Základní část je u konce, Poruba přivítá druhý Havířov

Základní část je u konce, Poruba přivítá druhý Havířov

Adam Bagar, 14.02.2012
Letošní účinkování Poruby ve třetí nejvyšší hokejové soutěži se blíží ke svému konci. V posledním 44. kole se svěřenci Pavla Hinnera představí na domácí půdě, kam zavítá nedaleký Havířov. Souboj posledního s druhým bude mít velkého favorita, obzvláště když AZet má stále možnost sesadit Karvinou z vedoucí pozice. Na druhou stranu RT TORAX dokázal již pět utkání v řadě bodovat. Tradiční derby je na programu ve středu 15. února. Úvodní buly bude vhozeno v 18:00. Neseďte doma a přijďte ještě na závěr sezóny povzbudit porubské hokejisty. Pro ty z vás, kteří se nemohou na utkání dostavit, bude samozřejmě připraven tradiční online přenos.

Základní informace

Do konce základní části II. hokejové ligy zbývá odehrát poslední kolo. V něm se ještě strhne boj o první místo tabulky. Vedoucí Karviná má totiž náskok pouhého bodu na druhý Havířov. Zatímco AZet se představí na ledě poslední Poruby, Olejáři zajíždí do Valašského Meziříčí. Lepší z dvojice na čele tabulky se v play-off postaví proti Frýdku-Místku, horší právě proti Bobrům z Valašského Meziříčí.

Havířovští hráči se nemohou pyšnit nijak oslnivou formou, když z posledních osmi duelů jen čtyřikrát vyhráli. Naposledy však přivezli plný počet bodů z Valašska, kde zdolali Bobry 3:1, předtím nasázeli dvanáct branek Uherskému Hradišti. Poruba sice sehrála na havířovské půdě dva vyrovnané mače, přesto odjížděla v obou případech bez bodů. Na domácím ledě pak RT TORAX vůbec nestačil a soupeři podlehl vysoko 1:6.

HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010

Na čele produktivity a zároveň nejlepším střelcem Havířova je se ziskem osmatřiceti bodů Robert Říčka (19+19). Za ním hned trojice hráčů nastřádala jedenatřicet bodů. Jedná se o Michala Sztefka (15+16), Víta Stránského (10+21) a Martina Potočného (6+25). Mezi obránci se nejvíce bodově prosazují Patrik Rimmel (7+14) a Jiří Krisl (8+11). Zlým mužem týmu je obránce Petr Prokop, ten od rozhodčích inkasoval 66 trestných minut.

Zajímavě vyřešenou má Havířov pozici gólmanskou. Naprosto stejně prostoru dostávají Lukáš Daneček i Adam Vrba, když se po dvou zápasech pravidelně střídají. Dle tohoto klíče by se tak měl ve středu v brance AZetu představit Adam Vrba. Hlavním trenérem týmu je Jan Daneček, roli asistenta plní Stanislav Sztefek. Na straně Poruby drží týmové kormidlo Pavel Hinner a Pavel Leksovský.

V brance RT TORAXu nastupuje pravidelně Michal Gleich. Ten má na svém kontě již pětatřicet odchytaných střetnutí s průměrem 3,24 obdržených branek na zápas. Pětkrát hájil porubskou klec Robert Rudl. Nejproduktivnějším porubským obráncem je již se sedmnácti body ruský chasník Ildar Chajretdinov (3+14), další pozice zaujímají Jiří Šindelář (1+10) a kapitán Rudolf Wolf (1+8).

Z útočníků se nejvíce prosazuje zkušený Luděk Krayzel (20+12) s dvaatřiceti body na kontě. Již devět bodů na něj ztrácí Jan Matějný (11+12). Pořádnou formu má momentálně Marek Pavlačka, ten se vyhoupl již na dvaadvacet bodů (6+16). O bod méně má veterán Pavel Zdráhal (8+13). Na dvojciferné číslo se dostali také junior Rostislav Vaněk (5+7) a Jan Chaloupka (8+2). Trestných minut nejvíce od rozhodčích nasbíral útočník Luděk Krayzel (72).

