Poruba ve strhujícím závěru na vyrovnání nedosáhla, v generálce podlehla Vsetínu

10.09.2014, Jan Tajzler, redakce

Porubští hokejisté mají za sebou závěrečné vystoupení v rámci přípravy na novou sezonu. RT TORAX se v něm představil na ledě Vsetína, kde v první polovině střetnutí nabral třígólové manko, naopak ve druhé půli zabral a ve strhujícím nervózním závěru ještě sahal po vyrovnání. Družina trenérů Smetáka a Kotaly se nevzdala a dvakrát se přiblížila evdientně silnému sokovi na pouhý gól. Generálka na ligu, kterou porubští hokejisté odstartují už ve středu 17. září na půdě Bobrů z Valašského Meziříčí, tak ostravskému mančaftu nevyšla úplně podle představ. Za hosty postupně skórovali Aleš Kilnar, Marek Pavlačka, Roman Červenka a Rostislav Vaněk.

2. liga – přípravné zápasy - přát. st 10.9.18:00
5:4(1:0, 3:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 14. D. Vaněk (Ambruz), 25. Haloda (Tichý, Ambruz), 31. Nedbálek (Kubo), 34. Kubo (Podešva), 52. Kubo (Podešva, Kývala) – 33. Kilnar (Seidler), 45. Pavlačka, 45. Červenka (Hulva), 55. R. Vaněk (Hulva). Rozhodčí: Dobeš. Vyloučení: 9:11, navíc Hrazdira (VSE) 10 min. OT. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 459. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:3, 5:3, 5:4.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Hurtík, Nedbálek, Haloda, Tichý, Hryciow, Báchor, Štědrý – Ambruz, Vaněk, Zúbek – Hruška, Hrazdira, Mikšovský – Vítek, Podešva, Kubo – Štrbík, Daněk, Kývala.
HC RT TORAX Poruba 2011: Tihlář – Šindelář, Ovšák, Slavík, Javín, Puškár – R. Vaněk, Pavlačka, Sedlář, Seidler, Vrána, Buček, Chaloupka, Hulva, Červenka, Zachar, Mihal, Kilnar.

Domácí Vsetín se před své publikum vrátil po anabázi čtyř venkovních utkání a bystré oko diváka si mohlo již v úvodu všimnout, jak se zelenožlutý soubor stihl lépe sehrát a zpřesnit svou hru. Podobně na tom byla také Poruba, na obou kádrech tak bylo vidět, že start soutěže je za dveřmi.

V úvodu zahrozil nejprve Vsetín, novic v zelenožlutém dresu Hrazdira se zjevil zcela osamocen před Tihlářem, místo zakončení však volil nabídku pro svého spoluhráče Hrušku, jenže porubský brankář nechtěl tak brzy inkasovat. Hosté z Ostravy zahrozili z brejkové situace, kdy se k bekhendové kličce dostal Buček, jenže kotouč se mu za brankovou čáru nepodařilo dostat. První branka utkání tak přišla až v čase 13:18 a byla to využitá početní výhoda. Vyloučení hostujícího Sedláře potrestal se štěstím Daniel Vaněk, k úvodní trefě utkání mu pomohla teč přemisťujícího se obránce. Odpověď se rýsovala v 18. Minutě utkání, ale Hromada Chaloupkův nájezd zneškodnil a zelenožlutí odcházel po první dvacetiminutovce jako vedoucí celek.

Ve druhé třetině hráči domácího VHK dominovali, ale ještě než se to projevilo na ukazateli skóre, musela vsetínská defenzíva v čele s brankářem Hromadou hasit počínání Sedláře, jehož individuální akci musel krotit až maskovaný muž ve vsetínském brankovišti. Hromada se o chvíli později vyznamenal znovu, když lapačkou odmítl vyrovnání z hole Zachara. Pak už přišli na řadu vsetínské branky. Nejprve uťal porubský nápor Marek Haloda, vsetínský obránce dopravil kotouč do útočného pásma a rozvlnil síť porubské branky podruhé. Vsetínští měli následně možnost i početní výhody, domácí sice třetí branku nevytěžili, ale definitivně tím otupili svého soupeře. V polovině utkání byl v samostatném úniku nedovoleně zastaven Ambruz a rozhodčí okamžitě překřížil ruce. Zkušený útočník domácího kádru však na Tihláře nevyzrál, a Poruba tak stále mohla čítat pouze dvoubrankové manko.

