Slezské derby rozhodovalo až prodloužení. Poruba získala z dramatického utkání pouhý bod

26.11.2022, Gabriela Juříková

Boj o Slezsko byl napínavý až do poslední minuty základní části. V první třetině si RT TORAX vypracoval dvougólový náskok, který hosté stáhli v druhém dějství. Ovšem do druhé přestávky šli domácí stejně s vedením 3:2, které vydrželo do 54. minuty. A protože v posledních šesti minutách třetiny další gól nepadl, proběhlo prodloužení, které bleskově ukončil Frýdek-Místek.

CHANCE LIGA - 24.kolo so 26.11.16:00
HC Frýdek-Místek
3:4p(2:0, 1:2, 0:1 – 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Berisha (Šlahař, Sedlák), 8. Střondala (Christov, Urbanec), 39. Šlahař (Pšurný, Šoustal) – 25. Zeman (Zeleňák, Svačina), 25. Hotěk (Teper, Lyszczarczyk), 54. Lyszczarczyk (Teper, Klimša), 61. Dostálek (Havránek, Zeman). Rozhodčí: Wagner, Rapák – Kleprlík. Juránek Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 1684. Střely na branku: 35:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2. 3:4
HC RT TORAX Poruba 2011: Bláha – Klimíček, Lemcke, Urbanec, Krenželok, Sedlák, Mlčák – Gřeš, Vachovec, Šoustal – Šlahař, Pšurný, Berisha – Vildumetz, Toman, Karafiát – Christov, Střondala, Hrníčko.
HC Frýdek-Místek: Mokry – Havránek, Teper, Zeleňák, Kowalczyk, Sova, Ročák, Adámek – Svačina, Zeman, Dostálek – Lyszczarczyk, Haas, Hotěk – Bednář, Matěj, Klimša – Geidl, Macháček, Ramik.

První nebezpečí nastalo před domácí brankou, když se v druhé minutě u Bláhy ocitl ve výhodné pozici Klimša. Další frýdeckomístecké výpady obránci blokovali. Porubě se ale nedařilo plynule přejít střední pásmo. Až akce Vildumetze s Tomanem věstila gól z přečíslení, jenže prvně jmenovaný čekal příliš dlouho na vracečku, a tak se Mokry dokázal včas vrátit k levé tyči. Následně si hostující gólman poradil s Klimíčkovým nahozením, které ještě před brankou tečoval Christov a záhy na to orazítkoval Šoustal Mokreho vyrážečku. Tlak domácí proměnili v gól po končící sedmé minutě. Mokry vyrazil střelu Šlahaře před sebe, kde operoval Aaron Berisha a kličkou do forhendu a posláním puku do volného prostoru brány oslavil svou desátou branku v Chance lize. Po půlminutě se vhazovalo po pravici hostujícího gólmana a porubská kombinace končila střelou Vojtěcha Střondaly z kruhu na druhou tyč. Mokry nastavil levou ruku, ale kotouč mu prostě proletěl pod loktem. Hosté se hodlali prosadit střelou Tepera od modré a při další příležitosti to zkusil od střídačky Geidl, jenže Bláha si pravou tyč dobře utěsnil. V závěru třetiny se do brankoviště tlačil Ramík s Macháčkem, ale ani jim se nezdařilo puk protlačit do brány.