Porubští hokejisté sice na závěr sezóny pětkrát v řadě dokázali bodovat, přesto se nevyhnou záchranářským starostem. Definitivně o tom rozhodlo předposlední kolo, v němž Uherské Hradiště zdolalo Nový Jičín 4:1 a Poruba podlehla ve Frýdku-Místku 3:2 po prodloužení. Duel přinesl v jednotlivých třetinách naprosto odlišnou podívanou. Zatímco první třetina patřila jasně domácímu celku, ve druhé se hra srovnala a ve třetí již byl lepším týmem RT TORAX.

„Kluci chtěli vyhrát, bojovali. První třetinu byl Frýdek jasně lepší a dostával nás pod tlak. Ve druhé části se hra obrátila a dostávali jsme soupeře pod tlak my. Vstřelili jsme vedoucí gól, ale soupeř rychle vyrovnal. Ve třetí třetině jsme měli navrch, ale zápas došel až do prodloužení, kdy jsme hráli ve třech a inkasovali rozhodující branku,“ hodnotil duel ve Frýdku-Místku hlavní trenér Pavel Hinner.

Webové stránky soupeře: www.hc-havirov.cz

11. kolo: HC AZ Havířov 2010 – HC RT TORAX Poruba 2011 5 : 3 (1:0, 1:0, 3:3):
Poruba sehrála v Havířově vyrovnanou partii, v pohledném duelu přesto na body nedosáhla

22. kolo: HC RT TORAX Poruba 2011 – HC AZ Havířov 2010 1 : 6 (0:1, 1:3, 0:2):
Havířov suverénně potvrdil roli favorita, Porubě nasázel půltucet branek

31. kolo: HC AZ Havířov 2010 – HC RT TORAX Poruba 2011 3 : 2 (1:0, 1:1, 1:1):
V Havířově si Poruba po dobrém výkonu opět rozšířila konto jednobrankových porážek

Poslední utkání obou týmů

HC Bobři Valašské Meziříčí – HC AZ Havířov 2010 1 : 3 (1:1, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky:
3. Varga Mir. (Ambruz) - 10. Pechanec (Pavlas), 28. Krisl (Potočný), 34. Říčka (Balčík, Daneček L.).

HC Frýdek-Místek – HC RT TORAX Poruba 2011 3 : 2 pr. (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)
Branky a nahrávky:
38. Diviš (Rozum), 47. Škatula (Rozum, Hrubý), 61. Gajda (Rozum, Hrubý) – 32. Mládenka (Prokop, Zdráhal), 49. Seidler (Chajretdinov, Pavlačka).

Sestavy posledního kola

HC AZ Havířov 2010: Daneček L. - Krisl, Balčík, Machálek, Zientek M., Zientek L., Vydra, Jonáš, Deutsch - Lhotský, Klimša, Maruna, Pechanec, Potočný, Brezani, Sztefek, Daneček J., Říčka, Kraft, Pavlas.

HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Šindelář, Wolf, Vajda, Chajretdinov, Mládenka, Prokop – Ďurica, Krayzel, Vaněk – Seidler, Pavlačka, Chaloupka – Zuber, Zdráhal, Matějný - Kotásek.

Představme si rozhodčí

Důležitou součástí každého utkání jsou také rozhodčí. V utkání mezi Porubou a Havířovem by se měl dle delegací ČSLH v roli hlavního rozhodčího představit Vojtěch Fiala z Havířova. Jeho čárovými kolegy budou pánové Michal Vengřín z Ostravy a Tomáš Záviský z Březové.

Jak to vidí bookmakeři?

