Třetí třetina rozhodla o prohře Poruby na ledě Benátek nad Jizerou

13.12.2008, Tomáš Nejedlo, Adam Bagar

Po skalpu brněnské Komety čekal Porubu celek z opačného pólu tabulky. Poslední Benátky nad Jizerou ztrácely před utkáním pouhý jeden bod na hostující VOKD. Oba týmy si tak byly velmi dobře vědomy důležitosti tohoto duelu. Utkání bylo od úvodních minut velmi opatrné. Branky byly k vidění v první části pouze v minutě deváté. Nejprve se Benátečtí dostali v přesilovce do vedení, ale Poruba dokázala rychle reagovat brankou Ondreje Mikuly. Ve druhé části byli aktivnějším týmem Ostravané, ale svou druhou branku vstřelit nedokázali. Na gól se tak muselo čekat až do 46. minuty, kdy domácí využili dvojnásobnou přesilovou hru. Důležitým momentem byla další branka za zády Štěpánka, kterou Benátky vstřelily dokonce ve vlastním oslabení. V závěru vyzkoušel trenér Kašťák neobvykle hru bez gólmana již čtyři minuty před koncem základní hrací doby. Toho soupeř využil formou čtvrté branky. Porubská hra se v závěru rozpadala, což Benátky potrestaly již pátým gólem. Středočeši tak po povedené poslední třetině porazili VOKD Porubu 5:1. Další utkání čeká svěřence lodivoda Kašťáka v pondělí 15. prosince, kdy přivítají na domácí půdě Berounské Medvědy.

- 32.kolo so 13.12.17:00
HC Benátky nad Jizerou
5:1(1:1, 0:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 9. Kajínek (Vantuch, Dušek), 46. Žabka (Víšek, Urban), 51. Pavlů (Dušek, Plodek), 58. Vantuch (Procházka), 59. Dušek (Procházka) - 9. Mikula. Rozhodčí: Petružálek - Bertlík, Koskuba. Vyloučení: 6:10, navíc Vantuch (BNJ) 10 OT. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 297. Střely na branku: 45:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1.
HC Benátky nad Jizerou: Fikrt - Kolmann, Cunik, Hrach, Gajda, Žabka, Pavlů, Kajínek - Plodek, Víšek, M. Pabiška, Urban, Bárta, Hruška, Procházka, Vantuch, Skořepa, Weiss, Nevyhoštěný, Kopic, Dušek.
HC RT TORAX Poruba 2011: Štěpánek - Holík, Palík, Ovšák, Vajda, Suchý, Vnenk, Buček, Tesařík - Mikula, Holuša, Kolařík, Pavelek, Ivan, Červenka, Gelačák, Rehuš, Mocek, Janečka, Najdek.

Domácí vstoupili do zápasu ve velkém stylu, dobře bruslili i kombinovali a jednoznačně Porubu přehrávali. Rodily se i šance – ve čtvrté minutě se zastřeloval Pavlů, poté i Skořepa a Urban, ale tyto příležitosti ještě likvidoval ostravský talent Jakub Štěpánek. V 9. minutě už ale nestačil na kombinaci přihrávajícího Vantucha a přesně pálícího Davida Kajínka - 1:0. Za 17 vteřin však bylo bleskově vyrovnáno - benátecká obrana si počínala nedůrazně v souboji s Ondrejem Mikulou, kterému doslova namazal Petr Weiss, a vítkovický forvard pak chladnokrevně prostřelil ještě studeného Fikrta - 1:1. Byla to snad první střela na domácí branku! Ve zbytku třetiny pokračovala benátecká převaha, leč bez gólového efektu. Diváci v těchto okamžicích jen nevěřícně zírali, jaké že to mužstvo porazilo před třemi dny lídra tabulky - brněnskou Kometu... Sobotní Poruba v první třetině toto mužstvo nepřipomínala ani náhodou.

Ve druhé části hry infekce nemohoucnosti napadla i Benátecké. Dlužno dodat, že hosté se zlepšili a rozehřáli i v první třetině nudícího se Fikrta. Ten dokazoval, že v benáteckém dresu je obyčejně velkou oporou. Parádně se například předvedl ve 27. minutě, kdy nejprve pálil Vnenk, Fikrt si proti jeho střele povyjel, vyrazil ji, ale upadl. Puk se dostal k Milanu Ovšákovi, který měl od modré před sebou dálnici k prázdné brance, ale trefil pouze bleskově se vrátivšího Michala Fikrta, který před prázdnou branku skočil jako Tarzan. O čtyři minuty později mohla jít Poruba do vedení - Gajda prohrál souboj se Zdeňkem, ten našel Marka Ivana, který úplně volný před Fikrtem pálil pouze do domácího gólmana. Benátecké šance ve druhé dvacetiminutovce nešlo registrovat, protože se zkrátka nekonaly... Na konci této třetiny se naopak zase domácí příznivci mohli ptát, kam se podělo jejich mužstvo z úvodu zápasu?

Před závěrečnou třetinou si Benátečtí zřejmě měli co říct a na ledě to bylo okamžitě znát. Ve 44. minutě pálil nebezpečně Víšek, jehož pokus se štěstím vytěsnil Štěpánek ramenem. O minutu později šli hosté do tří a v dvojnásobné přesilovce domácí udeřili - Boris Žabka si po rozvážné kombinaci nejspíše řekl, že bez střelby se góly nedávají, popojel si pro přihrávku a ostrou ranou nedal Štěpánkovi žádnou šanci - 2:1. Poruba ale nechtěla prohrát a Fikrt se nyní již rozhodně nenudil. Dvakrát krátce po sobě se ve 48. minutě zkoušel prosadit Petr Janečka, který zůstal zcela sám před Fikrtem, ale domácí gólman ho vychytal. V 51. minutě naservíroval divákům hotovou lahůdku obránce Michal Pavlů - ve vlastním oslabení a při současně signalizované benátecké výhodě ujel zcela sám na Jakuba Štěpánka a to, co předvedl, se málokdy vidí! Před Štěpánkem zabrzdil, ten si sedl na zem a Pavlů v pohodě zakončil - 3:1. Za tohoto stavu se čtyři minuty před koncem normální hrací doby rozhodl hostující kouč Kamil Kašťák ke hře bez brankáře. Risk tentokrát nepřinesl zisk - podél mantinelu si to proti prázdné brance a obránci Vnenkovi namířil Lukáš Vantuch, objel padajícího Vnenka a s přehledem do prázdné branky zakončil - 4:1. A další lahůdku pro diváky servíroval mistr kuchař Antonín Dušek v 59. minutě, kdy uháněl sám proti Davidu Vajdovi, stahovačkou si ho obhodil a rychle zakončil na lapačku Štěpánka. Puk se odrazil od tyčky do branky - 5:1. Benátky tak díky čtyřem brankám v poslední části porazily Porubu 5:1.