Sareze se nepovedl start, i tak málem předvedla v Havířově velkolepý obrat

22.12.2007, Jan Hrabal

Ve 12. minutě prohrávali hokejisté ostravské Sarezy už 0:4, přesto sahali v utkání v Havířově po bodu. Ostravané totiž poté až neskutečně zabrali a výsledkem byla mimořádná stíhací jízda za Havířovem. Sareza ještě v první třetině snížila zásluhou Daniela Boháče, v prostředním dějství snižovali na rozdíl jediné branky Pavel Šebesta a Lukáš Vnenk. Na havířovskou odpověď ze 36. minuty stihl gólově odpovědět Vladimír Svačina, jenž v utkání zaznamenal čtyři kanadské body za další tři nahrávky. Sareza se mocně tlačila v závěru za vyrovnáním, nakonec na něj přes veškerou snahu nedosáhla.

- 32.kolo so 22.12.17:30
5:4(4:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 4. Daneček (Seman), 6. Škoda (Varga, Klimeš), 9. Mikšan (Zdráhal), 12. Rozum (Daneček, Sochorek), 36. Sochorek (Rozum) – 18. Boháč (Svačina), 21. Šebesta (Svačina, Boháč), 23. Vnenk (Boháč, Svačina), 44. Svačina (Ovšák, Šebesta). Rozhodčí: Skoupý – Dřínovský, Klein. Vyloučení: 9:14, navíc Svačina, Boháč, Šebesta 10 OT. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 935. Střely na branku: 51:39. Průběh utkání: 4:0, 4:3, 5:3, 5:4.
AZ Heimstaden Havířov: Novotný – Staněk, Klimeš, Novák, Huhto, Peštuka, Varga, Lašek – Daneček, Škoda, Zdráhal, Mikšan, Seman, Sochorek, Hulva, Sikora, Velecký, Niec, Rozum, Haas.
HC Sareza Ostrava: Štěpánek – Ovšák, Vnenk, Holík, Palík, Mrázek, Vajda, Buček – Šebesta, Boháč, Svačina, Červenka, Najdek, Zdeněk, Gelačák, Novák, Bokroš, Dušek, Glas.

Do první šance pustila laxní domácí obrana Šebestu, ale ten z otočky napoprvé pouze prověřil Novotného. Hned v první minutě jsme taky byli svědky prvního vyloučení na domácí straně a téměř vzápětí byl vyloučen i hostující Boháč. Při hře ve čtyřech se na ledě nic zvláštního neodehrálo, ale jakmile naskočil Daneček na led, vrhnul se do útočného pásma, dostal nádhernou přihrávku od Semana a neměl problém trefit odkrytou branku – 1:0. Chvíli nato zasáhl Svačina domácího hráče do hlavy a za tento zákrok vyfasoval trest dvě plus deset minut. O minutu později si opět hráč Sarezy počínal nebezpečně a zasáhl domácího hráče, tentokrát vysokou holí a hosté se museli bez jedné vteřiny minutu bránit ve třech. Domácím se úvod přesilovky nevydařil, ale v jejím závěru se dostali do pásma a po přihrávkách Klimeše a Vargy dostal Škoda kotouč do stejné pozice jako před tím Daneček a ani on se nemýlil – 2:0. V 7. minutě se dostal do samostatného nájezdu Boháč, mířil mezi Novotného betony, ale domácí gólman zachránil. Poté museli domácí pykat za špatné střídání, ale Zdráhal získal kotouč v obranném pásmu, přihrávkou o mantinel vybídl ke skórování Davida Mikšana, který ukázal Boháčovi recept, jak proměnit nájezd a trefil přesně pravý horní růžek. Hostům k úvodní trefě málem pomohl domácí kapitán, po jehož chybě se dostal ke střele Červenka, ale skákavý kotouč netrefil tak, jak by si představoval. No a potvrdilo se nedáš dostaneš a domácí zakončili neuvěřitelně produktivní dvanáctiminutovku. Daneček totiž našel perfektní bekhendovou přihrávkou Rozuma, který bekhendovým blafákem po zemi počtvrté překonal Štěpánka, který si sice ukazoval o střídání, ale hostující trenér si vzal oddechový čas a ponechal Štěpánka v brance. Následovala opět hra ve čtyřech po dvou rychlých faulech na obou stranách, která opět mnoho vzruchu nepřinesla, ale jakmile se hosté dostali do pěti zahrozili paradoxně opět domácí dvěmi drzými průniky. Poprvé to zkoušel Velecký, ale zblízka na Štěpánka nevyzrál, stejně jako o chvíli později Zdráhal. V 18. minutě hosté přece jen snížili, když se do samostatného úniku dostal opět Daniel Boháč a tentokrát se trefil přesně – 4:1. Domácí mohli odpovědět, ale Mikšan ani Škoda už Štěpánka nepřekonali.