Zanedlouho však s Ostravany bylo hůř, ve vlastním oslabení se do přečíslení dva na jednoho dostal Nedbálek s Hruškou a Michal Nedbálek se rozhodl vzít zakončení na sebe a poslat Vsetín do tříbrankového náskoku. Vsetínští se ovšem o chvíli později, snad uspokojeni dostatečným vedením, dopustili lehkovážnosti v obranném pásmu, když nejprve z otočky zamířil Seidler, ten ještě trefil brankovou konstrukci, ale z následné střely se nemýlil Aleš Kilnar. Vstřelená branka však hosty nenabudila ke kontaktu, právě naopak, v čase 33:23 si Valaši vzali zpět tříbrankové vedení, domácím se vyplatila bojovnost ve snaze udržení se v útočném pásmu a právě z toho vytěžil Podešva neodolatelnou nabídku pro Martina Kubo, jenž zcela osamocen před Tihlářem mohl v klidu zamířit a zvýšit na 4:1 pro Vsetín. Domácí mohli ještě navýšit vedení ještě ve dvojnásobné početní výhodě, po trpělivé okupaci útočného pásma minul zívající branku Zúbek, a tak se domácí loučili se druhou třetinou vedením o tři branky.

Závěrečná perioda utkání přinesla na vsetínském Lapači pořádné drama. Poruba nejprve v čase 44:18 snížila zásluhou Marka Pavlačky, zprvu se zdálo, že porubský útočník trefil tyč, ale rozhodčí vše viděli jinak a uznali hostům vstřelenou branku. Ještě v téže minutě šli Ostravané do kontaktu, zmatku ve středním pásmu ze strany Valachů využil Adam Červenka, přesně zakončil pod břevno a dramatická zápletka byla na světě. V této chvíli se zdálo, že Poruba se dostala do sedla a bude tlačit na konečné vyrovnání, jenže Smetákovy svěřence brzdila nedisciplinovanost. Pak přišel čas 51:06, Vsetínu běžely poslední vteřiny přesilové hry, kterou dokázal využít Martin Kubo, když usměrnil za Tihlářova záda nahození Podešvy. Hosté však znovu průběh utkání zdramatizovali, tentokrát se dvou faulů v krátké chvíli dopustili Vsetínští a Poruba dvojnásobnou početní výhodu využila, když se o kontakt postaral Rostislav Vaněk. Ostravané v závěru tlačili na vyrovnání, ale domácí tým podržel brankář Hromada a nic platná nebyla hostům ani závěrečná hra bez brankáře. Generálku před startem ligového ročníku zvládl lépe Vsetín. Oba soupeři si však měření sil zopakují již ve druhém kole a na domácí půdě bude ostravský celek.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): První dvě třetiny jsme hráli slušný a dobrý hokej. Výkon byl kompaktní a hráči plnili naše pokyny, právě na takovém výkonu bychom chtěli dál stavět s vylepšením několika detailů. Poslední třetina už byla taková rozháraná, na konci druhé části jsme totiž přišli o Daňka a Halodu, navíc osobní trest si odpykával Hrazdira, na to jsme museli reagovat změnou sestavy. Pak jsme se nechali zbytečně vylučovat a soupeř nás v oslabení tří proti pěti potrestal. My jsme ale hlavně rádi, že jsme tu třetí třetinu zvládli a dovedli utkání do vítězného konce. Je to důležité pro psychiku našich mladších hráčů, aby viděli, že pokud budou hrát týmově, tak mohou uspět i proti soupeřům jako je Poruba či Přerov, i když slabého soupeře v soutěži nebude.

Martin Smeták (HC RT TORAX Poruba 2011): Věděli jsme, co nás čeká. Bohužel jsme po dvou třetinách prohrávali 4:1, těžko se to dotahovalo, ale nakonec jsme se dotáhli na rozdíl branky a poslední třetina už byla podle našich představ, ovšem bylo tam moc vyloučení. S celkovým hodnocením však spokojen nejsem, děláme hrubé chyby a z toho pramenily soupeřovy branky. Tady na tom malém hřišti nemůžeme držet kotouč u nás ve třetině, naopak jej musíme ihned dostat ven, protože domácí rychle napadali a z toho vytěžili i branky. Musíme se z toho poučit, od toho je to stále příprava a v soutěži tyto nedostatky odstranit.