Moravskoslezský kraj vybojoval na Olympiádě dětí a mládeže zlaté medaile

Adam Bagar, 03.02.2012
Obrovského úspěchu dosáhli hokejisté Moravskoslezského kraje. Ti v rámci V. ročníku Zimní olympiády dětí a mládeže ČR, která se letos konala právě na Ostravsku, skončili na nejvyšším možném stupínku. Ve finálovém klání zdolali v nervydrásající bitvě hráče hlavního města Prahy 4:2. O svém vítězství rozhodli až dvěma góly ze závěrečné dvacetiminutovky a právem se mohli radovat ze zisku zlatých medailí. Své zastoupení měla na olympiádě také Poruba, kterou reprezentovali tři hráči mladšího dorostu - brankář Jan Zavadil, obránce Vojtěch Šípek a útočník Svatopluk Hill. Bronzovou sadu cenných kovů si odvezli hokejisté Středočeského kraje, kteří porazili v zápase o třetí místo Zlínský kraj 6:3.

Svěřenci trenéra Reného Muchy, který na olympiádě vedl výběr Moravskoslezského kraje, sice vstoupili do turnaje porážkou od hlavního města Prahy, ale v dalších sedmi duelech již nenašli přemožitele. Ještě v základní skupině si poradili s dalšími pěti soupeři, v semifinále 5:2 se Zlínským krajem a nakonec ve finále vrátili Pražanům porážku ze začátku olympiády a zvítězili 4:2. Zlato tak zůstalo na severu Moravy.

Finálové vítězství se vůbec nerodilo lehce. Po bezbrankové první třetině se dostali domácí hokejisté do vedení, ale houževnatá Praha dokázala rychle výsledek otočit ve svůj prospěch. Moravskoslezskému kraji pomohl gól do šatny. Před závěrečnou tercíí tak bylo skóre nerozhodné 2:2. Závěrečná dvacetiminutovka již patřila domácím, kteří dvěma góly rozhodli o své výhře.

"Titul nepatří jen nám, ale především klubům, které vychovaly tak výborné hokejisty," prohlásil bezprostředně po utkání třinecký lodivod René Mucha.

Nejlepším brankářem turnaje byl vyhlášen havířovský Kamil Šimeček, cenu pro nejlepšího obránce převzal Ondřej Vála ze Středočeského kraje, nejlepším střelcem byl Lukáš Jašek z vítězného Moravskoslezského kraje a nejaktivnějším hokejistou olympiády byl zvolen Filip Chlapík z hlavního města Prahy.

Boje o umístění:

o 1. místo: Moravskoslezský kraj - Hlavní město Praha  4 : 2 (0:0, 2:2, 2:0)
o 3. místo: Středočeský kraj - Zlínský kraj 6 : 3 (3:0, 2:0, 1:3)
o 5. místo: Kraj Vysočina - Jihočeský kraj 4 : 0 (0:0, 1:0, 3:0)

Odehraná utkání Moravskoslezského kraje na turnaji:

Moravskoslezský kraj - Hlavní město Praha              2 : 4 (1:0, 1:2, 0:2)
Moravskoslezský kraj - Jihomoravský kraj 3 : 1 (1:0, 2:0, 0:1)
Moravskoslezský kraj - Kraj Vysočina 3 : 1 (1:0, 1:1, 1:0)
Moravskoslezský kraj - Karlovarský kraj 5 : 4 (2:2, 2:1, 1:1)
Moravskoslezský kraj - Královéhradecký kraj 3 : 0 (1:0, 1:0, 1:0)
Moravskoslezský kraj - Ústecký kraj 3 : 1 (1:0, 1:0, 1:1)
SF: Moravskoslezský kraj - Zlínský kraj 5 : 2 (2:2, 1:0, 2:0)