První měření sil v mezinárodním turnaji Elite Cup v kategorii U16, porubská mládež nabrala cenné zkušenosti

Romana Opatová, 22.08.2023
Tým 9. třídy HC RT TORAX Poruba absolvoval o víkendu 19. – 20. srpna v maďarském Szombathely první část celoročního mezinárodního turnaje Elite Cup v kategorii U16. Během dvou dnů odehráli hráči tři plnohodnotná utkání v režimu 3 x 20 minut. V tomto kole se setkali s výběrovými týmy Slovinska, Maďarska a reprezentací U16 Itálie.

V sobotu odehráli svěřenci Martina Tomáška a Květoslava Foltýna úvodní utkání proti slovinskému týmu Slovenia Select. První třetina začala na obou stranách v rychlém tempu, nicméně oba soupeři současně velice odpovědně zvládli defenzivní prvky hry. Skóre mohli nejprve otevřít porubští hráči, nicméně oslavu vstřelené branky překazila konzultace rozhodčích s výsledkem neuznaného gólu. V 19. minutě tak skóre otevřel slovinský soupeř a třetina skončila jeho vedením 1:0. Stav utkání se následně měnil až v 32. minutě, kdy se podařilo hráčům RT TORAX vyrovnat na 1:1. Do konce třetiny se dokázal následně také jednou prosadit soupeř a opět strhl vedení na svou stranu na průběžných 2:1. I v poslední třetině příliš branek nepadalo. S přibývajícím časem museli porubští hráči s vidinou na vyrovnání tzv. více otevřít hru, soupeř dokázal dvěma rychlými brankami v posledních čtyřech minutách trestat dílčí chyby v obraně a celkově tak slovinský celek zvítězil 4:1.

V neděli ráno se utkali porubští hráči s reprezentačním výběrem Itálie. I přes velkou snahu našich hráčů se v tomto zápase projevovala větší fyzická vyspělost a síla italského výběru. V prvních dvou třetinách nedokázala Poruba italského gólmana překonat a tyto části prohrála 0:4 a 0:2. Poslední třetina byla herně nejvyrovnanější, první branka této části padla až v 54. minutě, kdy se podařilo hráčům RT TORAX poprvé prostřelit soupeřova brankáře. Do konce ale ještě jedenkrát skóroval italský výběr a celkově tak zvítězil 7:1.

V neděli odpoledne bylo po krátké pauze rozehráno další utkání, tentokráte proti maďarskému výběru ÚJPESTI JÉGKORONG AKADÉMIA. I v tomto zápase porubský tým čelil větší zdatnosti starších protihráčů. Do úvodní třetiny nastoupili hráči s velkým respektem k soupeři, který tak měl po celou tuto část herní převahu, jež byla zužitkována v průběžné vedení 2:0. V druhé třetině se za stavu 3:0 v 37. minutě prosadil tým HC RT TORAX, nicméně hned po sedmi sekundách se radoval znovu i maďarský celek a odcházel s vedením 4:1. V poslední třetině se opět brankově prosadil jen soupeř, skóroval ještě dvakrát a celkově zvítězil 6:1.

Tým 9. třídy HC RT TORAX v úvodním kole na vítězství nedosáhl, další série proběhne již za 2 týdny v maďarské metropoli.

Soupiska: Kalužík, Dvořák – Krupník, Vašíček, Lamacz, Boniatti, Planka – Fišer, Opat, Myšík, Slezák, Pěnčíková, Veselý, Havel, Paseka, Uher, Prokeš

Zhodnocení trenérem Květoslavem Foltýnem:

Utkali jsme s týmy – výběry jednotlivých účastnických států, a to ještě vesměs s o rok staršími, než jsou naši hráči 9. třídy. V žádném utkání jsme herně nepropadli, v klíčových okamžicích se ale projevila fyzická vyspělost a síla věkově starších hráčů. Jsme spokojeni s přístupem našich hráčů k jednotlivým utkáním, je to pro ně i velká zkušenost. Jsme rádi, že se tohoto mezinárodního celoročního turnaje Elite Cup můžeme účastnit, protože utkání hraná v těchto sériích posouvají naše kluky jen a jen dopředu. Za dva týdny nás čeká další kolo, opět s nelehkými soupeři.