Porubští si odvážejí z Vrchlabí cenný bod

05.01.2009, Jan Pečeňák, Adam Bagar

Poruba již šest kol v řadě nebodovala. Tuto nepříznivou sérii chtěla utnout na ledě druhého Vrchlabí, se kterým v letošní sezóně sehrála již dva vyrovnané duely. Také třetí vzájemné utkání bylo velmi vyrovnané. Do vedení se dostalo hostující VOKD trefou Jiřího Zdeňka, ale domácí ještě v první třetině stačili srovnat krok. Třiadvacátá minuta přinesla již druhý touš v brance skvěle chytajícího Filipa Šindeláře. Nadále pokračoval urputný souboj. Na další gól se čekalo až do 52. minuty, kdy dokázal skóre vyrovnat Libor Gelačák a poslal tak utkání do prodloužení. V něm branka nepadla, a tak musely následovat trestná střílení. V této dovednostní disciplíně rozhodl o vítězi až v pořadí dvanáctý nájezd. Šťastnějším týmem bylo domácí Vrchlabí, které tak nakonec zvítězilo v poměru 3:2. Nejlepším hráčem hostů byl po zásluze vyhlášen Filip Šindelář, jenž si připsal 52 úspěšných zákroků.

- 38.kolo po 5.1.18:00
HC Stadion Vrchlabí
3:2sn(1:1, 1:0, 0:1 - 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Beck (Matějíček, Pajič), 23. Rusnák (Krupka, Gengel), rozhodující sam. náj. Gajovský - 7. Zdeněk (Najdek, Červenka), 52. Gelačák (Vnenk, Ovšák). Rozhodčí: Petružálek - Bertlík, Koskuba. Vyloučení: 6:6. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 1261. Střely na branku: 55:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.
HC Stadion Vrchlabí: Ševčík (od 65. Štůrala) – Matějíček, Chaloupka, Chatrnúch, Štrach, Galvas, Vála, Bendík, Wagenhoffer – Gajovský, Pajič, Beck – Krupka, Rusnák, Gengel – Rapač, Rod, Látal – Andres, Mikšovský, Hruška.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šindelář - Ovšák, Vnenk, Falter, Tesařík, Pavelek, Palík - Červenka, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Ivan, Mikula - Bartošek, Potočný, Rehuš - Gelačák, Janečka, Mocek.

Do branky Poruby se postavil gólman Filip Šindelář, tedy hráč, který v letošní sezóně nastoupil i v dresu Vrchlabí. Hned v úvodu musel odolávat tlaku domácích hokejistů, ale střelu Gajovského vyrazil. Hostům se však úvodnímu náporu podařilo odolat a sami se vydali na zteč vrchlabské branky, ale s pokusem Gelačáka si Ševčík v brance domácích poradil. Když už se zdálo, že se hokejisté Vrchlabí nadechují k dalšímu náporu, podnikli hosté rychlý protiútok a po přesném pasu Najdka poslal puk za záda bezmocného Ševčíka Jiří Zdeněk – 7. minuta 0:1. Inkasovaná branka však borce v dresu Vrchlabí nezaskočila a snažili se o brzké vyrovnání. Šancí k tomu měli dostatek, ale neujal se pokus Gengela, Matějíčka či Becka.

Velkou možnost na vyrovnání dostali Vrchlabští v přesilové hře, ale při nejvážnějším ohrožení branky po teči Pajiče se vytáhl gólman Poruby. O několik okamžiků později však už úspěšný nebyl a lovil puk ze své sítě. Přesně vteřinu po skončení přesilové hry se po skvělé nahrávce Matějíčka trefil do odkryté branky Patrik Beck – 13. minuta – 1:1. I hosté měli možnost zahrát si přesilovou hru, a to dokonce čtyřminutovou, ale v té se dostali pouze k jediné střele od modré čáry, jinak je precizně hrající obrana soupeře nepustila prakticky ani do útočného pásma. Po skončení přesilové hry to byli opět Vrchlabští, kteří zahrozili, konkrétně obránce Galvas, který se dostal ke střele po průniku Roda, ale trefil jen připraveného Šindeláře. Do konce třetiny pak zaujalo ještě vyloučení Mikšovského, ale na ledě to moc znát nebylo. Byli to domácí hráči, kteří dokázali v oslabení zle zatápět obraně soupeře, ovšem bez gólového efektu. První třetina tak skončila smírně 1:1.

