Starší dorostenci proti Hodonínu nezaváhali

02.12.2011, Gabriela Juříková

Z pohledu Hodonína výsledek zápasu neodpovídal předvedené hře. Minimálně půlku první třetiny byli lepším týmem, vypracovali si jednu šanci za druhou. Nicméně první brankou v první třetině snižovali již dvougólové vedení RT TORAXu a dvěma zásahy do černého v poslední tercii z rychlých protiútoků upravili skóre poprvé na 7:2, podruhé na 8:3. RT TORAX se prosadil dvakrát z přesilovky i v oslabení a celkem pětkrát v plném počtu hráčů. Třemi body (2+1) se na výsledku podílel Pavel Pobuta, branku a asistenci si připsal Michal Pelech a Josef Wolný si dal dárek k narozeninám v podobě dvou přihrávek. Příští zápas čeká starší dorostence za sedm dní. Na domácí půdě přivítají Šumperk.

Liga staršího dorostu - 18.kolo pá 2.12.17:00
SHK Hodonín
9:3(3:1, 3:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 5. Csomor (Pelech), 14. Kaleta, 18. Havránek (Wolný), 29. Pobuta (Rataj), 33. Pobuta (Wolný), 34. Schwarz, 45. Smrčka, 54. Pelech, 60. Chamrád (Pobuta) - 17. Chorvát, 46. Rauš (Kučera, Prčík), 59. Fojtík (Rauš) Rozhodčí: Janda T. - Urbánek, Čaja. Vyloučení: 6:3. Využití: 2:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 100. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 7:1, 7:2, 8:2, 8:3, 9:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Mec (od 40. Peslarová) - Vrána, Soukal, Baca, Juřík, Balcar, Chamrád - Havránek, Wolný, Kaleta - Csomor, Schwarz, Pelech - Rataj, Pobuta, Smrčka - Kaifáš, Kropka, Holáň.
SHK Hodonín: Krampl - Prčík, Čech, Strapina, Výmola, Janota, Rauš, Kučera, Fojtík, Křivánek, Sedlák, Kukliš, Bureš, Spáčil, Repán, Chorvát, Šála.

Zápas začal pěkně zostra. Žádné taktické vyčkávání nebo defenzivní hra. Diváci od první vteřiny sledovali hokej nahoru dolů v dost svižném tempu. Hosté od prvního buly atakovali bránu Mece. Odbyl pokusy Strapiny i střelu a dorážku Šály. V páté minutě otevřel střeleckou listinu Martin Csomor. RT TORAXu končila přesilovka a přes nespočet pokusů překonat Krampla byl úspěšný až naučený vzorec. Zpoza brány tentokrát nahrával Michal Pelech a Csomor se ze svého oblíbeného místa - mezikruží - nemýlil.

Hodonín přesto dále držel v rukou delší konec provazu. Stav 1:0 na začátku zápasu, nebyla taková tragédie. Zapnul na ještě vyšší rychlostní stupeň a pokoušel se střílet ze všech možných pozic. Střelu Repána od modré Mec vytěsnil ramenem a Janota pálil trochu mimo. Měli několik slibných šancí skórovat, ale z tlaku nic nevytěžili. Domácí se vyššímu nasazení hostí dokázali totiž rychle přizpůsobit. I když jim kotouč hodně neposedně přeskakoval hokejky, dokázali soupeře vždy vytěsnit do středního pásma.

Přesilovky jsou v dnešním hokeji alfa a omega úspěchu. Naopak přečkat oslabení dává pak týmu křídla. Šanci na vyrovnání dávala první přesilovka hostí. Gól padl a hráči s rukama nad hlavou lítali v oblacích – dostali křídla. Porubský kapitán Jakub Kaleta operoval za hodonínskou obranou, získal odražený puk a střelou zápěstím zavěsil pod horní tyč. Gól v oslabení znamenal vedení 2:0. V sedmnácté minutě snižoval na 2:1 po nenápadné střele hned po přejetí útočné modré Andrej Chorvát, jedna ze slovenských posil Hodonína.

Do půlminuty si vzal RT TORAX dvougólové vedení zpět. Wolnému se nepodařilo dorážkou překonat gólmana hostí, pak ale chytře a bleskově poslal puk od zadního mantinelu před bránu, kde si nikdo v modrém drese nevšímal Martina Havránka. Do kabin se odcházelo lépe domácím. Ve druhé třetině měli hráči Hodonína pořád šanci zvrátit nepříznivý stav. Puk vystřelený Strapinou propadl Mecovi pod paží a jen těsně minul pravou tyč domácí brány. Pak si hosté dvakrát vyzkoušeli situaci dvou hráčů proti jednomu. Před Mecem se neprosadili Janota se Sedlákem a do odkryté brány se po přihrávce Fojtíka netrefil Kučera. Ani druhá přesilovka hostům nevyšla. Sice neinkasovali díky gólmanovi Kramplovi, ale nedokázali ani skórovat.

