Je to velká zkušenost, říká o zápasech v extralize Lukáš Klimek

Vladimír Vronka, 26.09.2006
Pondělní vítězství 3:2 nad Kadaní pomohlo ostravskému týmu v tabulce I. ligy povyskočit na průběžnou pátou příčkou, před sebou má jen favority soutěže včetně překvapení dosavadní ligy Hradce Králové, a za sebou nechává i Mladou Boleslav, aspiranta na postup. V zápase se dvěma trefami prezentoval Michal Holuša, vítěznou trefu pak přidal Daniel Boháč. Kdyby byla uznána branka Libora Poláška ze druhé části, mohlo být veseleji již dříve, a nemuselo se bojovat až do poslední minuty. Náročný víkend v podobě utkání za Vítkovice Steel v nejvyšší soutěží a v pondělí za Sarezu má za sebou duo Vladimír Holík - Lukáš Klimek, právě druhý jmenovaný po utkání uznal náročnost utkání s Kadaní.

Kadaň při pohledu na poslední výsledky neměla být lehkým soupeřem, což se nakonec potvrdilo. Trenér Sarezy Petr Rambousek mohl být spokojen nejen s výhrou. „Kadaň byla povzbuzena z předešlých utkání, ve kterých nasbírala pět bodů. Oproti minulým sezónám má kvalitnější kádr. Zápasy s Kadaní byly vždy těžké. Stejné to bylo i dnes. Tři body jsou pro nás zlaté.“ Sareza si v každém zápase vytvoří řadu gólových příležitostí, ale gólů z nich mnoho není. „Vyložené šance má každé mužstvo. V Ústí jsme prakticky všechny góly dostali v oslabení, při prvním gólu jsme špatně vystřídali a hráli jsme ve čtyřech. V Ústí byl zápas na střely vyrovnaný a rozhodly přesilovky. Měli jsme dva samostatné nájezdy, které jsme nedali, ale tak to v hokeji bývá,“ upozorňuje na prozatím nízké procento úspěšně zakončených vyložených šancí v utkání. Dnes měla Ostrava problém i s okénky v defenzivě. „Kadaň napadala i když byla ve čtyřech, rychle přistupovali k hráčům, což nám v obraně dělalo problém.“

Hvězdou pondělního utkání byl bezesporu střelec dvou branek Michal Holuša, který účet utkání otevřel a ve třetí části přidal vyrovnávací branku. „V prvních střídáních jsem trefil dvě tyčky, byl jsem z toho nesvůj, protože jsem nedal gól. Pak jsem si řekl, že na to kašlu a vezmu to více na sebe, že budu více střílet. V posledních třech zápasech jsem na gólmana moc nevystřelil, z čehož jsem nemohl dát gól,“ vysvětluje, proč i přes řadu příležitostí vsítil v předešlých zápasech jedinou branku. „V přesilovce jsem byl z úhlu, ale viděl jsem, že je přede mnou spousta hráčů, tak jsem to zkusil na teč či dorážku, což nakonec vyšlo a spadlo to do brány. U druhého jsme šli dva na dva, myslím, že s Danem Boháčem, ale všiml jsem si, že nemá rychlost, zkusil jsem vystřelit přes obránce, gólman toho asi moc neviděl,“ vybavuje si Michal Holuša oba podvečerní úspěchy. Zápasy s Kadaní byly vždy vyrovnané. Dnešní zápas nebyl jiný ví to i centr druhé řady: „Zápas byl těžký. Dokázali potrestat naše velké chyby. Byli jsme lepší, chtěli jsme dát rychleji více gólů. Kdybychom vedli dva nebo tři nula byl by zápas o něčem jiném.“ V den utkání slavila hned dvojice „Sarezáků“ narozeniny - prvním je sportovní manažer klubu Petr Fabián a druhým kapitán týmu Pavel Šebesta, který po zranění z Ústí nad Labem do mače nenastoupil. „V kabině byla dusnější atmosféra, protože jsme chtěli dát trenérovi s kapitánem nejlepší dárek, a tím bylo vítězství. Byl to pro ně správný dárek,“ dodává Holuša.

Lukáš Klimek patří mezi mladé ostravské naděje. Po návratu ze zámoří se pevně usadil v prvoligovém kádru. „Zápas byl těžký, byli jsme o něco lepší. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že stav otočíme, což se nám naštěstí povedlo,“ popisuje těsné vítězství, které stálo nejen jen kupu sil. Lukášovy výkony upoutaly trenéra extraligových Vítkovic natolik, že mu dal šanci předvést své umění v nejvyšší soutěži. „Extraliga je náročnější než první liga, taktičtější a rychlejší. Jsem rád za příležitost si v ní zahrát a doufám, že nebyla poslední. Je to velká zkušenost. Hrál jsem za Vítkovice proti Spartě, Liberci a Karlovým Varům a jsem rád, že se Vítkovice trochu zvedly.“ Přes víkend měl náročný program. V pátek a v neděli odehrál extraligové duely, a v pondělí přidal další zápas, tentokrát prvoligový. „V poslední třetině jsem již tahal nohy po ledě, zvládli jsme to a vyhráli jsme. Musím to zvládnout.“

Mezi tyče se opět postavil Jakub Čech, který měl jasno, která situace mohla být pro vývoj zápasu zlomová: „Je škoda, že jsme dostali gól do šatny, pět sekund před koncem. Dnes jsme utkání otočili, ale mohl to být rozhodující okamžik.“ V první třetině předvedl řadu skvělých zákroků, které nedají kadaňským útočníkům spát celou cestu v autobuse. „Bylo štěstí, že to do mě trefovali, horší bude, když mě to netrefí. Když se nechytne gólman hned ze začátku, dostane z prvních několika střel gól, tak se do zápasu těžko dostává. Naopak, když dokáže v začátku něco chytit, chytá se mnohem lépe,“ přemítá dosavadní jednička mezi tyčemi Sarezy. Jakub cestuje mezi extraligovým Zlínem, který jej pouští na zápasy do Ostravy. “Zatím stíhám pendlovat, uvidíme jak to půjde v průběhu sezóny. Zvládám to i díky tátovi, který mě dvakrát dovezl, dnes jsem přijel sám. Zatím to jde,“ uzavírá Jakub Čech.