Když přijdou fanoušci, má hokej jiný náboj, potvrzuje Dalibor Sochorek

Vladimír Vronka, 07.10.2007
Sareza Ostrava přivítala v sobotním podvečeru na svém ledě nedaleký Havířov. Podobně jako od každého derby se dal čekat emotivní zápas, plný osobních soubojů, ve kterém si ani jeden z týmů nemůže být předem jist výsledkem. Nejlepším hráčem Sarezy byl bezpochyby Dalibor Sochorek, který sám dvě branky dal a na jednu branku, první v první lize Adama Červenky, asistoval. Spokojenost ve tváři byla zcela čitelná nejen v té Sochorkově, ale i Červenkově či Vavrečkově - tedy všech hodnotících výhru 4:3 v prodloužení nad Pantery.

Sareza Ostrava byla v utkání s Havířovem lepším týmem, dvakrát v první třetině vedla, ale hosté dokázali dvakrát srovnat krok, až se nakonec ve druhé části dostali do vedení, kdy byli pod velkým tlakem. Zatímco domácí gólman čelil sedmi střelám, hostující jich musel pochytat celkem sedmnáct. Ve třetí třetině Sareza dokázala z přesilovky vyrovnat a v prodloužení nakonec urvala bod navíc. „Dostali jsme tři góly po hloupých chybách, kdy jsme dojížděli špatně přesilovou situaci, chyběl nám tam hráč. Druhá chyba byla, že po vyražení puku se Havířov dostal k dorážkám. Pokrytí volných hráčů je práce obránců. Byli jsme dvě třetiny zápasu lepší, trochu se opakovala situace z Kravař, kde jsme hráli s Jihlavou, kde jsme ze šancí vytěžili strašně málo. Opět jsme ukázali, že hrajeme až do poslední vteřiny,“ ocenil domácí trenér Jan Vavrečka, že tým se nevzdává ani s blížícím se koncem zápasu.

Zápasy s Havířovem mají skvělou atmosféru, bývají vyhecované v hledišti, i na ledě. „Já bych si takto představoval každý zápas doma. Byl bych rád, kdyby diváci ocenili nasazení a hru hráčů, i když se prohraje. Byl bych rád, kdybychom každý zápas hráli do poslední sekundy a stoprocentním nasazením jako dnes,“ dodává ostravský lodivod. V sobotu do hry nezasáhla řada nemocných a zraněných. Hráči, kteří za ně naskočili, ukázali, že jsou adekvátní náhradou. „Určitě nám chybí Jirka Řípa, který by se měl v pondělí objevit na tréninku. Ivo Mocek, Petr Grygar a Michal Novák nezahráli špatný zápas, ale bohužel pro ně jsme museli ale použít vzhledem k vývoji utkání zkušenější hráče.“

Adam Červenka mohl být po zápase spokojený, Sareza po dobrém výkonu vyválčila dva body: „Zápas pro nás dopadl dobře, takže jsem spokojený. Myslím si, že jsme si zasloužili bod navíc.“ Po první brance v síti hostů si vzal kotouč, neboť se trefil poprvé za Sarezu, tento gól byl také první v I. lize. Při zakončení zachoval klidnou hlavu a kličkou nedal Michalu Valentovi v hostující bráně šanci. „Dostal jsem puk do plné jízdy mezi kruhy, kam mi ho výborně poslal Dalibor Sochorek, zkusil jsem kličku do backhandu a vyšlo mi to,“ popsal svou první prvoligovou trefu, na které měl velký podíl Dalibor Sochorek. „Kluci mi už něco říkali, takže budu platit,“ dodává ostravský útočník ke své první brance za Ostravu. Utkání bylo vyhecované jak na ledě, tak v hledišti. „Bylo to vypjaté utkání. Všichni rádi hrají před takovou kulisou, navíc bylo utkání vyhecované, protože se hrálo s Havířovem.“

Po utkání měl Dalibor Sochorek skvělou náladu. „Zápas byl výborný, Robert měl dneska fazónu (smích),“ začal rozhovor, neboť Robert Najdek z povzdálí poslouchal. Po nezbytné pochvale spoluhráče již začal hodnotit sobotní zápas. „Zápas jsme začali špatně, pět minut jsme nevěděli co máme hrát, pak jsme se chytili. Udělali jsme tři velké hrubky, propadli jsme, nedodrželi jsme pravidlo, že musí být třetí hráč připraven jet dozadu a to se nám vymstilo. Havířov má brejkové hráče, kteří toho umí využít a zaslouženě vedl. Naštěstí jsme ke konci zápasu využili přesilovku, kdy si myslím, že Havířov fyzicky trochu odpadl a dovolil nám se dostat do přesilovek. Jsem šťastný, že jsme v prodloužení vyhráli.“ Dalibor byl nejlepším hráčem domácích, dal dvě branky a na první trefu Adama Červenky skvěle přihrál. „Jsem rád, že mi to tam spadlo a že naše pětka přispěla gólově. Hodně mi pomohlo, že mě Robert Najdek vyhecoval,“ dodává se smíchem na tváři ostravský forvard. „Hrálo se skvěle, my tyto zápasy máme rádi. Je to vyhecované, přijdou fanoušci a hokej má jiný náboj, takový jaký by měl mít pokaždé. Zápas jsme si užili a je dobře, že to takhle dopadlo,“ zakončil rozhovor s tím, že vyhecované zápasy jsou pro hráče zajímavější.

Hostující trenér Alois Chlustina měl po zápase těžkou úlohu, musel zhodnotit vypjatý zápas, který pro Havířov, byť se ve druhé části ujal vedení, nedopadl dobře. „Bylo vidět, že hrály dva týmy ze špice moravské části I. ligy. Do třetí třetiny to bylo vynikající utkání. Do závěrečné třetiny jsme šli s tím, že udržíme disciplínu, což se nám dařilo, ale nepochopím výklad hlavního rozhodčího. Náš hráč dostane za "kecání" pět plus deset minut, na druhé straně dostanou hráči pouze desetiminutový trest. Pět plus deset se ukládá za krvavé zranění. Já jsem tam žádné krvavé zranění neviděl. Hlavní rozhodčí ovlivnil třetí třetinu a proto je výsledek takový, jaký je. Jsme hluboce zklamáni z rozhodování tohoto utkání. Sestříhám tyto momenty a pošlu je na Svaz. Pokud chce rozhodčí pískat profesionální soutěž, musí být erudovaný v pravidlech. Pomineme-li tři až pět nezapískaných postavení mimo hru, tři až pět ve třetí třetině a dvě až tři zakázaná uvolnění. Rozhodování bylo jednoznačně pro domácí. Tak jsem to viděl já.“