Obrat z říše snů! Poruba přehrála Frýdek-Místek 8:4

02.09.2020, Pavlína Vítková

Poslední domácí zápas O pohár RT TORAX nezačal pro Porubu dobře. Frýdeckomístečtí opakovaně přečíslovali domácí defenzivu a hned v první periodě nasázeli do ostravské sítě čtyři góly. Porubané však zabojovali a neskutečným způsobem dokázali utkání zvrátit ve svůj prospěch. Nakonec zvítězili rozdílem 8:4.

CHANCE LIGA - přípravné zápasy - RT st 2.9.18:00
HC Frýdek-Místek
8:4(1:4, 2:0, 5:0)
Branky a nahrávky: 16. Stloukal (Jáchym, Kozák), 31. Kanko (Žovinec, Teper), 36. Stloukal (Korkiakoski), 41. Žovinec (Jáchym, Sikora), 47. Jáchym (Pořízek, Kozák), 53. Korkiakoski (Endál), 55. Endál (Korkiakoski, Kozák), 56. Káňa (Brodek, Kanko) – 8. Geidl (Kaukič, Stuchlík), 12. Husák, 13. Martynek (Veselý), 14. Šedivý (Mikulík, Kaukič). Rozhodčí: Janda, Kořístka – Koziol, Šutara. Vyloučení: 3:5. Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 217. Střely na branku: 35:32. Průběh utkání: 0:4, 8:4.
HC RT TORAX Poruba 2011: Foltán (14. Muštukovs) – Teper, Žovinec, Slavík, Kozák, Rudl, Pastor, Šendera – Sikora, Hudeček (od 30. Brodek), Pořízek – Stloukal, Korkiakoski, Endál – Káňa, Jáchym, Hotěk – Toman, Kanko, Häring.
HC Frýdek-Místek: Suchánek – Husák, Michálek, Zahradníček, Hrachovský, Adámek, Malík – Tomi, Veselý, Martynek – Mikulík, Peterek, Šedivý – Kaukič, Stuchlík, Geidl – Matiaško. Przybyla, Flok.

V úvodních minutách zápasu předváděly oba celky svižnou hru, do vyloženě gólové šance se však nikdo nedostal. K první výrazné akci tak došlo až v osmé minutě, když domácí gólman Foltán opustil bránu. Toho pohotově využil Nico Geidl a vypálil do odkryté sítě. Frýdek-Místek šel do vedení 1:0. Asi o tři minuty později navíc frýdeckomístečtí opět zaparkovali před ostravskou klecí. Ve vzniklé skrumáži se nejlépe zorientoval exporubský Patrik Husák a na kontě hostů přibyl další vstřelený gól. Domácí obrana se ještě ani nestihla vzpamatovat a hráči v červených dresech byli zpět. Jejich přihrávkám neměl kdo zabránit, a tak v bráně skončil další puk, tentokrát z hole Rostislava Martynka.

Obdobná situace nastala i ve čtrnácté minutě. Z vydařené střely se mohl pro změnu radovat Ondrej Šedivý. Na světelné tabuli svítil hrozivý stav 0:4. Frederik Foltán proto musel z ledu, na jeho místo se přemístil Ervīns Muštukovs. Poruba se následně dočkala přesilové hry. Během ní se ke kotouči probojoval nováček týmu Petr Stloukal a snížil na rozdíl tří branek.

Druhá perioda odstartovala v mnohem opatrnějším stylu. Frýdek-Místek se nemusel nikam hnát a tak polevil v tempu. Porubští hráči dlouho hledali cestu skrz jeho obranné řady. Nakonec se zadařilo až v jednatřicáté minutě, když se prosadil Petr Kanko a korigoval na 2:4. Změna skóre také znamenala zrychlení hry. Následovala i další porubská přesilovka. A Ostravané ji opět využili. Střelcem byl podruhé v utkání Petr Stloukal. Při odchodu do kabin už tedy stav nepůsobil tak dramaticky. RT TORAX prohrával 3:4.

Neuběhla ani minuta poslední třetiny a skóre se opět měnilo. Svůj premiérový gól za Porubu totiž vstřelil Dušan Žovinec. Tím ale domácí nehodlali končit. O šest minut později dotlačil puk do brány i Tomáš Jáchym. Ostravané tak poprvé v utkání vedli. Ani to však nebyl konec. Šestý porubský gól měl na svědomí Markus Korkiakoski. Úspěšný střelecký pokus si jen o chvíli později připsal také Lukáš Endál. Finální hřebíček do rakve pak pět minut před koncem zápasu zasadil Jan Káňa. Poruba přehrála nedaleký Frýdek-Místek 8:4.

Martin Janeček (HC RT TORAX Poruba 2011): Myslím si, že jsme vůbec nezačali špatně, byli jsme aktivní a měli jsme o chloupek víc šancí, než soupeř, nicméně nám ty góly do branky napadaly. Bylo tam trochu nedorozumění mezi obranou a brankou, což se někdy stává. Chtěl bych vyzdvihnout, kdy jsem se snažili zvednout hlavu hráčům a oni ji nakonec zvedli. Věřili si i v rozbité sestavě, protože se nám řady trochu rozpadly kvůli marodce. Před kluky, kteří dnes odehráli tenhle zápas musím smeknout klobouk dolů. Mužstvo ukázalo, že má velkou sílu a pokud si věří na puku, tak budeme silný tým. V utkání byl vidět menší náznak toho, jak budeme chtít hrát, nebudeme zápasy přeceňovat a dnešního vítězství si velmi ceníme.

Vlastimil Wojnar (HC Frýdek-Místek): Utkaní jsme odstartovali velmi dobře a po první třetině jsme vedli 4:1. Samozřejmě jsme měli na paměti, že ještě není nic hotovo. Pustili jsme Porubu do hry a neubráněním našich oslabení jsme dostali čtyři branky. Na začátku třetí periody přišly další góly domácích a potom už nebyla síla na zvrat. Proto ten výsledek je takový, jaký je.