Výhra Poruby: 4,90
Remíza: 5,50
Výhra Havířova: 1,20

Ostatní duely 44. kola II. hokejové ligy – sk. Východ

15.02. 18:00 HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava
15.02. 18:00 HC Frýdek-Místek – HC Nový Jičín
15.02. 18:00 HC Uherské Hradiště – LHK Jestřábi Prostějov
15.02. 18:00 HC Bobři Valašské Meziříčí – HC Karviná

Trocha historických bilancí

Při pohledu na historii vzájemných zápasů se musí tým z Poruby svému sobotnímu sokovi poklonit, Havířov byl od samého vzniku organizovaného hokeje v Porubě na jiné startovací linii a výsledky tomu napovídaly. V sezóně 1966/1967 v oblastním přeboru severomoravského kraje sehrál tehdejší Sokol Poruba s AZ Havířov jeden z prvních (ne-li zcela první) vzájemných mačů, podlehl v roli hosta po debaklu 0:7, v domácí odvetě pak 0:4. Utkání na vlastní kůži zažil kupříkladu otec Roberta Najdka či bývalý vedoucí týmu Alois Seifried. A ani v následujícím ročníku se Porubským nedařilo soka porazit, a co víc – v jednom zápase dostali dokonce desítku (viz foto z dobových novin).

První zaznamenaný úspěch přišel až roku 1968, 1. listopadu, tedy více než třiačtyřicet let před čtvrtečním utkáním. Tehdy v přátelském utkání vybojovali Porubští remízu 1:1. Porubský tým je s nejmladším městem ČR spjat také tréninky a zápasy, které musel absolvovat v tamější hale, protože doma neměli jednoduše kde hrát. V ligovém ročníku 1977/78 se Sokol prvně probojoval do II. NHL, kde se potkal opět s AZ, ze vzájemných duelů vytěžil jen čtyři porážky. Až do postupu do I. ligy se krom bojů v krajském přeboru na začátku osmdesátých let týmy spolu již neutkaly.

Historie havířovského hokeje

Počátky havířovského hokeje se objevily v roce 1928. Zpočátku se hráči scházeli pod širým nebem na zamrzlém rybníku Liberďáku. Většina těchto hráčů pracovala na šachtě Nová Jáma (v současnosti Důl Lazy). Také proto došlo ke změně tréninkových prostor na rybník Panščok, který ležel v blízkosti dolu. V roce 1931 byl klub registrován pod názvem KČT Lazy a přihlášen do slezské župy. Župní přebor Lazy hrály až do roku 1939, kdy byly boje na ledové ploše přerušeny boji válečnými. K obnovení soutěže tak došlo opět až v roce 1945.

Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešního havířovského hokeje více než dvacet let. V roce 1966 se rozhodlo vedení Dolu Antonín Zápotocký klub sponzorovat. Klub se přejmenoval na AZ Havířov a přestěhoval se do Havířova na nekrytý stadion v areálu odborného učiliště Dolu Antonín Zápotocký. Postupně začal vzkvétat také mládežnický hokej. V sezóně 1967/1968 se dokonce povedlo A – týmu postoupit do druhé národní ligy. O další dvě sezóny později dokonce přišel další postup do vyšší soutěže. Jenže v roce 1973 opět sestoupil do druhé národní ligy a na konci 70. let až do krajského přeboru.

V 80. letech Havířov opět postoupil do druhé ligy a snažil se vybojovat druhou nejvyšší soutěž. To se podařilo v souboji s Havlíčkovým Brodem, Přerovem a Žďárem nad Sázavou ve finálové skupině druhé ligy až v roce 1992. V roce 1995 skončil sponzoring Dolu Lazy a novým sponzorem se stává město Havířov. Klub se tudíž přejmenoval na HC Havířov. V roce 1999 odkoupil licenci od Opavy a havířovští fanoušci tak mohli chodit na extraligu.

V nejvyšší soutěži působili Havířovští celkem čtyři sezóny. V sezóně 2001/2002 dosáhli Pantheři nejlepšího výsledku, když skončili na jedenáctém místě. Následující sezónu naopak vůbec nezvládli a museli hrát baráž s Kladnem, ve které neuspěli a vrátili se zpět do první hokejové ligy. Tam působili od podzimu roku 2003 až do zimy roku 2010. Právě začátkem roku 2010 vyvrcholily finanční problémy klubu a ten tak musel v rozjeté sezóně odstoupit ze soutěže.