Turnaj Malá republika s účastí 7. třídy HC RT TORAX Poruba

Romana Opatová, 20.04.2024
Ve dnech 12. – 14. dubna absolvovali hráči 7. třídy pod vedením Mariana Kacíře silně obsazený turnaj pod názvem „Malá republika“. Celkem 16 týmů, zastoupených převážně extraligovými kluby jako Sparta Praha, Kometa Brno, Bílí Tygři Liberec, vítkovická Ridera, Oceláři Třinec, Slovan Bratislava, se utkalo v základních skupinách a následně ve vyřazovacích utkáních o celkové umístění. Porubský tým se v tomto obsazení rozhodně neztratil a vybojoval celkově 11. místo.

V pátek rozehráli hráči HC RT TORAX utkání ve skupině proti favorizovaným týmům z Liberce a Dukle Jihlava. V obou utkáních se snažili svým soupeřům hru maximálně ztížit, nicméně přesto podlehli poměrně vysoko 7:0 proti Tygrům z Liberce a 6:1 proti Dukle Jihlava. Poslední zápasy skupiny se hrály sobotní dopoledne a Poruba vyzvala Piráty z Chomutova. Jen vítězství mohlo svěřence Mariana Kacíře posunout do předkola play off. V utkání hraném na dvakrát 20 minut se Poruba ujala vedení 2:0, nicméně soupeř se s tímto výsledkem rozhodně nemínil smířit. Postupně se Chomutov ujal vedení na 3:2 a byl k postupu do dalších bojů blíže. Hráči HC RT TORAX si uvědomovali, že hrají tzv. „o všechno“, a dokázali utkání nejen srovnat, ale v 50 vteřinách před koncem řádné hrací doby se dostali do vedení na 4:3. Konec utkání si porubští hráči uhlídali včetně soupeřova power play a mohli se tak radovat z postupu do playoff.

Ostatní průběžné výsledky turnaje poslaly v playoff proti Porubě dalšího favorita – Kometu Brno. První minuty utkání patřily brněnskému soupeři, který se rychlými akcemi ujal vedení na 2:0. RT TORAX se svému soupeři postupně herně dorovnal a začal se také střelecky prosazovat. Na konci první části hry tak bylo průběžné skóre 5:5. V druhé polovině utkání brněnská Kometa opět odskočila porubským hráčům o 2 branky a tento náskok si již dokázala hlídat. RT TORAX následně stav korigoval na 8:6, v závěrečné hře bez brankáře inkasoval na konečných 9:6.

V utkání o 9. místo se v neděli ráno porubský tým utkal s Berany ze Zlína. Ačkoliv šli porubští hráči do vedení 1:0, proti fyzicky odrostlejším hráčům soupeře se těžko prosazovali. Zlín postupně dokázal utkání nejen srovnat, ale do konce první části hry i odskočit na vedení 4:1. V druhé části si hráči TORAXu dokázali vytvořit několik velmi slibných šancí, ale soupeře již dále nepřekonali. RT TORAX podlehl celkově 5:1 a pro poslední utkání ho čekal soupeř o 11. místo.

“Ostravské městské derby” v Brně, tak by se dal nazvat konečný zápas turnaje, kdy na sebe narazil porubský tým s Vítkovicemi. Že turnaje nemívají favority, mohla početná skupina ostravských diváků sledovat po celých 40 minut. Hráči Poruby svědomitě plnili pokyny trenéra a prakticky soupeře nepustili v první dvacetiminutovce do větší šance, přičemž se sami ujali vedení jedním gólem 1:0. V rámci přestávky obdržela hráčská lavice Vítkovic menší trest za nesportovní chování a porubští hráči hned během 10 sekund v druhé půli zvýšili díky poskytnuté početní výhodě na 2:0. Utkání nebylo zdaleka rozhodnuto, v 6. minutě Vítkovice dokázaly při souboji v brankovišti skórovat a držely tak šanci na srovnání. Tomu už ale rozhodně hráči RT TORAXu nemínili přihlížet a díky svému nasazení vedení udrželi. Nad svým městským soupeřem zvítězili 2:1 a celkově tak HC RT TORAX Poruba obsadil 11. místo.

Soupiska mužstva: Macháč – Kacíř, Mikolajek, Grygar, Obluk, Holiš – Šeděnka, Matějka, Opat, Wróbel, Ségl, Poljak, Holý, Mezei, Dudek.