Na led se z trestné lavice doslova vřítil Pavel Pobuta, ukradl hodonínskému obránci puk z hokejky, projetím brankoviště si položil brankáře Krampla na led a puk poslal k levé tyči. 4:1 byl už solidní náskok nad velmi ofenzivním mužstvem, jakým Hodonín bezesporu byl. O čtyři minuty později dala Poruba hostům další přesilovku. Další šance skórovat v početní výhodě. Jenže spíš dodala šanci sobě. Druhý gól v oslabení, druhý gól Pavla Pobuty v tomto zápase a aby toho nebylo málo, druhá asistence dnešního oslavence Josefa Wolného – 5:1 a druhá křídla, která dala hráčům v bílém lehkost bytí.

Hosté byli naopak na kolenou, na ledě nepozorní a tak se stalo, že je drze obral ve středním pásmu o puk Jakub Schwarz a prostřelil gólmana Krampla pošesté. Další góly byly k vidění až ve třetí třetině. Hodonín přečkal úspěšně své teprve druhé oslabení, ale jen co skočil na led vyloučený hráč, lovil jejich brankář puk ze sítě posedmé. Marek Smrčka v pádu tečoval puk do odryté klece. Domácí měli už slušný náskok, a tak se do brány postavila gólmanka Klára Peslarová. Hráči v poli polevili v koncentraci a důrazu, což vyústilo v druhý gól Hodonína. Bleskový přesun přes střední pásmo, nahrávka Kučery k druhému mantinelu a střela Davida Rauše k vzdálenější tyči, to vše znamenalo snížení na 2:7 z pohledu hostí.

Jenže RT TORAXu vycházela skvěle nejen oslabení, ale i přesilovky. Na 8:2 zvyšoval z hranice kruhů dělovkou Michal Pelech. V závěru utkání předvedli hosté dokonalé přečíslení dva na jednoho, jako už několikrát v tomto zápase. Střela Dominika Fojtíka na vzdálenější tyč po dobře načasované přihrávce Rauše znamenala třetí puk v domácí síti. A v poslední minutě na konečných 9:3 skóroval Jakub Chamrád, když byl v pravý čas na pravém místě.

Přestože výsledek zápasu byl jednoznačně ve prospěch RT TORAXu, na ledě to tak jednoznačně nevypadalo. Hodonín ztroskotal na neproměňování šancí, na tom, že se až příliš soustředil na útok a propadal v obraně. A ani gólman neměl zrovna svůj den. Výsledek zápasu neodpovídal výkonu a hře Hodonína. RT TORAX si však nemůže dovolit žádné další zaváhání a ztrátu bodů, pokud chce dosáhnout na první příčku a trpělivě čekat na klopýtnutí současného lídra tabulky, Přerova.

Výsledky ostatních zápasů 18. kola Ligy staršího dorostu sk. Východ:

HK MD Šumperk – HC Uherské Hradiště 10 : 1
HC Orlová – SK Karviná 4 : 4
HC ZUBR Přerov – HC Slezan Opava 5 : 1
HC Frýdek-Místek – LHK Jestřábi Prostějov 2 : 2

Petr Rambousek (RT TORAX Poruba): Máme zraněného prvního gólmana, takže do brány šel Mec, ale neměli jsme strach, že by to nezvládl. Když jsme hráli u nich, deset minut nás mleli a nevěděli jsme, která bije. Nakonec jsme vyhráli jako první hostující tým. Takže jsme se na soupeře připravili, věděli jsme, co nás asi čeká. Přiklonili jsme se ke hře na tři obranné dvojice, máme na těchto postech velkou marodku a začali jsme čtyřmi útoky, ale čtvrtá útočná trojice nehrála to, co měla, tak jsme s trenérem Trojanem stáhli hru na tři útoky. Vyhráli jsme zaslouženě, i když jsme vytvořili velké hrubky, které by jiný mančaft trestal. Klára Peslarová byla ochotná dělat nám dvojku a při rozhodnutém stavu jsme ji poslali do brány, zasloužila si to.

Jaroslav Crlík (SHK Hodonín): V první třetině jsme prvních deset minut Porubě nic velké nedovolili. Po hrubých individuálních chybách obránců, kteří byli dnes tragičtí, jsme domácí pustili do zápasu. První lajna ve dvou přesilovkách dostala branky a tím se domeček z karet zhroutil. Myslím si, že jsme Porubu v první třetině určitě překvapili, hráli jsme aktivně, nebránili jsme, ale v podstatě jsme jim puky darovali, pouštěli je do samostatných nájezdů. Spoustu šancí naši útočníci neproměnili, puk jim přeskakoval hokejky, i gólman nás mohl za stavu 3:1 podržet, ale bohužel nepodržel. Výsledek je strašidelný, ale tak to někdy chodí. Můžete hrát sebelíp a není vám to nic platné. Takový je hokej.