Sarezu čeká tvrdý boj o play-off, Havířov se pomalu může na něj chystat

28.01.2006, Lukáš Bajgar

Sareza Ostrava podlehla Panterům z Havířova v regionálním derby 0:4 a značně si zkomplikovala naděje na vysněný postup mezi nejlepší osmičku I. ligy. Již v 6. minutě otevřel účet zápasu Petr Rozum, aby zásluhou Jiřího Zdeňka a Tomáše Klimše vedli hosté po první dvacetiminutovce vysoko 0:3. Dlouhé minuty sváděly oba týmy urputný boj, přesto se Havířov zaslouženě raduje z vítězství a Pavel Zdráhal čtvrtou brankou utkání definitivně rozradostnil hostující příznivce.

- 44.kolo so 28.1.17:00
0:4(0:3, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Rozum (Sedlák), 10. Zdeněk (Malinský, Bordowski), 20. Klimeš (Zdeněk, Rozum), 57. Zdráhal (Lipina, Hruška). Rozhodčí: Havlík - Machálek, Škach. Vyloučení: 10:9. Využití: 0:3.Diváci: 1200. Střely na branku: 27:34. Průběh utkání: 0:4.
HC Sareza Ostrava: Čech - Holík, Pazdera, Ovšák, Vnenk, Augusta, Mocek, Buček - Šebesta (od 40. Boháč), Sochorek, Heřman - Polášek, Holuša, Bokroš - Chyba, Oliverius, Badžo
AZ Heimstaden Havířov: Novotný - Galvas, Vrtík, Klimeš, Vavruša, Prokop, Malinský, Balčík, Seman, Zdráhal, Hruška, Mikšan, Lipina, Sedlák, Rozum, Zdeněk, Brynecký, Bordowski, Heider, Sprušil

Sareza Ostrava hostila ve 44. kole I. ligy rivala z nedalekého Havířova. Příznivců panteřího hokeje se v porubském Zimním stadionu sešlo nepočítaně a spolu s domácími fanoušky vytvořili velice halasnou kulisu, jež hnala oba týmy dopředu. Jakoby úvodní buly, v němž se tváří v tvář proti sobě postavil domácí Sochorek proti Zdráhalovi a které hostující matador zvítězil, ukázalo, kdo bude na ledě dnešním podvečerem pánem. Poprvé se zapotil ale havířovský gólman Novotný, čelíc Šebestově a následně Poláškově ránám. Ve 4. minutě se opět Polášek nechal vybídnout Holušou, ale z brány vyjetý Novotný úspěšně kryl. Prakticky z protiútoku jako na talíř naservíroval Zdeněk Rozumovi kotouč, ten před brankovištěm přestřelil. A minutu poté se situace zopakovala v podání Zdáhala s Lipinou, ale druhý jmenovaný minul. V čase 5:54 při přesilové hře Panterů rozvlnil prvně Čechovu síť Petr Rozum, jehož nastřelil Sedlákem vyslaný kotouč přes nezaviněnou teč domácího Mocka. Další gólová příležitost hostí skončila rovněž v síti - Jiří Zdeněk klepl do puku, ten přeskočil beton domácího brankáře a ač se jej snažil v pádu zachytit, nebylo to dříve než až v bráně samotné. Ojedinělou šancí Sarezy těchto okamžiků byla Sochorkova dalekonosná tvrdá rána jen těsně míjící Novotného svatyni. A když se ve 12. minutě ubránili hosté i minutu a sedmnáct sekund dlouhé hře tří proti pětici domácích, zdálo se, že je již nic nepřekvapí. A taky že ne, navíc přidali 13 vteřin před druhou sirénou druhou přesilovkovou trefu pod beton ostravského gólmana z hole Tomáše Klimše po výborné asistenci Zdeňka – 0:3.

Jak se prvá část nesla ve znamení pohledného souboje okořeněného brankami, byla druhá alespoň zpočátku jen o vyloučeních a strkanicích. Sice hned v úvodu Šebesta projel obranným pásmem Havířova bez odporu, ale proti byl opět Novotný. Ve 23. minutě Ostrava o svého kapitána na několik střídání přišla, když po střetu s hostujícím hráčem zůstal ležet na zemi se zablokovanou páteří a od 40. minuty nehrál vůbec. Hra se po několika okamžicích opět rozběhla a Čech musel vyrážet Zdráhalovu bekhendovu střelu z rohu kluziště. Havířovu byla nabídnuta další přesilová hra, ale na ní dlouho nezapomene Martin Balčík, jenž doslova a do písmene schytal Galvasovu ránu od modré a s krvavým zraněním na tváři bojiště na nosítkách opustil. Na přesilové hry 5 na 3 se skóre srovnalo ve 27. minutě, ale Havířov stejně jako domácí tým z této výhody netěžil. V polovině zápasu se dostal po ose Zdeněk – Rozum kotouč na Sedlákovu hůl a následnou střelu nasměroval mimo bránu. Při vlastním oslabení se v 31. minutě podařilo ujet Sochorkovi, před bránou Havířova nalezl Heřmana, ale ten ležícího gólmana nepřehodil. Krátce nato se po vítězném buly po pravici svého kasaře vydal na dlouhý výlet havířovský Hruška a kdyby Čech hrudí nevyrazil kotouč nad, mohly se mraky nad Ostravou definitivně zatáhnout již nyní. Následovaly dlouhé minuty neúnavného a tvrdého boje, kde hokejová krása nedostala žádnou příležitost. Až dvě vteřiny před koncem druhé třetiny se zničehonic na Novotného slétli Mocek, Bokroš a Holuša, a ten taktak několika pokusům Ostravských odolal.

Jestli ne hned z úvodu, pak již nikdy, byla si vědoma Sareza. Ale nejvážnější střelou na dlouhé minuty zůstala Pazderova dělovka ze 43. minuty v přesilové hře. Na domácí jedničku to naopak vážně zkusilo hned několik borců – Mikšan, Brynecký, Prokop či Seman, jenž vyhrál sprintérský souboj s Vnenkem, ale byl vytlačen natolik z úhlu, že Čechovi stačilo pohlídat si jen jednu tyč. Sareza boj nevzdávala, Polášek v pádu nastřelil havířovského brankáře a následně snad v největší šanci utkání Heřman před ležícím Novotným mířil vysoko nad. Přišel trest v podobě závěrečné branky utkání. Pavel Zdráhal vylepšil svému celku statistiku využitých přesilových her a stanovil konečné skóre na 0:4. Ostravský Chyba chtěl v 60. minutě alespoň korigovat, ale časomíra krom času neměnila již cifry. Sareza Ostrava si připsala další domácí porážku, která jí komplikuje boj o vyřazovací boje. Panteři a jejich příznivci již mohou pomalu přemýšlet nad soupeřem pro souboje nad rámec 52 kol základní části.

Josef Halouzka: „My jsme si prohráli zápas tím, že jsme dostali počátkem utkání dva laciné góly. Dostalo nás to do kolen a v první části jsme se z toho nevzpamatovali. Pak jsme hru vyrovnali. Dneska nám zase odešla koncovka. “

Jiří Režnar (Havířov): „Utkání mělo slušnou úroveň. Podařila se nám první třetí, ve které jsme dali tři branky. Utkání se muselo lidem líbit. Jsem rád že jsme protrhli nepříjemnou venkovní sérii. „