Nebude to jednoduché, ale zvládneme to, věří v záchranu extraligy Vojtěch Střondala

Lukáš Bajgar, 23.11.2015
Hraje-li se derby, lze vždy očekávat vypjatou atmosféru, parádní výkony na obou stranách a bouřlivou atmosféru na tribunách. Hraje-li se městské derby, každý jednotlivý aspekt se umocňuje minimálně dvěma. Sobotní odpoledne přineslo pikantní souboj v NOEN extralize staršího dorostu, domácí HC RT TORAX Poruba hostil HC Vítkovice Steel. Zpravidla šťastnějším celkem bývá ten moravský, a i tentokráte se nezdálo, že by tomu mělo být jinak a že by právě Vítkovičtí neměli brát všechny body. "Těžko se dohání třígólový náskok soupeře, ale nám se to nakonec podařilo," těší jednoho ze strůjců malého zázraku, Vojtěcha Střondalu.

Dvaadvacáté kolo NOEN extraligy staršího dorostu mezi domácí Porubou a hosty z Vítkovic mělo, pro domácí bohužel, spíše klasický průběh - hosté se brzy ujali vedení a Slezanům postupně ve skóre odskakovali. V sobotním zápase se však stal malý zázrak, svěřenci Petra Rambouska zcela ovládli poslední dějství v poměru 4:1 a dovedli zápas k remíze 6:6, doslova a do písmene v posledních vteřinách. Nájezdová loterie už více přála Vítkovickým. "Začal bych tím, že jsem byl po pěti zápasech opravdu rád za každý bod, který jsem zaznamenal. Utkání bych zhodnotil pozitivně, nakonec i výsledek tomu odpovídá. Ale stále nás trápí začátky," hodnotí dramatickou bitvu Vojtěch Střondala. "Těžko se dohání třígólový náskok soupeře, ale nám se to nakonec podařilo a byli jsme za to rádi."

"V kabině si většinou o přestávce řekneme, kdo udělal jakou chybu, kdo by měl co zlepšit, povzbudíme se a jdeme na to," odpovídá šikovný útočník se sedmnáctkou na zádech, zda trenér před závěrečnou tercií speciálně nabádal tým k takovéto zteči. "Takže nám to jen sedlo. Byl to skutečně vyrovnaný zápas, který nám především ukázal, že hrát se dá s každým. Poučením pro nás je hlavně fakt, že nic nesmíme vzdávat předem!"

Zápasy Poruby s Vítkovice jsou často vypjaté nejen na ledě samotném, ale i na tribunách, kde se přenáší genius loci samotného derby, ale především fakt, že řada hráčů se zná řadu let, případně hrála v minulosti v dresu svého soupeře. "Musím se přiznat, že utkání s Vítkovicemi beru jako derby. Většinu hráčů osobně znám a taky vím, co od nich tedy mohu očekávat," potvrzuje výše napsaná slova samotný aktér utkání a pokračuje, "myslím si, že podpora z tribuny nám vždy hodně pomůže. Jsem rád, že se na nás chodí rodiče dívat a že prožívají hru s námi."

Věřil vůbec tým, že se zápas ještě srovná? Do konce zbývala minut, na časomíře svítí 5:6... "Nás šest, kteří jsme šli na poslední minutu na led, si řeklo, že do toho dáme maximum," přibližuje nejmladší hráč soupisky, teprve čtrnáctiletý talent dramatické chvíle mače a jedním dechem dodává: "Tak jsme i udělali a radost byla opravdu velká."

NOEN extraliga staršího dorostu pomalu, ale jistě, směřuje ke konci první části a Poruba si zahraje ve skupině "B" v lepším případě o postup do play-off, v tom horším o záchranu extraligové příslušnosti vůbec. "Samozřejmě se budeme snažit udržet extraligu staršího dorostu v Porubě, to je pro nás teď hlavním cílem. Když více zapracujeme na týmové hře a budeme makat, začneme vyhrávat. Nebude to jednoduché, ale věřím, že to zvládneme," motivuje nejen sebe porubský ostrostřelec Střondala. Celkově je situace v současném hracím modelu velice vyrovnaná. Méně bodů než HC RT TORAX nasbírala jen Opava s Letňany a tak má každý bod hodnotu když už ne zlata, tak záchrany extraligy určitě. "Ostatní skupiny jsem zatím nesledoval. Co vím, tak extraliga pro mě znamená rychlejší, tvrdší a technicky náročnější hru, která je zárukou kvalitního hokeje. Proto má snaha směřuje k záchraně extraligy v Porubě a bylo by skvělé hrát tuto soutěž i nadále."

Ve "své" kategorii mladšího dorostu nasbíral Vojtěch Střondala za tři zápasy devět bodů a není divu, že si jej všiml trenér Rambousek a dává mu spoustu prostoru v o kategorii těžší soutěži. A tam se rozhodně neztratil, většina spoluhráčů je až o tři roky starších, přesto má Vojtěch Střondala na kontě průběžné třetí týmové místo v kanadském bodování (18 bodů s bilancí 9 + 9). Vyhovuje porubskému tahounovi staršího dorostu úloha "sběrače" bodů, nebo jsou body spíše bonusem za důvěru v něj vloženou? "Není jednoduché odpovědět na tuto otázku. V minulém roce jsem dostal příležitost zahrát si pár utkání za starší dorost, na základě toho mě oslovil pan Rambousek s nabídkou," popisuje na závěr svou úlohu v týmu. "Osobně si myslím, že jsem zatím nezklamal jeho důvěru a že body jsou jen příjemným bonusem."