Dorostenci s Hvězdou sice nevyhráli, oslavy zachráněné extraligy si náramně užili

26.03.2022, Gabriela Juříková

Poslední utkání skupiny o udržení odehráli porubští dorostenci s Hvězdou Praha. První utkání v Praze RT TORAX vyhrál 4:3 a před domácím publikem chtěl opět vyhrát. I přestože bylo již ve čtvrtek rozhodnuto, které týmy v extralize zůstávají. Do 34. minuty bylo utkání bezgólové jen mnoho šancí hlavně na domácí straně. Jenže do vedení se dostala Hvězda. Stav 1:0 zůstal až do poslední vteřiny zápasu i po domácí hře bez gólmana. Oba týmy po utkání dlouho oslavovaly zachráněnou extraligovou příslušnost.

Extraliga dorostu - OU6 so 26.3.15:30
HC RT TORAX Poruba
HC Hvězda Praha
0:1(0:0, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 34. Doležel (Ducháček, Dohnal). Rozhodčí: Blaha – Kučera, Blažek. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 80. Střely na branku: 37:21. Průběh utkání: 0:1.
HC RT TORAX Poruba: S. Sobol (32. Mareček) – Janeček, Michalčík, Pavlíček, Jeřábek, Glos, Kalužík – Vehovský, Moravec, Veselý – Stasiuk, Kršík, Wardas – Konečný, P. Sobol, Wendelín – Šrubař, Hlaváč
HC Hvězda Praha: Zavoral (31. - 33. Hrabák) – Hulej, Bartheldy, Richtr, Mrázek, Kubata, Beňo – Dohnal, Janoušek, Doležel, Ivanovič, Roule, Niederhafner, Topol, Ducháček, Václavek

Týmy si vytvořily mnoho šancí, ale gól z žádné situace nepadl. Zprvu byli aktivnější hosté, v průběhu hry se do tempa dostali i domácí. Hodně se tedy bruslilo a mužstva volila taktiku vysunutého útočníka nebo využívala přečíslení. V závěru byla Hvězda pod souvislejším tlakem, ovšem Zavoral i díky konci hole držel čisté konto. Stejně jako jeho protějšek, mladý Samuel Sobol, jenž dnes dostal šanci stát mezi tyčemi.

První trest zápasu dal hlavní rozhodčí na porubské straně a domácí oslabení přečkali bravurně. Hra se poté přelévala ze strany na stranu, a když byla hra ve dvaatřicáté minutě přerušena, sáhli oba trenéři po výměně gólmanů. Gólu se početné publikum dočkalo ve 34. minutě, kdy začal akci Dohnal. Trefil na ose hřiště záda Kalužíka, od něj se puk odrazil do levého kruhu, kde střílel do skrumáže Ducháček a volný puk do odkryté brány doklepl Matěj Doležel. Kalužík se snažil zabránit dorážce, ale nepovedlo se. Mareček se v tu chvíli zvedal u levé tyče z ledu po zákroku Ducháčka. I RT TORAX dostal možnost početní výhody, a i když vystřelili porubští hráči na Hrabáka mnoho střel ze všech možných úhlů, vyrovnání neslavili.

Bojovnost Porubských se ve třetím dějství nedala upřít. Jenže Hvězda Praha utěsnila modrou čáru a soupeře moc před branku nepouštěla. Přestože výsledek na konečné podobě tabulky skupiny o umístění by nic neměnil, hráči odehráli zápas s nasazením a vervou. Blízko vyrovnání byl Vehovský v závěru třetiny, kdy RT TORAX hrál power play, ale i v průběhu třetí dvacetiminutovky měli domácí šance. Vždyť na oba gólmany vyslali celkem 37 střel.

Oba týmy po ukončení zápasu oficiálně slavily udržení extraligové příslušnosti a na ledě probíhalo focení.

Ohlasy k utkání

David Moravec (HC RT TORAX Poruba): Sice jsme nevyhráli, ale jakoby ano, protože jsme udrželi extraligu. Že jsme nesestoupili je pro nás velká výhra. Protože ten řez byl opravdu velký. Šest týmů padalo ze tři skupiny místo dvou, v kterých by se to více promíchalo, a byla by větší konfrontace napříč republikou. Naše skupina byla jednoznačně nejsilnější a myslím si, tedy spíš věřím, že Havířov i Vsetín by se zachránili, kdyby se hrálo na ty dvě skupiny po patnácti týmech.
Svým klukům musím poděkovat za práci, jakou odvedli, jak se dostali z krize, která byla obrovská a jak každý zápas věřili, že to otočí a vyhrajeme. Takové zápasy nám strašně pomohly bodově. Klukům i psychicky. V sezóně rostli nejen do hmoty, ale i mentálně, protože zápasy byly velmi náročné i po psychické stránce. Obrovský dík patří nejen klukům, ale i klubu, který vytvořil podmínky. A jsme rádi, že jsme zachránili nejenom my extraligu, ale i juniorka zůstala v té vyšší soutěži, do které půjde spousta kluků z dorostu.

Josef Reigl (HC Hvězda Praha): Všechny týmy, které hrály play down, tak se podrobily těžké zkoušce. Jsem rád, ža jak my, tak Poruba, jsme z toho vyšli vítězně. Byly to těžké zápasy a my jsme hrozně rádi, že jsme zvládli vyválčit extraligu už teď a nemusíme se dál o ni prát. Dnešní utkání bylo lehce uvolněné, protože oba týmy všděli, že mají jistotu. Nicméně kluci se chtěli se sezónou rozloučit vítězně, což se podařilo. Zápas to byl vyrovnaný, my byli o ten gól šťastnější.
Od prvního zápasu v Havlíčkově Brodě, kde jsme byli hodně nedisciplinovaní, si kluci uvědomili, že takto to nepůjde a začali se i po mentální stránce zlepšovat. Kluci pochopili, že hrají o všechno, takže to bylo na nich znát. Myslím si, že takové zápasy jsou pro ně velká zkouška a zároveň i posun do jejich kariéry.