Starší dorost svedl vyrovnané utkání s Havířovem, který každé vedení RT TORAXu dokázal vymazat

07.08.2014, Gabriela Juříková

Porubští dorostenci si chtěli po posledním prohraném utkání spravit chuť na krajském rivalovi, Havířovu. Již po třinácti sekundách otevřel skóre porubský útočník Lukáš Irgl. Další branky padaly až v závěru úvodní třetiny, kdy na Havířovské vyrovnání RT TORAX odpověděl hned dvakrát. I dvoubrankové manko dokázal houževnatý AZet dotáhnout, využil i přesilovku pěti proti třem, a další dvě domácí vedení hravě smazal. Za domácí se do střelecké listiny dvěma góly zapsal Jakub Konvička, brankou a asistencí kromě Irgla i Jan Olšr a dvěma asistencemi se může pyšnit David Nardelli. Teď se budou starší dorostenci připravovat na zápasy mezinárodního turnaje, který pořádá od čtvrtka 14. srpna HC Vítkovice Steel.

Přípravné zápasy staršího dorostu - přát. čt 7.8.12:00
5:5(3:1, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Irgl, 18. Konvička (Irgl), 20. Olšr (Nardelli), 33. Vospálek, 50. Konvička (Nardelli, Olšr) – 18. Moravčík, 22. Kurovský (Moravčík), 28. Hendrych (Dudek, Kurovský), 44. Kurovský (Moravčík), 51. Mrowiec (Hendrych). Rozhodčí: Rajnoch – Urbánek, Kašinský. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 68. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5.
HC RT TORAX Poruba 2011: Krejcárek – Široký, Olšr, Jendruš, Boháč, Prokeš, Skokan, Dlouhý, Prepsl – Irgl, Nardelli, Konvička – Csabala, Dohnal, Bialoň – Šustala, Horváth, Vospálek – Holub, Malát, Vilček – Dang.
AZ Heimstaden Havířov: Sonnek (33. Buszta) – Kiss, Spalovský, Dudek, Mrowiec, Trnený, Šteffko, Hudeček, Trombik – Wróbel, Moravčík, Kosina, Hendrych, Peterka, Kurovský, Němec, Polák, Cihlář, Langer, Lenomar, Strožík.

Poruba už po třinácti vteřinách otevřela skóre, když se přes tři hráče prosadil Lukáš Irgl. Havířov inkasovaná branka nepoložila, protože už za dvě minuty se Němec s Polákem tlačili do porubské branky. Krejcárek si ale svoji pravou tyč pohlídal. Natřikrát se pokusil domácího gólmana překonat Wróbel. Poprvé ze samostatného úniku trefil jen beton a z následného závaru domácí brankář puk nejdřív vyrazil a poté zachytil do své výstroje. Poruba kontrovala útokem na jehož konci se snažil vstřelit druhou branku Irgl.

V šesté minutě rozhodčí poprvé vylučovali. Poruba dostala možnost první přesilovky a hned se zabydlela v útočném pásmu. Havířovští se zdatně bránili a i přes šikovnost porubských hokejistů jednobrankové manko udrželi. V dobré šanci na vyrovnání se ocitl Moravčík, ale jeho střela mířila nad branku. Porubský Vilček se pokusil ohrozit Sonnka z velkého úhlu, jenže také mířil nad tři tyče. Ve třinácté minutě havířovští vytáhli forčeking hodně vysoko a dostali RT TORAX pod tlak, z čehož vyústila obrovská šance, kdy se Kosina ocitl sám před gólmanem. Ten výborně vyjel z brankoviště a s chladnou hlavou Kosinův pokus zlikvidoval.

