Velké překvapení! Starší dorostenci v utkání s Českými Budějovicemi od začátku vévodili

14.02.2015, Gabriela Juříková

Ve dvanáctém kole nadstavby o udržení extraligy přivítali starší dorostenci RT TORAX Poruba Motor České Budějovice, které hrají o postup do play-off. Domácí borci po pátečním zaváhání s Pískem si zkomplikovali cestu za udržením extraligy, a proto se od prvních minut utkání s Motorem snažili překvapit. A tak jak nemile překvapili právě v zápase s Pískem, tak překvapili v sobotním odpoledni, kdy senzačně porazili favorizovaný Motor, který ztroskotával na skvěle chytajícím brankáři Marcelu Škodovi. Dvakrát se střelecky prosadil kapitán Lukáš Horváth, tři nahrávky zaznamenal David Nardelli. RT TORAX Poruba zažil dva dny překvapení, tentokrát to bylo velmi pozitivní.

RAKO Extraliga staršího dorostu - 40.kolo so 14.2.13:30
ČEZ Motor České Budějovice
5:3(1:0, 1:0, 3:3)
Branky a nahrávky: 9. Dohnal (Nardelli), 33. Horváth (Nardelli, Dohnal), 48. Holub (Dang, Boháč), 57. Bialoň (Malát, Korec), 58. Horváth (Nardelli, Olšr) – 51. Vráblík (Bárta, Svoboda), 53. Šulek (Bárta), 58. Pospíšil (Mašek, Klinecký). Rozhodčí: Mikula – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:8, navíc Klinecký (CEB) 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 103. Střely na branku: 41:18. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2, 5:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Škoda – Široký, Olšr, Bijota, Halška, Prepsl, Prokeš, Boháč, Skokan – Nardelli, Horváth, Dohnal – Bialoň , Malát, Korec – Irgl, Stach, Žídek – Csabala, Holub, Dang
ČEZ Motor České Budějovice: Němec – Stehlík, Kachyňa, Klinecký, Kubeš, Benda, Dvořák, Svoboda – Bláha, Schmidmayer, Vráblík, Bárta, Jiřinec, Šulek, Bahula, Fencl, Pospíšil, Mašek

Zápas s Pískem hodili domácí za hlavu a od prvních minut hráli s velkým nasazením. Přesilovku sice nevyužili, ale v deváté minutě dobře postavený Ivo Dohnal na brankovišti získal pro domácí střídačku vedení, které udrželi i v oslabeních. První třetinu překvapivě vyhrál RT TORAX a Budějovičtí, kteří zápas doma vyhráli jednoznačně 8:1, jistě nebyli spokojeni. V druhém dějství se snažili překonat Škodu ze všech střeleckých pozic, ale porubský gólman držel svůj tým ve hře a dal základy pro překvapení kola.

RT TORAX své vedení ve druhé třetině navýšil gólem Lukáše Horvátha, který byl v pravou chvíli na pravém místě. Před brankou si počkal na přihrávku od Nardelliho křížem přes brankoviště a jemnou tečí poslal puk do odkrytého prostoru Němcovy brány. Pak přišla třetina plná zvratů. V osmé minutě třetí třetiny si hosté pravděpodobně mysleli, že bude odpískáno zakázané uvolnění, ale jelikož Dang měl k puku blíž, rozhodčí hru pustili dále. Jenže gólman Němec si sjel pro kotouč za branku a chtěl rozehrát, což se mu nepovedlo právě díky Dangovi, který následně kotouč pohotově poslal před bránu. Tam si sjížděli hned dva porubští hráči a šťastnější byl Matyáš Holub, který puk dopravil v podstatě do prázdné brány – 3:0.

Ke slovu se dostali i České Budějovice. Škodu překonali v přesilovce v padesáté první minutě utkání. Natan Vráblík prostřelil vše, co stálo puku v cestě. Po dvou minutách se stav měnil díky Motoru podruhé. Domácí borci nedokázali vzdorovat tlaku a vyhodit puk z pásma a Ondřej Šulek střelou po ledě snížil na rozdíl jedné branky. Pak se hrálo převážně o střední pásmo anebo po mantinelech a bylo to, kdo z koho. Kdo první udělá chybu. Pak ale domácí na své modré vybojovali puk, Malát po pravém křídle ujížděl na bránu a místo střely poslal nahrávku přes hůl budějovického obránce Jakubu Bialoňovi, který se trefil pod horní tyč – 4:2.

Z množství přesilovek se i domácím podařilo jednu proměnit, to když byl vyloučen hostující gólman za zdržování hry. Lukáš Horváth byl na konci krásné kombinace s Nardellim a Olšrem. Poslední slovo však měli hosté. Po necelých třiceti vteřinách se stav utkání opět měnil a Škoda byl překonán po třetí. Dvě dorážky stačil vykrýt, ale ležíc na zádech nestačil vykrýt střelu Martina Pospíšila. RT TORAX překvapil velmi mile a pozitivně, když zapomněl na předchozí nezdar a skvělým kolektivním výkonem porazil čtvrtý tým tabulky.

Příští pátek a sobotu se starší dorostenci utkají v Letňanech a Litvínově o další cenné body.

Mojmír Kotas (RT TORAX Poruba): Po pauze se nám nevydařil vstup do zápasového kolotoče, ale probrali jsme v kabině, o co se hraje, co může nastat, kdyby něco nevyšlo a chtěli jsme navázat na výkon, který jsme třeba podali v Jihlavě. Jsme rádi, že kluci včerejší zápas s Pískem dokázali hodit za hlavu. Hodně nás podržel brankář Škoda, který se opravdu soustředil a byl základem pro dnešní perfektní výsledek, v kterém jsme získali zlaté body.

Ladislav Kolda (Motor České Budějovice): Přijeli jsme bez nejlepších hráčů, kteří pomáhají naší juniorce udržet nejvyšší soutěž, ale kluci dokázali bojovat jako jeden muž. Dnes oproti včerejšku se nám nepodařilo překonávat gólmana, který má v našem týmu mnoho kamarádů, takže se chtěl asi hodně vytáhnout. My jej jen trefovali a jeho kouzlo zlomili poměrně pozdě. Soupeři gratuluji k výhře.