Poruba odjíždí z Ústí s dvěma body. V nájezdech vítězství pečetil Káňa

16.09.2020, David Kubatík

Druhé kolo Chance ligy odehráli hokejisté klubu HC RT TORAX Poruba 2011 na ledě ústeckých Lvů, kteří v prvním kole překvapivě zvítězili na ledě pražské Slavie. A boj to byl tuhý. Ostravané na severu Čech dvakrát prohrávali. Vždy ale dokázali gólově zareagovat a nakonec se díky trefě Lukáše Endála ze čtyřicáté osmé minuty dostali i do vedení, o které nakonec v předposlední minutě přišli. Utkání dospělo do nájezdů, ve kterém se trefili všichni tři hráči v bílém a zajistili tak ostravskému celku bod navíc.

CHANCE LIGA - 2.kolo st 16.9.18:00
HC Slovan Ústí nad Labem
3:4sn(2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Svoboda (TS), 16. Pšenička (Klikorka, Cienciala), 59. Tůma (Houška, Brož) – 9. Káňa (Jáchym, Žovinec), 30. Korkiakoski (Kozák, Voráček), 48. Endál (Žovinec, Korkiakoski), rozhodující nájezd Káňa. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 854. Střely na branku: 29:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 3:3 - 3:4.
HC Slovan Ústí nad Labem: Schwarz – Drtina, Havránek, Brož, Vala, Klikorka, Voženílek – Trávníček, Matějček, Severa – Tůma, Svoboda, Houška – Bláha, Čermák, Cienciala – Furch, Grim, Pšenička.
HC RT TORAX Poruba 2011: Muštukovs – Teper, Žovinec, Voráček, Kozák, Urbanec, Pastor, Slavík – Špaček, Jáchym, Pořízek – Stloukal, Korkiakoski, Endál – Brodek, Kanko, Toman – Káňa, Hlinka, Hotěk.

Porubští nezačali zápas na ústeckém ledě dobře. Už v páté minutě totiž fauloval Pastor, k následnému trestnému střílení se postavil Přemysl Svoboda a ranou nad Muštukovsovu lapačku otevřel skóre. Hosté se ale nevzdali a už za necelých pět minut bylo srovnáno. Zmatku po Pastorově přesilovkovém průniku dokázal využít Jan Káňa , který puk po ledě procpal až za Schwarzova záda – 1:1. I po vyrovnání ale hosté z Poruby byli všude o krok pozadu, což domácí Lvi záhy přetavili v druhý gól. Čtyři a půl minuty před první sirénou se ve dvojnásobné početní výhodě prosadit Tomáš Pšenička. Do konce úvodní části se pak už nic zásadního neodehrálo.

Ani druhá část příliš pohledného hokeje nepřinesla. Nejdříve přesilovou hru nevyužili domácí Lvi, následně ji po čtyřiadvaceti vzteřinách ztratili i hosté z Poruby. Ostravany však tento fakt nemusel mrzet příliš dlouho. Při hře čtyř proti čtyřem se totiž na Schwarze rozjel Markus Korkiakoski a silou protlačil puk do sítě. Marné pak byly všechny protesty ústeckých hráčů, gól zkrátka platil a stav byl vyrovnaný. Potom následovala série šancí na obou stranách, která už ale žádnou změnu skóre nepřinesla. Nic na tom nezměnily ani vyloučení na obou stranách. Za stavu 2:2 tak oba týmy odešly do kabin připravit se na třetí část.

Třetí třetina přinesla divákům asi nejatraktivnější hokej. Hosté z Ostravy navíc převzaly iniciativu a k radosti pár svých příznivců přímo na stadioně šli v půlce čtyřicáté osmé minuty do vedení. Žovinec poslal chytrou přihrávku před branku, kde si puk zpracoval Lukáš Endál a zkušeně překonal Schwarze. Potom už to vypadalo, že si hosté z Ostravy své vedení udrží a připíší si další tři body. To by ale nesmělo těsně před koncem dojít k Voráčkovu vyloučení, které těsně před jeho vypršením využil Martin Tůma. Zápas plný zvratů tak dospěl do prodloužení.

Nastavený čas přečkali Porubané i navzdory dvěma oslabením poměrně v klidu a mohli se tak připravit na dovednostní soutěž zvanou samostatné nájezdy. V nich se trefil jak Jan Káňa, tak i Lukáš Endál a Markus Korkiakoski. Na straně domácích Lvů se naopak netrefil nikdo, a tak se Poruba mohla radovat z bodu navíc. Ač byly všechny góly nádherné, vítězný byl připsán Janu Káňovi.

Příští zápas porubských hokejistů by se měl odehrát už tuto sobotu. V RT TORAX ARENĚ by se v roli hostů měli představit kadaňští Trhači.

Jaroslav Roubík (HC Slovan Ústí nad Labem): Dnešní zápas byl z naše pohledu složitý, měli jsme těžkého soupeře, který je pasovaný do role favorita celé soutěže. My kluky můžeme pochválit, i když první dvě třetiny nebyly takové, jaké jsme si představovali, tam byl soupeř o něco lepší. V třetí třetině se to už trošku srovnalo, začali jsme hrát a dokázali jsme se soupeři vyrovnat. Tím pádem jsme ke konci dali zasloužený gól. Poruba sice měla více šancí, ale tou bojovností jsme to tam urvali. V prodloužení byla chyba, že jsme tam měli dvě přesilovky 4 na 3 a to bychom měli dát gól. Soupeř potom už ty nájezdy udělal lépe a vyhrál.

Martin Janeček (HC RT TORAX Poruba 2011): Já si myslím, že pokud jsme hráli v pěti, tak jsme byli lehce lepším týmem. Bohužel nám to tam nepadalo, domácím pomohl výborný brankář a bojující domácí. Asi jim trošku odcházeli síly po té karanténě, bylo to na nich vidět. My jsme si tím prošli taky, takže velká úcta a pokora k tomuto jejich výkonu. Nás samozřejmě mrzí, že neodvážíme tři body a na druhou stranu se musíme zamyslet nad tím, že už několikátý zápas včetně těch přípravných děláme hodně faulů. Je to škoda, protože v pěti jsme opravdu silní a pokud chceme hrát nahoře, tak musíme dodržovat disciplínu.