Havířov šel ve třinácté minutě opět do oslabení, v jeho závěru se dostali do tří po faulu Němce. Osmnáctivteřinovou dvojnásobnou přesilovku však Poruba nevyužila. Jelikož málo stříleli na branku, nemohli pomýšlet na navýšení vedení. V osmnácté minutě se propracoval před Krejcárka Dominik Moravčík, oblafl porubského obránce a nad gólmanovým ramenem trefil horní růžek porubské branky. V osmnácté minutě se na mezikruží před havířovským Sonnkem na okamžik hra zastavila v souboji o puk, který nakonec vyhrál Jakub Konvička a z otočky trefil mezírku mezi betony havířovského brankáře. V závěru první třetiny hrála Poruba přesilovku, kterou po skvělé přihrávce Nardelliho několik desetin sekundy před sirénou využil Jan Olšr.

Po změně stran začal Havířov trochu více tlačit na pilu a vybojoval druhý gól, který vstřelil Daniel Kurovský po tom, co si porubský Krejcárek nepohlídal svou levou tyč. Vzápětí si AZet vynutil faul a vyzkoušel si svou první přesilovku, ve které skvěle tlačil a měl několik dobrých střeleckých příležitostí. Avšak Poruba se nedala a svoje první oslabení přestála bez úhony. Ve dvacáté šesté minutě Havířov dostal možnost přesilovky znovu. Třicet osm sekund před jejím koncem získal dokonce dvojnásobnou početní převahu, kterou využil střelou od modré čáry na vzdálenější tyč Jakub Hendrych.

Po zbytek přesilovky Havířov tlačil Porubu a dostával tak svého soupeře pod velký tlak, který musel mnohdy řešit až brankář Krejcárek. Porubští si zahráli další přesilovku ve 32. minutě po faulu Trombika. Před oslabením Havířovští vystřídali brankáře, který si v podstatě nesáhl na kotouč a poprvé kapituloval. V závaru kolem branky se nejlépe zorientoval Milan Vospálek. Následně šla Poruba opět do oslabení a hned po začátku Moravčík po přesném Kosinově pasu přes brankoviště porubského gólmana nepřekvapil. Skvělým přesunem k levé tyči střelecký pokus zlikvidoval.

Poruba začala skvěle presovat v útočném pásmu a znemožnila soupeři rozehrávku. Tlak vyústil ve střelu přes blokující útočníky, ale havířovský brankář Buszta si našel mezírku, aby na puk viděl. Třetí třetinu Poruba opět začala skvěle, když dvakrát během dvaceti vteřin ohrozila havířovskou branku. Jenže z branky se radovali hosté, když ve čtyřicáté čtvrté minutě vyrovnal zásluhou Daniela Kurovského. Po přihrávce Moravčíka objel porubskou bránu a pohodlně zakončil. V padesáté minutě havířovský gólman Buszta čelil nepříjemným dorážkám Nardelliho. Odražený puk dojel Jakub Konvička a vrátil tak porubskému týmu vedení – 5:4.

Jenže to domácímu týmu dlouho nevydrželo. V následném oslabení inkasovali vyrovnávací gól, kdy Krejcárek při prvním zákroku ztratil hůl a na dorážku Jaroslava Mrowiece tak nemohl správně reagovat. V druhé polovině třetí třetiny se hra trochu více otevřela a přiostřila, takže přibylo nepřesností na obou stranách, což na druhou stranu přidalo na atraktivnosti. Tvrdší styl hry vyústil v přesilovku Havířova. Do konce zápasu se stav již nezměnil a následovaly nájezdy, z nichž vyšel vítězně Havířov. Rozhodujícím nájezd dal Jakub Hendrych.

Petr Rambousek (RT TORAX Poruba): Rozhodně lepší výsledek 5:5 než 15:0, ale samozřejmě jiný soupeř. Pořád je však obrovská nespokojenost s nasazením a herním projevem. Hlavně u starších útočníků. Stačí se podívat na zápis o utkání a vidíme, kdo se o výsledek zasloužil. Převážně mladí hráči s podporou zkušených obránců.

Martin Janeček (AZ Havířov): Zaspali jsme začátek. Poruba ovládala první část utkání, my pak závěr. Na tempu zápasu bylo znát, že jsme oba týmy v přípravě, že jsou v obrovském tréninkovém zatížení. Bylo k vidění několik hezkých hokejových akcí, tak i spoustu špatných, na kterých musíme zapracovat jistě obě mužstva.