Jan Vavrečka: Využít přesilovky, mohl se zápas vyvíjet jinak

Michal Pokorný, 19.10.2008
B r n o - Zprvu to tak nevypadalo, ale nakonec si Kometa s Porubou poradila stejně vysokým rozdílem 7:1, jako před pár dny proti Berounu. Tyto gólové hody odměnily všechny diváky, kteří se dostavili opět v hojném počtu do brněnské haly Rondo. Zápas byl pro Kometu takto povedený hlavně díky třetí třetině a třem přesilovkovým brankám. S ohledem na průběh byl výsledek naopak poměrně krutý pro hosty z Poruby. K tomu všemu se vyjádřili hlavní trenéři obou mužstev, Vladimír Kýhos s Janem Vavrečkou.

Jan Vavrečka: V závěru se projevila zkušenost Komety

Možnost vyjádřit se k zápasu dostal tradičně i trenér hostů, Jan Vavrečka. Tomu se utkání určitě lehce nehodnotilo, přesto se ochotně pustil do svého komentáře: „V závěru se projevila zkušenost Brna. My jsme třicet minut hráli s Kometou poměrně vyrovnaný zápas, i když jsme o dvě branky prohrávali. Bohužel některé vyloučení z naší strany byly hloupé a tam Kometa rozhodla,“ uznal, že smršť pěti gólů v poslední třetině definitivně rozhodla o vítězi sobotního utkání.

Na otázku, zda považuje za rozhodující také průběh druhé třetiny, kdy měla Poruba místy navrch a dlouhou početní výhodu pěti mužů proti třem, řekl: „Určitě, měli jsme přesilovku pět na tři, kterou jsme nevyužili, a kdyby se nám tam podařil dát jeden, dva góly, tak se mohl zápas vyvíjet jinak. Každopádně naše mužstvo je mladé a tyto přesilovky pro nás ještě nejsou takovou výhodou,“ poukázal na nezkušenost ostravského týmu, jehož věkový průměr je pouze 25 let, což je o tři méně, než u Brna.

O šest let dlouhé sérii neúspěchů severomoravského celku v Brně před zápasem ani moc nepřemýšlel: „Já jsem tady vlastně prohrál loni, letos podruhé. Co budeme dělat? Nevím, vyměnit trenéra,“ podává s nadsázkou a úsměvem návrh na svoji rezignaci. Potom ale uznává kvalitu domácího mužstva: „Bohužel, Kometa je dobrá.“

Hlavnímu trenérovy HC VOKD Poruba také chyběl nejlépe bodující hráč a nejlepší střelec, Radek Hubáček (5+1): „Radek Hubáček je nemocný, bohužel. Hraje opravdu dobře a dnes nám hodně chyběl. Stejně jako chyběli tři další hráči z důvodů nemoci,“ pokrčil rameny, když mluvil o absenci jednoho z klíčových hráčů, který je zároveň brněnským odchovancem. Tím také ukončil trenérské ohlasy po zápase Komety s Porubou.

Vladimír Kýhos: Říkali jsme hráčům, aby trochu improvizovali

Jako první se pozápasového hodnocení ujal hlavní trenér Komety, Vladimír Kýhos. Přestože jeho tým nakonec vyhrál velkým rozdílem, poměrně dlouhá část zápasu tomu nenapovídala: „Když porovnám soupeře, který tady byl minule a dnes, tak Ostrava lépe bruslila a dělala nám starosti, to jste mohli vidět. Sice jsme dali na začátku dva góly, ale prostřední část se nám moc nepovedla. Tam jsme byli dost pasivní a měli jen tři střely na branku v přesilovce,“ vyjádřil nespokojenost s první a především s druhou třetinou zápasu.

Poslední část ale Kometa svého soupeře jednoznačně přehrála a vstřelila pět branek, z toho tři v přesilovce: „Potom jsme si to museli v kabině trochu probrat, protože přesilovky jsou od toho, aby se střílelo a ne aby se to hrálo na parádu. Nakonec co jsme si řekli, tak se ve třetí třetině ukázalo a bylo vidět, že když si to kluci uvědomí a začnou to používat, tak to k něčemu vede,“ naznačil, že úvod zápasu nekorespondoval s očekáváním trenérů Brna.

Branky v poslední třetině ale domácím trenérům a především divákům spravily chuť. Především přesilovkové góly do prázdné branky byly jako z učebnice hokejové kreativity: „Celé to vyplynulo z pozic hráčů na ledě. Ale nebylo to jednoduché, oni docela dobře bránili, a i když jsme měli střelu na bránu, tak se to neodrazilo nebo zase nikdo nebyl před brankou, aby clonil a střela nebyla taková, aby prošla. Ale potom ta improvizace, což jsme říkali, aby ji používali, tak nakonec zafungovala. V klucích to je, jsou to šikovní hokejisti a dokážou vyřešit situace, které při hře nastanou,“ znovu poukázal trenér Kýhos, že pokud hráči plní základní natrénované schéma a přidají k němu vlastní tvořivost, přesilovky se daří.

I v minulém zápase se Kometě početní výhody dařily, ovšem trenér v nich viděl menší rozdíl: „Minule se nám přesilovky dařily hodně jednoduše, kdy tam vlastně dali góly Kántor i Houdek rovnou po střele od modré. Ale ty akce jsou zase hezké pro lidi, kteří dnes opět přišli, a já jim za to chci poděkovat. Klukům se hraje líp a je to v podstatě taková pomoc, že se na to nemůžou vykašlat,“ dodává s úsměvem.

Ohlasy hráčů přineseme v dalším článku.