Na začátku třetiny se domácí dostali do přečíslení, které ale Pšurný podporován Berishou neproměnili v třetí gól. Poté, co Mokry vychytal Karafiáta, se k zakončovacím akcím dostali hosté. Sice museli překonat několik ofsajdových pastí a Lemckeho obranný zákrok, ale střela Zeleňáka od modré tečována před brankovištěm Adamem Zemanem skončila za Bláhou, který nic neviděl. Neuplynulo ani půl minuty a utkání bylo vyrovnáno. Michal Hotěk si svou odraženou střelu z otočky na ose hřiště dopravil do porubské brány. Hosté okopírovali porubský scénář a tak se od 25. minuty začínalo od nuly. Stav dodal Frýdeckomísteckým do žil více energie a hru tvořili. Bláha kryl najednou více střel, než by chtěl. V polovině třetiny si zastřílel RT TORAX. Gřešova střela zápěstím skončila na boční síti a po kontru na druhou bránu vychytal Bláha dělovku Svačiny. Velkou šanci měli Toman s Berishou, ale dávali si přednost tak, že prvně jmenovaný trefil gólmana a při druhé šanci poslal kotouč nad bránu. V oslabení unikl po levém křídle Jakub Šlahař, puk se ale nepodařilo protlačit mezi Bláhovy betony. Necelé dvě minuty se hrálo ve čtyřech, a jelikož dostal hostující hráč delší trest, měl RT TORAX přesilovku. Využil ji po minutě Jakub Šlahař střelou přes obránce mířenou pod horní tyč. Zvýšený tlak hostující tým ustál a do kabin se týmy odebraly za stavu 3:2.

Po přestávce byli zprvu aktivnější hosté. Vyrovnání mohl zařídit Svačina, kdyby nemířil nad horní tyč. Pak se ale hosté dostali do oslabení. Porubané stříleli na bránu ze všech pozic, a co nepochytal gólman, blokovala obrana. V plném počtu hráčů se aktivita týmů srovnala a nebezpečno bylo střídavě na obou stranách. Z tempa se chvíli dostali všichni před polovinou třetí třetiny, kdy puk přeletěl ochrannou síť a dopadl mezi fanoušky Rysů a zasahovat museli záchranáři. V tento moment šlo vše stranou. Když se začalo opět hrát, před prázdnou brankou Toman promáchnul Karafiátovo zakončení a Gřešovu dělovku zblokoval obránce. U porubské svatyně měl velkou šanci zakončit Hotěk, ale i zde zachránil situaci bek. Při porubském oslabení si Šlahař opět vyjel na výlet. Mokry si však pravou tyč utěsnil a kotouč skončil na boční síti. Když se ale Frýdeckomístečtí dostali zpět do přesilového postavení, aplikovali zákon „nedáš, dostaneš“ vcelku rychle. Na modrou dostal pas Alan Lyszczarczyk a puk poslal zápěstím pod horní tyč. Posledních šest minut bylo dramatických nejen na ledě. Fanoušci poháněli své týmy do rozhodnutí ještě v základní hrací době. Což se nestalo. Po krátké přestávce následovalo prodloužení a brzy i skončilo. Rozhodnutí o vítězi Slezska padlo totiž už po sedmnácti vteřinách z hole Vlastimila Dostálka bekhendovým zakončením při průjezdu brankovištěm.

Jiří Režnar (HC RT TORAX Poruba 2011): My bohužel za stavu 2:0 jsme měli vše, co jsme chtěli na své straně. Do druhé třetiny jsme vstoupili….. nemyslím laxně, ale už to nebylo ono to, co jsme chtěli hrát, takže soupeř srovnal. Za stavu 3:2 jsme dostali v oslabení zbytečný gól. A při hře tři na tři nás prokráčel hráč, on to neprojel, on prokráčel, a dal branku. Bohužel, takhle to je. Teď se musíme připravit na středu, hrát dál, zapomenout na ty – vlastně ne zapomenout, ale ty dobré věci vypíchnout, horší věci ukázat a nic se neděje, jde se dál.

Martin Janeček (HC Frýdek-Místek): Obrovská kvalita domácích. První třetina byla jednoznačně v jejich režii, kdy my spali a zůstali v autobuse. Takto nesmíme zápasy začínat, podruhé za sebou. Na druhou stranu od druhé třetiny jsme začali bruslit, začali být pro domácí nepříjemní a to se nám vrátilo v tom, že jsme byli schopni srovnat až na 3:3, i když jsme tahali celý zápas za kratší konec. A v prodloužení taková pěkná individuální akce. Takže jsme spokojeni s dvěma body z ledu lídra tabulky. Myslím si, že musíme jít tou pokornou cestou. Na závěr bych chtěl moc poděkovat našim fanouškům, kteří přijeli v hojném počtu a vytvářeli nám parádní prostředí, samozřejmě s fanoušky Poruby.