Domácí opět začali třetinu v pomalejším tempu a tentokrát na to doplatili. Po dvaceti vteřinách totiž našel Svačina před brankou úplně volného Pavla Šebestu a ten se trefil přesně – 4:2. Po něm mohl snížit Červenka, tentokrát Novotný zakročil pozorně. Ve 22. minutě se dostal mezi obránce Daneček, ale jeho blafák mu tentokrát Štěpánek nezbaštil. A tentokrát se potvrdilo nedáš – dostaneš na druhé straně. Opět zaúřadovala první lajna a Svačina s Boháčem připravili palebnou pozici pro Lukáše Vnenka, který se poslal kotouč po zemi přesně k pravé tyči – 4:3. Od tohoto okamžiku Sareza ovládla dění na ledě a mnoho nechybělo, aby ze stavu 4:0 nebylo rázem 4:4. Domácí se vymanili z tlaku díky přesilovce, ve které nebezpečně pálil Huhto, ale Štěpánek kotouč vyrazil. Ve stejné minutě se do šance dostal i Velecký, ale také trefil pouze gólmana. Po skončení přesilovky přišla hned stejná situace na druhé straně a na ledě dělal vítr opět první hostující útok, ale přihrávku do výborné šance Boháč nezpracoval. Ve 32. minutě to zkoušel dvakrát stejným způsobem Boháč, který objel branku a pokusil se zasunout kotouč k tyči, ale v obou případech si tento prostor Novotný pohlídal. Na druhé straně fauloval Glas, v ponechané výhodě pálil dobře Mikšan, ale Štěpánek předvedl výborný zákrok. V následné přesilovce nejprve neuspěl v dobré pozici Škoda, a vzápětí se dostal do stoprocentní šance Červenka, který se zjevil sám před Novotným, který navíc neměl hůl, ale Červenka jej nedokázal překonat a odmítl tutovou šanci na vyrovnání. Trochu více klidu přinesla na havířovské hokejky 35. minuta. Dalibor Sochorek šikovně prošel na modré čáře mezi dvěma obránci a střelou do horního rohu nedal Štěpánkovi šanci – 5:3. V následující přesilovce mohl zvýšit Rozum, ale obrovskou šanci nedokázal proměnit. V poslední minutě zkoušel vystrašit Zdeněk Novotného hned po buly, ale minul jeho klec.

V poslední třetině to zkusil nejprve dvakrát Seman, ale ani jeden jeho pokus nemířil mezi tři tyče. Poté se puk odrazil šťastně k Červenkovi, jehož pokus zlikvidoval Novotný betonem. Ve 43. minutě byl vyloučen domácí Mikšan a hosté této situace využili ke snížení znovu na jednobrankový rozdíl. Střela Pavla Šebesty se odrazila od brusle bránícího hráče k Vladimíru Svačinovi, který trefil odkrytou branku – 5:4. Ve stejné minutě mohl vyrovnat opět Červenka, který pěknou tečí změnil dráhu kotouče, ale Novotný opět kryje. V poslední třetině se téměř nehrálo ve standardním počtu hráčů. Zdráhal naprosto zbytečně fauloval v útočném pásmu Ovšáka a když o minutu později poslal sudí za katr ještě Nováka, naskytla se hostům vynikající příležitost k vyrovnání. Proti Mrázkově střele ale zasáhl dobře Novotný a ani druhý pokus stejného hráče neskončil brankou, a domácí tak přežili krušné chvíle před svou brankou. Ve 49. minutě vyrobili domácí v rozehrávce neskutečně chyby, hosté je nedokázali potrestat. Od 53. minuty už hráli hosté téměř pořád v oslabení. Nejprve byl vyloučen Novák, poté i Červenka, ale ani domácí nedokázali tuto výhodu využít. Když se hosté dostali do plného počtu, špatně vystřídali a jejich oslabení pokračovalo. V 56. minutě se v přesilovce dostal do obrovské šance Velecký, který udělal kličku i gólmanovi, ale bekhendem netrefil prázdnou branku. Na závěr si hosté připsali ještě jedno špatné střídání, ale v oslabení se jim málem podařilo vyrovnat. Tvrdou ránu Gelačáka z velké dálky totiž musel Novotný vytahovat s obrovským úsilím. V posledních dvaceti vteřinách hosté zkusili power-play, ale ta už nic nezměnila na výhře Panterů.

Jan Vavrečka (trenér Sarezy Ostrava) – „My jsme se na derby těšili, byli jsme kousek od jednoho bodu, možná i od tří. Dneska bohužel pro nás vyhrálo mužstvo, které jednoduše dalo více gólů. Havířov hrál velice dobře, navíc podpořený výkonem hlavního rozhodčího. Byli jsme v šoku v první třetině, ve které jsme prohrávali už 4:0, ale kluci se z toho naštěstí dokázali dostat. Třicet minut byl zápas otevřený, štěstí se mohlo přiklonit i na naši stranu, ale přiklonilo se na stranu soupeře. Hráčům jsem za jejich výkon poděkoval.“

Jiří Režnar (trenér Havířova) – „My jsme měli výbornou první třetinu, kluci hráli v pohybu, aktivně, skóre ukazovalo, že by jsme si mohli zahrát hokej v klidu, ale bohužel svými chybami jsme dostali soupeře zpět do hry. Zaváhali jsme na začátku druhé třetiny, kdy jsme dostali dva laciné góly po našich hrubkách, pak se nám rozklepaly kolena a vypadalo to tak, jak to vypadalo.“