Loňský mistr si odváží z Poruby všechny body, rozhodla první třetina

26.09.2012, Zuzana Košťálová

P o r u b a - V krajském derby přivítala Poruba hráče týmu AZ Havířov, který byl před startem dnešního duelu jasným favoritem. Od začátku zápasu měl obrovskou převahu Havířov. Do vedení se Havířovští dostali zásluhou Maruny. U jednoho vstřeleného gólu však nezůstalo. Do konce první třetiny se ještě trefil Kopún a ve druhém dění přidal poslední gól Havířova Pechanec. Domácí se sice ke konci celého zápasu dostávali do tlaku, ale skóre na konečných 1:3 pak dokázal jen korigovat Martin Buček. Havířov si tak za bouřlivé podpory odhadem stovky svých fanoušků odváží z ledu Poruby tři cenné body.

2. liga - skupina Východ - 2.kolo st 26.9.18:00
AZ Heimstaden Havířov
1:3(0:2, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 45. Buček (Prokop L.) – 5. Maruna (Prokop P., Najdek), 14. Kopún (Haas), 38. Pechanec (Říčka). Rozhodčí: Vaněk J. – Vengřín M., Záviský. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 749. Průběh utkání: 0:3, 1:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Gleich – Wolf, Hruzík, Šindelář, Zientek L., Slavík, Prokop L., Mládenka, Spusta – Krayzel, Matějka, Buček – Pavlačka, Vaněk R., Vrána – Holuša, Sedlář, Šimkovič – Galajda, Vidlák, Seidler.
AZ Heimstaden Havířov: Daneček L. – Prokop P., Vydra, Krisl, Hegegy, Rimmel, Zientek M., Balčík, Hartmann – Najdek, Maruna, Daneček J. – Klimša, Pechanec, Říčka – Sztefek, Potočný, Stránský – Pavlas, Kopún, Haas.

První více nebezpečnou šanci měli ve čtvrté minutě Porubští, kdy hráli v početní výhodě. Přihrávka od Pavlačky našla najíždějícího Vaňka, který dokázal proklouznout obranou Havířova, položil si brankáře Lukáše Danečka, ale nepodařilo se mu už přesně zakončit. O minutu později však už diktoval hru na druhé straně hřiště Havířov. Od modré lajny vyslal Petr Prokop puk do levého kruhu na Jana Marunu a ten propálil vše, co mu stálo v cestě, brankář Gleich se nestihl přemístit. Další šanci měla Poruba po nahození Šindeláře na branku, kde stál Sedlář, kterému se povedlo střelu tečovat, ale za záda Lukáše Danečka nezamířila.

Další snahu o vstřelení branky hostujícího týmu měli Říčka, Stránský a z téměř stoprocentní pozice i Sztefek. Gleich už byl ovšem pozorný a všude včas. Druhý gól Havířova padl poté, co Havířovští naprosto zmátli obranu Poruby a do prázdné kasy přes ležícího Gleicha zakončoval Marek Kopún. Těsně před zazněním sirény u levé tyče hostujícího brankáře ještě zahrozil Šimkovič, ale Lukáš Daneček se včas přemístil. I přes pár šancí domácího týmu měl v první třetině jasnou převahu jak na ledě, tak na tribuně, Havířov.

A tempo druhé třetiny rovněž začal diktovat Havířov. Sice si Poruba přinesla do druhého dění početní výhodu, na ledě to tak ale nevypadalo. AZet se usadil v útočném pásmu a byl velice nebezpečný. Ve 27. minutě si mohl oddechnout Gleich, kdy Sztefek z dobré pozice před bránou přestřelil. V polovině třetiny se na chvíli usadil v útočném pásmu RT TORAX a mrštnost lapačky Lukáše Danečka prověřil Buček. V další šanci Poruby byl Holuša, který se v závaru před sedícím brankářem Danečkem snažil dorážet. Lukáš Daneček se štěstím touš pokryl.

Možnost snížit náskok Havířova měl pak Seidler. Dostal se do mezikruží, kde byl úplně osamocený. Vystřelil na Lukáše Danečka, tomu puk vypadl z výstroje a na chvíli nevěděl, kde je. K dorážce se však už nikdo nedostal a hosté puk odklidili do bezpečí. Potom se po dlouhé době do útoku dostal také Havířov. Před Gleichem doslova zamíchal s kotoučem Antonín Pechanec a s přehledem jej umístil za záda domácího brankáře. Do konce třetiny byly k vidění i další šance na obou stranách, ale žádná z nich neskončila gólem. Ve druhém dění už byly síly na ledě vyrovnanější, ale ani to nepomohlo domácím vstřelit branku.

Do třetí třetiny mohli naskakovat s větším klidem na duši havířovští borci. Překonat Gleicha se pokoušel Zientek, Klimša a Potočný, avšak neúspěšně. Po úniku Rostislava Vaňka, který se postavil v tváří v tvář Lukáši Danečkovi, se na puk dostal Mládenka a nastřelil tyč havířovské svatyně. V další šanci se objevil porubský Buček. Gólman Daneček jeho nesnadnou střelu jen tak tak stihl vyrazit svým levým betonem. V páté minutě poslední třetiny se už ale dočkala Poruba zasloužené odměny. Lukáš Prokop si všiml na druhé straně útočného pásma úplně volného Martina Bučka a ten trefil víko klece Havířova.

A jakoby jedna vstřelená branka Poruby celý tým nakopla. RT TORAX dával Havířovu hodně zabrat a hostující tým hledal cestu, jak se vysvobodit z pásma. Lukáš Prokop jim k tomu málem pomohl. Při rozehrávce z vlastního pásma udělal chybu a namazal tak přímo na hokejku Klimšovi. Naštěstí pro Porubu byl duchapřítomný druhý obránce, který šanci Klimši uhasil. Na konci zápasu si ještě vzal trenér domácího týmu Aleš Tomášek oddechový čas a Porubští hráli zbytek utkání přesilovku 6 na 4 a potom dokonce 6 na 3. Havířov si však vedení zkušeně pohlídal. Poruba odešla z domácího ledu znovu poražena a Havířov si z venkovního duelu veze tři body.

Aleš Tomášek (HC RT TORAX Poruba 2011): V první třetině jsme udělali čtyři hloupé fauly, což si proti tak silnému soupeři jako je Havířov nemůžeme dovolit. Tahali jsme za kratší konec provazu, ale ve druhé třetině jsme se zvedli. Přestříleli jsme v ní soupeře 13:4, ale stejně jsme ji prohráli, což je samozřejmě špatně. Potřebujeme dávat více gólů a využívat naše šance, kdy jezdíme dva na jednoho nebo kdy dorážíme před brankou. Tam vidím náš největší problém, s jedním gólem můžeme doma jen těžko vyhrávat.

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov 2010): První třetinu jsme hráli přesně to, co jsme potřebovali a dokázali jsme si vytvořit dvoubrankový náskok. Od druhé třetiny soupeř přidal na obrátkách, začal více forčekovat a my jsme se nedokázali dostat k naší hře. Nechci říci, že nás soupeř tlačil, ale určitě měl více ze hry a samozřejmě i více příležitostí. Můžeme poděkovat gólmanovi, protože od poloviny utkání Poruba nehrála vůbec špatně.