AZet si připisuje cenný skalp, juniorka poprvé padla

25.10.2015, René Chyla, Gabriela Juříková

Utkání Poruby proti Havířovu, jemuž byl na základě rozhodnutí ligové komise ČSLH kontumován zápas s Frýdkem-Místkem poměrem 0:5, nemohlo dlouhých 36 minut najít potenciálního střelce. Ti téměř dvě třetiny selhávali na bezchybném brankářském duu Josef Turšner – Richard Šrámek. Prolomit četné nezdary se podařilo až Robinu Golovi, jenž sklepl kotouč ze vzduchu k levé tyči. Domácí dokázali ještě do přestávky vyrovnat, aby v poslední dvacetiminutovce dokonali vytoužený obrat a skalp lídra tabulky. Svěřenci Miroslava Bahníka a Petra Trojana tak poprvé v sezóně odcházejí z ledu se svěšenými hlavami a i po bojovném výkonu padli 1:3.

Liga juniorů - 9.kolo ne 25.10.14:30
AZ Heimstaden Havířov
3:1(0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 37. Šmíd (Chroboček, Bednář), 47. Polak R. (Bednář, Chroboček), 56. Polak R. (Bednář, Šmíd) – 35. Gola R. (Mládek). Rozhodčí: Koziol – Vengřín, Tkáč. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 39. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
AZ Heimstaden Havířov: Turšner – Heinzl, Trombík, Bahounek, Chroboček, Mrowiec, Chujac – Stoklásek, Dobrzynski, Polak E., Polak R., Šmíd, Bednář, Peterka, Cihlář, Rzekanowski, Stružík, Caruk, Němec
HC RT TORAX Poruba: Šrámek – Hranoš, Štěpán, Široký, Kropka, Halška, Ščurek – Mládek, Gola P., Gola R. – Korec, Smrčka, Bartoň – Pěnčík, Stupka, Gelnar – Bialoň, Kurnik, Šustala

Domácí se během prvních pěti minut provinili třemi zakázanými uvolněními a v šesté minutě nabídli hostům přesilovku. Porubští domácí ve třetině zavřeli, ale úvodní branka nepadla. A diváci se jí nedočkali ani v přesilovce AZtu. Přitom parádní šance se nabídla Rzekanowskemu. Na porubské straně se před Turšnera dostal s pomocí Smrčky Korec a protáhl gólmana střelou k tyči. Samostatný únik pak zastavil porubský gólman Šrámek vypíchnutím puku z hole Dobrzynskému. V závěru třetiny byla hostům nabídnuta další přesilovka, a přestože se střílelo na havířovskou bránu jako v Sarajevu, tak puk se o brankovou síť nezastavil.

Souboje s Havířovem bývaly vždy kvalitní, vyrovnané a taky vyhrocené, což se potvrdilo ve druhé třetině, kdy hráči sváděli jeden souboj za druhým. Rozhodčí nešetřili rozdáváním trestných minut, jenže v přesilovkách se neprosadil ani jeden tým. Až v patnácté minutě otevřel střeleckou listinu Robin Gola, když sklepl u levé tyče Mládkem vystřelený kotouč. Poruba se nadále tlačila do brány a střílela za všech pozic, jenže podobnou časovou pasáž měl i AZet a vytěžil z toho vyrovnávací branku. Od modré čáry pálil Chroboček a kotouč dvakrát poskočil na ledě, až se odrazil od Jana Šmída za sice připraveného Šrámka, ale čekal na úplně jiný směr puku.

Po druhé přestávce měli hned ze startu šanci hosté. Patrik Gola však mířil nad branku. Poté fauloval Smrčka a následně hrála Poruba 59 vteřin ve třech. O klasickou přesilovku se domácí připravili sekáním do gólmanovy lapačky a o několik vteřin později se stejným nedovoleným zákrokem provinili opět. Takže RT TORAX hrál přesilovku 4/3 a následně 54 vteřin 5/3. Ale v době plného počtu hráčů se kotouč nacházel před Šrámkem, takže než se hosté dostali do útočné třetiny, byla polovina času fuč. Následné odstřelování brány vedlo jen k tomu, že si Turšner připisoval jeden zákrok za druhým.

Havířov byl jen krátce v plném počtu, když útočili a zmatku v obraně využil Richard Polák. Nastřelený puk od modré čáry Chrobočkem zastavil Bednář a Polák jej jen zasunul do odkryté poloviny brány. Hosté si posléze vypracovali šanci, jenže Mládek, Patrik Gola ani starší z bratrů Robin, neprotlačili kotouč skrz ležícího gólmana. V patnácté minutě třetí třetiny měl Havířov přesilovku, kterou záhy proměnil v třetí branku. Od modré čáry pálil Bednář a u pravé Šrámkovy tyče hlídkoval Richard Polák a neměl sebemenší problém usměrnit puk do volné poloviny brány.

Hosté se aktivně pokoušeli s nepříznivým stavem něco udělat, jenže ztroskotávali na výborně chytajícím Turšnerovi. Havířov tak, po odebrání tří bodů z utkání s Frýdkem-Místkem, pokořil RT TORAX v soutěži jako první a získal tak cenné body. A taky náplast za kontumační prohru. Před reprezentační přestávkou sehrají porubští junioři utkání na domácím ledě v pátek 30. října s Karvinou.

Michal Janeček (AZ Havířov 2010): Dnes jsme odehráli velice slušné utkání a takto bych si to představoval, aby kluci hráli a bojovali. Byly tam sice nepřesnosti v obranné činnosti, ale myslím si, že jsme dnes zabrali a zaslouženě vyhráli. Celkově to bylo velmi slušné utkání.

Miroslav Bahník (HC RT TORAX Poruba): Dnes jsme konečně viděli parádní ligové utkání, kdy jsme my i soupeř hráli v plných sestavách. Bylo to po dvě třetiny vyrovnané utkání. Ve třetí třetině jsme nabídli po chybách obránců havířovským hráčům vedení, které si pojistili po skvěle sehrané přesilovce. Ke třem bodům jim mohu jen gratulovat.