Napínavé juniorské derby mezi Porubou a Havířovem zvládl lépe RT TORAX

20.08.2013, Kateřina Juříková

Zápas mezi porubskou a havířovskou juniorkou byl od začátku velice dramatický. Jednalo se spíš o souboj dvou gólmanů, který z nich lépe zvládne útoky a tlak soupeře. První třetina skončila bez branek, ale ve druhé části se to střelami jen hemžilo, jenomže padly pouze dvě branky. Do vedení se dostal Havířov, ale o srovnání se postaral porubský Robin Student. Další ataky již oba gólmani zvládali lépe. Rozhodující gól vstřelil až ve třetí třetině David Maček, který poslal rychlou střelu za gólmanova záda. Ke konci utkání AZet odvolal svého strážce, ale ani to k vyrovnání nevedlo. Porubští zvítězili 2:1 a v dalším utkání zajíždí v pátek 23. srpna na led nedaleké Karviné.

Přípravné zápasy juniorů - přát. út 20.8.15:15
AZ Heimstaden Havířov
2:1(0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 39. Student (Gřeš, Mihal), 45. Maček D. (Schwarz, Kaleta) – 31. Matějek (Caruk). Rozhodčí: Polášek – Janda L., Golaň. Vyloučení: 8:8. Využití: 0:0. Diváci: 70. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
HC RT TORAX Poruba 2011: Šrámek – Ryška, Puškár, Chamrád, Pšeja, Stanke, Kotas, Vrána, Bolek, Maček D., Kaleta, Schwarz, Havránek, Brnčal, Holaň, Student, Mihal, Gřeš, Pobuta, Gola, Rataj.
AZ Heimstaden Havířov: Gabler – Cháňa, Jaroch, Potočný V., Potočný J., Flamík, Gavlas, Mihal, Přívara, Lenomar, Patrman, Caruk, Matějek, Staš, Řehulka, Dýrr.

Kotouč zpočátku utkání neustále měnil svého majitele a strany, ale ani jednomu týmu se jej nepodařilo držet na holích delší čas. Přece jen se to posléze podařilo Porubě, která se usadila v útočném pásmu. Holaň se pokusil dát gól, jenomže když najížděl k levé straně brány, nedokázal puk dostat do klece, neboť byl Gabler pohotovější a škvíru zakryl svým tělem.

Matěvek, Caruk a Patrman napadli společně porubskou klec. Všichni jeli v jedné rovině, a když poslal Caruk puk směrem ke svým spoluhráčům, ani jeden nedokázal kotouč do brány dorazit. Málem se splnilo rčení ‚‚Nedáš, dostaneš,‘‘ neboť Schwarz vypálil od kruhů prudkou střelu.

Hra byla rychlá a do útoku se častěji dostávali domácí. Ale i hosté měli pár šancí při rychlých akcích. Jednu takovou si rozehrál Lenomar, když využil toho, že jeden z porubských hráčů nezachytil přihrávku. Lenomar se chopil kotouče a zaútočil. Šrámek byl však pohotovější.

Domácí ihned v úvodu další části začali napadat, ale vzápětí se díky přesilové hry dostali k moci Havířovští. Ti ale svou výhodu nevyužili a jejich agresivní hra na pár minut pozastavila hrací čas, neboť jeden z hostí zaútočil na Kaletu tak, že mu přelomil ochranné plexi na přilbě.

Havířov se úporně snažil dát branku. Jaroch atakoval porubskou klec a poslal rychlou střelu, která ovšem skončila na Šrámkově hrudi. Lenomar vystřelil z mezikruží a jeho střela pouze zasáhla tyč brankové konstrukce. Když byli domácí v útočném pásmu a obránci si na modré nahrávali, Tomáš Matěvek se chopil kotouče. Ujížděl přes celé kluziště a nikdo jej nemohl zastavit. Jeho rychlou střelu nedokázal porubský gólman zastavit.

Domácím se to samozřejmě nelíbilo a také zaútočili. Jenomže Schwarz ani Maček neuspěli. Poruba to nevzdávala a neustále se držela v útočném pásmu, což se i vyplatilo. Robin Student po Gřešově nahrávce poslal kotouč mezi gólmanovy betony a stav byl tedy dorovnán.

V poslední třetině se kotouč po kluzišti pohyboval nesmírnou rychlostí. Oba gólmani měli tak dost práce s tím, aby všechny střely odrazili či při větším ohrožení puk zakryli. Při jednom z mnoha porubských útoků padla druhá branka. David Maček dostal přihrávku a okamžitě pálil. Gabler v tu chvíli neměl vůbec žádnou šanci tuto střelu zachytit.

O pár minut později se pokusil stav navýšit Brnčál, ale kotouč se odrazil od brankářových betonů. Havířovským se samozřejmě nechtělo smířit s tím, že by je Poruba porazila, a tak se neustále snažili dostat se do útoku. Mihal ani Přívar však neuspěli. Hosté si poté vzali oddechový čas.

Hra se přiostřovala, ale sudí naštěstí nemuseli řešit žádnou vážnější potyčku. Za vysoké hole byli ale vyloučeni dva hráči. Nejdříve hráč hostí a o pár sekund později i hráč domácího družstva. Oba potrestaní si vysloužili 2+2 minuty, neboť napadeným tekla krev.

Minutu před koncem utkání si oddechový čas vybrala i Poruba a hosté při této příležitosti odvolali svého strážce. Ani v šesti se ovšem Havířov nedokázal udržet v útočném pásmu. Ale i když se domácí snažili poslat puk do prázdné klece, hostům se dařilo svou svatyni uchránit. Utkání tak skončilo stavem 2:1.

Petr Trojan (HC RT TORAX Poruba): Myslím si, že zápas byl v celku vyrovnaný. Oba soupeři měli dostatek šancí, aby zvítězili. My jsme byli ti šťastnější o tu jednu branku. Utkání bylo spíše o gólmanech a oba dva, jak náš Šrámek, tak havířovský Gabler, jsou skvělí.

Jaromír Venglář (AZ Havířov): Domácí byli ze začátku jednoznačně lepší, poté se hra vyrovnala. Ale vyhráli zaslouženě.