Ve druhé třetině se na změnu skóre moc dlouho nečekalo, hned na začátku 23. minuty se po nahrávce Krupky trefil přesně pod víko Štefan Rusnák – 2:1. Po vstřelené brance vrchlabští hokejisté nadále hráli aktivně a vytvářeli si tlak v soupeřově obranném pásmu. Gajovský a o malou chvíli později Látal však nedokázali vážněji ohrozit Šindeláře. Převahu Vrchlabí měla podpořit i přesilová hra, ale byli to hosté, kteří se dostali do velké příležitosti. Zkušený Marek Ivan se v samostatném úniku řítil na domácího gólmana, ten však jeho kličku vystihl a puk mu vypíchl, bohužel trefil útočníka Poruby hokejkou do obličeje a síly na ledě se vyrovnaly. V těchto minutách byly vyloučení to jediné, co mohlo diváka zaujmout, protože na ledě se ani jednomu z celků moc nedařilo.

První, kdo se to pokusil změnit, byl hostující hráč Potočný, který dokázal obejít dva protihráče a následně naservírovat před prázdnou branku puk Pavelkovi, ten však trefil jen tyč Ševčíkovy svatyně. Vrchlabští dostali šanci odpovědět v další přesilové hře, ale pokus Rapáče si cestu do branky nenašel. Po skončení přesilovky domácích, dostali stejnou možnost i hosté, ale dopadla téměř stejně jako ta předešlá. Jediný rozdíl byl v tom, že hokejisté Poruby se k ohrožení vrchlabské branky nedostali. Při hře pět na pět ještě v závěru zahrozil Gajovský, ale jeho střela mířící doprostřed branky neměla šanci na úspěch. Po dvou třetinách tak do kabin odjížděli s jednobrankovým náskokem v zádech hokejisté Vrchlabí.

V úvodu třetí části hry zahrozil domácí Beck, ale Šindelář jeho pokus vyrazil. To byla bohužel na dlouhé minuty jediná vážnější šance, která byla k vidění. Do hry se vloudily nepřesnosti a jedna špatná přihrávka střídala druhou. Naději na změnu hry přinesla přesilová hra Poruby, ve které také hosté byli mnohem aktivnější než v těch předcházejících a na své konto si připsali několik střeleckých pokusů, bohužel pro ně si žádný z nich nenašel cestu za Ševčíkova záda. Po skončení oslabení domácí hráči chtěli rozhodnout utkání a na delší dobu se usadili v útočném pásmu, vytvořili si místy až drtivý tlak, především pak dvojice Gengel, Rusnák, která se několikrát dostala k dorážce před odkrytou brankou, ovšem bez gólového efektu.

Co se nepodařilo na jedné straně, podařilo se straně druhé. Libor Gelačák nahazoval od modré čáry na branku, před kterou dobře clonil jeho spoluhráč a Ševčík zaregistroval puk až ve své brance – 52. minuta 2:2. Domácí byli lehce zaskočeni, ale zpátky na nohy je mohla postavit přesilová hra, která se však vrchlabským hokejistům nevydařila. Šancí na rozhodnutí utkání měli s ubíhajícím časem i tak dost. Rusnákova formace několikrát vytvořila obrovský tlak, především Gengel měl velkou šanci rozhodnout, ale tváří v tvář Šindelářovi přestřelil. V poslední minutě základní hrací doby měli Vrchlabští další přesilovou hru, ale na hokejku se opět vloudily nepřesnosti, a tak zápas dospěl do prodloužení po výsledku 2:2.

Jelikož se nerozhodlo po šedesáti minutách, muselo se rozhodnout v prodloužení a nebo následných nájezdech. Prodloužení začalo přesilovou hrou 4 na 3 pro hokejisty Elektromontu, ale tvrdé pokusy Štracha od modré čáry se za záda Šindeláře nedostaly. Překonat oporu v brance hostí se podařilo o malou chvíli později Galvasovi, jeho projektil však skončil na tyči. Již při hře 4 na 4 se neujal pokus Becka a poté ani Pajiče. Ke konci prodloužení zkoušel své štěstí Matějíček, leč neúspěšně.

Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Na ty se v domácím dresu přichystal do branky místo Ševčíka Štůrala. Hned v první sérii uspěl domácí Rusnák, který byl také až do posledního pokusu jediným úspěšným střelcem. Tím posledním, kdo uspěl, byl ve třetí várce nájezdů hostující Potočný a vyrovnal. Stejný hráč uspěl i ve svém dalším pokusu a na tahu bylo Vrchlabí. Za to se rozjel již podruhé Rusnák a byl také úspěšný. Když posléze neuspěl dvakrát Potočný a na druhé straně Pajič, zbylo rozhodnutí na domácím útočníkovi Nikolu Gajovském , který prostřelil Šindeláře a připsal tak pro domácí bonusový bod.

Nejlepšími hráči utkání byli zvoleni hostující gólman Filip Šindelář a za domácí pak střelec druhé branky Štefan Rusnák.