havířov 2010): Nám ani soupeři již v utkání o moc nešlo. Spíše šlo o to šťastně a bez zranění dokončit základní část. Byli jsme šťastnějším týmem v zakončování. Soupeř měl také několik šancí, které nevyužil. Nikdo příliš netlačil na pilu, nehrálo se do těla a nebyl to úplně správný hokej. Oba celky podaly mdlý výkon a pro diváka to asi nebyl na pohled příliš krásný hokej. Jsme rádi, že se nám nikdo nezranil, tedy až na toho mladého, ale to snad bude v pořádku. Byl to pro nás úkol číslo jedna, abychom byli v sobotu v kompletní sestavě připraveni na první utkání play-off.