Byla chyba, že jsme pustili druhý gól, říká Petr Janečka

Jan Škarpa, 28.07.2006
Ačkoli Sareza prohrála s Vítkovicemi, viděl Petr Fabián utkání pozitivně. Trenér Vítkovic Holaň přišel po šedesáti minutách s myšlenkou samostatných nájezdů, ve kterých se prosadil i Petr Janečka. V utkání kralovali oba gólmani, domácí Michal Holeš i hostující Marek Pinc. Po roce se na led Sarezy vrátil David Mocek, jenž oproti minulé sezóně, kdy přijel na led Sarezy v dresu Trenčína, nebyl již tolik nervózní.
Sareza v prvním přípravném utkání podlehla Vítkovicím, přesto byl po zápase manažer Sarezy Petr Fabián spokojen: „Zápas mě příjemně překvapil, hráči se zápasu nezalekli, přestože hráli se silným týmem z extraligy.“ Ačkoli Sareza prohrála, viděl Petr Fabián na zápase pozitiva: „Hráči plnili věci, které se jim před zápasem řekli, i když jsme to netrénovali. Je to inteligentní mančaft, se kterým se bude dobře pracovat.“

Trenér Vítkovic Miloš Holaň po utkání nelitoval sehrání přátelského utkání se Sarezou: „Utkání splnilo účel, je to náš první přípravný zápas. Dnes jsme měli herní zápas, kluci se sehrávají. Je dobře, že se takový zápas sehrál.“ Po utkání se oba celky střetly ještě jednou a to v samostatných nájezdech. „To byl můj nápad,“ přiznal Miloš Holaň a dodal: „Myslím, že je dobrá věc, když můžou teď zápasy končit trestným střílením, kluci si to můžou trénovat hned od začátku.“

Mezi hrdiny zápasu dozajista patřil reprezentační gólman Marek Pinc, který za svá záda pustil jediný gól a pomohl svému týmu k vítězství: „Byl to první zápas, je určitě dobře, že jsme ho vyhráli, ale to nepřeceňuji.“ Zatímco venku panují parné dny, v halách je již led a hraje se hokej. „V této hale je to docela dobré, není tady příliš vedro, ale led není ještě dobrý, dost to skákalo,“ popisuje nevýhody letních přátelských střetnutí strážce vítkovické brány.

Poprvé v dresu Sarezy a hned na domácím ledě se představil fanouškům nový brankář Sarezy, Michal Holeš. Jak vypadalo utkání z jeho pohledu? „Myslím si, že jsme utkání odehráli dobře. Kluci mi v prvním utkání pomohli, škoda jen druhého a třetího gólu,“ lituje talentovaný gólman a dodává: „Mohli jsme remizovat a na nájezdy vyhrát.“ Právě při trestných nájezdech prokázal mladý brankář své umění, když si na něm vylámali zuby i zkušení borci jako Irgl či Burger. „Je to dobrý pocit, třeba proti Irglovi nebo Burgrovi, chytit nájezd“, říká brankářská jednička Sarezy a záhy dodává: „Těší mě to, ale nepřikládám tomu velký význam.“ Hned v dalším přátelském zápase se Sareza utká s Orlovou, kde se Michal Holeš stal miláčkem fanoušků a tak určitě vymyslí, jak co nejvíce namotivovat své nové spoluhráče: „Asi vypíšu nějakou basu, nebo něco, ale žádné speciální přípravy,“ vymýšlí možnou odměnu Michal Holeš a dodává: „Je to ale zápas jako každý jiný.“ V průběhu utkání fanoušci několikrát vyvolávali jméno brankáře Sarezy, což Michala Holeše potěšilo: „Určitě to potěší, je to ocenění mé práce, i když si druhý a třetí gól dávám trošku za vinu. Myslím, že je spokojenost i v mužstvu.“

Po roce si opět zahrál utkání na ledě Sarezy David Mocek. V minulé sezóně přijel do Poruby k přátelskému utkání s týmem Dukly Trenčín, letos odehrál utkání v dresu Vítkovic. „Byl to první zápas, které jsou pro oba týmy těžší, protože herní návyky jsou po volnu trošku zapomenuty. Sem tam odskočí puk, najetí je chybné…,“ popsal David Mocek chyby, které v zápase vypozoroval a dodal: „Myslím, že na první utkání to byl pohledný hokej“. Když vloni proti Sareze nastupoval poprvé, neubránil se před zápasem nervozitě. Letos již k zápasu přistupoval jinak: „Teď ve Vítkovicích je to lepší, rok jsem v Sareze nebyl, takže kamarádství a vztahy sice neochladly, ale byl to zápas jako každý jiný. Velká nervozita jako vloni už odezněla.“ I přes pro hokej ne zcela příznivé počasí si David Mocek prostředí na stadioně pochaloval: „Tady na Sareze je klima dobré, vše bylo super, kvalitní led.“

Jediným úspěšným střelcem Sarezy se stal Petr Janečka, který stejně jako jeho spoluhráči ráno před zápasem absolvoval trénink: „Ještě ráno jsme měli dvouhodinový trénink, takže jsme byli celkem unaveni, ale únavu jsme vstřebali, dostali jsme se do tempa. Mně osobně se hrálo super.“ Do utkání nastoupil úspěšný mladík ve čtvrté formaci vedle Libora Poláška a Radovana Glase. „Strašně mi pomohli Poly s Glasíkem, to jsou zkušení hráči,“ pochvaloval si spolupráci v útoku Petr Janečka. „Jsem rád, že mi dal pan Fabián šanci se dneska ukázat i před panem Holaněm, který mě trénoval dříve,“ poděkoval na dálku úspěšný střelec, kterého mrzel rychlý inkasovaný gól po vyrovnání: „Byla chyba, že jsme pustili druhý gól, mohli jsme udržet na remízu.“ I přes prohru však mohou být hráči Sarezy se zápasem podle Petra Janečky spokojeni: „Plnili jsme si taktické úkoly, zápas se z naší strany určitě povedl.“ Úspěšný střelec Sarezy na Pince vyzrál na závěr v samostatných nájezdech. Po chvíli přemýšlení se rozhodl nájezd zakončit stejným způsobem jako svou gólovou akci, což se povedlo. „Určitě jsem se snažil na Pincáka vyzrát, nevěděl jsem, zda to mám provést znova akci jako u gólu. Nakonec jsem si řekl, že to zkusím a vyšlo to,“ uzavírá Petr Janečka.