Osmnáct vteřin před koncem třetí třetiny vyrovnali, v nájezdech pak uspěly Vítkovice

21.11.2015, Gabriela Juříková

Čekání na další body ukončili porubští dorostenci ve 22. kole NOEN Extraligy v městském derby s Vítkovicemi, když otočili nepříznivý stav z nejprve 1:5 na 4:5 a posléze ze 4:6 na 6:6, kdy se osmnáct vteřin před koncem třetí třetiny v power–play trefil Milan Vospálek a RT TORAX tak získal cenný bod. V prodloužení nikdo utkání neukončil, a tak se o prémiový bod soutěžilo v nájezdech. Ty skončily již v druhé sérii. Domácímu týmu se nepodařilo Kardinála ani jednou překonat oproti dvěma úspěšným střelám do sítě Bayera. Přesto mohou být Porubští spokojeni s výkonem, který od poloviny utkání hodně zlepšili a utkání tak zdramatizovali. Další kolo RT TORAX odehraje ve čtvrtek na ledě Olomouce.

NOEN extraliga staršího dorostu - 22.kolo so 21.11.13:30
HC Vítkovice Ridera
6:7sn(0:2, 2:3, 4:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 24. Dang (Vospálek, Bijota), 40. Havránek (Střondala), 47. Dang (Malát), 51. Stach (Klíma), 54. Střondala (Havránek), 60. Vospálek (Bijota, Malát) – 2. Baláž (Toman), 15. Toman (Baláž, Gřesík), 22. Toman (Baláž, Ficek), 27. Ficek (Toman, Baláž), 35. Kosina (Blaško, Franz), 54. Baláž (Toman), rozh. náj. Baláž. Rozhodčí: Mikula – Moravec, Bojda. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 106. Střely na branku: 47:37. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5, 4:5, 4:6, 6:6, 6:7.
HC RT TORAX Poruba: Škoda (27. Bayer) – Bijota, Prepsl, Vondál, Dobeš, Prokeš, Skokan – Dang, Malát, Vospálek – Irgl, Voznička, Holub – Žídek, Střondala, Havránek – Klíma, Stach, Plachý
HC Vítkovice Ridera: Kardinál – Kaláb, Veřmiřovský, Ficek, Slíž, Kučera, Malík, Bartek – Gřesík, Tauwinkl, Bernát, Maxner, Šala, Richtár, Cháňa, Blaško, Franz, Kosina, Toman

Utkání, kde šlo oběma týmům o přerušení nepříznivých výsledků z minulých kol, začali lépe hosté. Přestože byli jako první v oslabení, vsítili v druhé minutě první gól zápasu. Toman získal nastřelený puk a poslal do úniku Jozefa Baláže, který byť tísněn, střelou pod horní tyč otevřel skóre. Za nedlouho po této brance se stejní aktéři pokusili Škodu opět překonat, jenže proti byli obránci Prepsl s Bijotou. Vítkovice diktovaly hru a domácí se do útoku dostávali sporadicky. Jeden takový počin mohl skončit vyrovnáním, jenže Dang s Malátem Kardinála nepřekonali a ani dorážka Vospálka se za gólmanova záda nedostala.

RT TORAX se v útočné třetině mockrát neohřál. Hosté byli aktivnější a těžili z toho. V patnácté minutě po nepovedené přesilovce zůstali hosté na puku a zúročili tlak v druhou branku. Radim Toman vyškolil jak obranu, tak gólmana, kterého překvapil střelou z levého kruhu. Domácí chtěli odpovědět, ale mířili jen do gólmana nebo těsně kolem všech tří tyčí brankové konstrukce a neproměňování šancí vždy provázela divácká zvuková kulisa na tribunách. Po přestávce měli hosté poměrnou část přesilovky, kdy sice Šalu porubský gólman vychytal, ale posléze nestačil na střelu Radima Tomana – 0:3.

O dvě minuty později se konečně trefili do černého i domácí, když využili početní výhodu. Po mnoha pokusech dopravil odražený puk za brankovou čáru Michal Dang a dodal týmu potřebný impuls. Jenže kvality Vítkovic byly na ledě hodně znát a porubská obrana s gólmanem měla plné ruce práce. Po přečkaném oslabení Poruba přeci jen inkasovala. Sotva se Prokeš zapojil do hry, vyrazil do útoku Vospálek, ale jeho kličku vystihl Veřmiřovský a z následného otočení hry byl Škoda překonán po čtvrté.

Na konci akce byl Dominik Ficek a vyhnal tak Škodu z brankoviště, kterého nahradil Bayer a brzy likvidoval šanci Baláže. Hra se začala vyrovnávat, protože RT TORAX začal hrát více do těla a znemožňoval tak hostům aktivní hru. Vedly se souboje na mantinelech a ve středním pásmu. Poruba inkasovala opět až po přečkaném oslabení. Vítkovičtí dokonali tlak ve čtrnácté minutě druhé třetiny střelou Ondřeje Kosiny z pravého kruhu. Porubští ještě zvýšili bojovnost a Kardinál čelil střelám Danga a obránce Bijoty. Překonat jej se podařilo až v závěru druhého dějství Marku Havránkovi, když dokonale zpracoval nahrávku Střondaly při jízdě na jednoho obránce. Zakončil ukázkově do odkryté poloviny brány. Pak měl ještě velkou šanci, snad pět vteřin před druhou sirénou, Dang, ale místo kličky doprava okolo gólmana volil střelu a zasáhl jej do plastronu.

Poruba prohrávala po čtyřiceti minutách 2:5, ale to pravé drama mělo teprve přijít. Sice by to do posledních vteřin nikdo nehádal, ale Porubští se ještě víc herně zvedli a třetí dvacetiminutovku vyhráli 4:1. Ale popořadě!

V začínající sedmé minutě třetí třetiny byl na konci bojovnosti, dravosti a důrazu v brankovišti Michal Dang, jenž poskakující puk zasunul za brankovou čáru dřív, než jej stačil Kardinál schovat pod lapačkou. Vítkovický gólman měl najednou více práce a další puk po mnoha výborných zákrocích lovil v jedenácté, resp. jednapadesáté, minutě po střele Jakuba Stacha – 4:5. Před tím přiváděli domácí hráči obecenstvo k infarktovým stavům, když neproměnili mraky vyložených šancí do leckdy prázdné brány.

Jednobrankové vedení držel svými zákroky gólman Bayer, ale v čase 53:25 byl přeci jen překonán Jozefem Balážem, který tak dal svému týmu dvoubrankové vedení a potřebný klid. Jenže utkání končí až šedesátou minutou a těch zbývajících šest dokázal RT TORAX maximálně využít. Bojovnost a odhodlání vedly k dramatizaci zápasu. V čase 53:41 po vyhraném středovém buly a nepovedené střele se k puku dostal, v mezikruží, Vojtěch Střondala a bekhendem poslal puk nad Kardinálovo rameno – 5:6.

Vítkovicím najednou začal čas ubíhat hodně pomalu a naopak domácímu týmu hodně rychle. Šance střídala šanci, ale nervozita na hostující střídačce vyústila v oslabení. To sice Vítkovičtí přečkali, ale když získala Poruba pásmo a po oddechovém čase hrála bez gólmana, přišli brankou osmnáct vteřin před koncem třetího dějství o bod důrazem Milana Vospálka u levé Kardinálově tyče. Luxusní vedení z druhé třetiny bylo pryč, a když o majiteli prémiového bodu nerozhodlo prodloužení, následovaly nájezdy. Střelecko brankářskou soutěž vyhrál Vítkovický tým již po druhé sérii. Domácí střelci na Kardinála nic nevymysleli oproti vítkovickým útočníkům, kteří proměnili oba nájezdy a po čtyřech prohrách zvítězili. Byť až na nájezdy.