Valaši zápas s Porubou v samém závěru zdramatizovali a o vítězi rozhodly až nájezdy

09.11.2014, Gabriela Juříková

Vsetín v neděli pořádá exhibici finále z roku 1995, což vyžaduje velké přípravy, a tak bylo utkání 17. kola ligy juniorů odehráno na Lapači v netradičním sobotním odpoledni. Přímý souboj o první místo v tabulce, po bezbrankové úvodní třetině, začali v druhém dějství lépe hosté. O třígólové vedení začal RT TORAX přicházet ve vlastní přesilovce ještě před druhou přestávkou, kdy domácí v oslabení poprvé skórovali. V závěru třetí třetiny Valaši snížili na rozdíl jedné trefy, a když z trestného střílení vyrovnali, o vítězi musely rozhodnout nájezdy. Ve druhé sérii se o druhý bod postaral Marek Smrčka a Poruba si udržela první pozici, dva body právě před Vsetínem a odjela s naprosto stejným výsledkem, jako v šestém kole Vsetín z Poruby.

Liga juniorů - 17.kolo so 8.11.14:00
3:4sn(0:0, 1:3, 2:0 – 0:1)
Branky a nahrávky: 36. Mikula (Kuchařík), 56. Hořanský (Vaněk), 59. Hořanský (TS) – 24. Fibrich (Schwarz), 25. Mládek (Baca), 32. Gola P. (Brnčál, Havránek), rozh. náj. Smrčka. Rozhodčí: Netopil – Smilek, Kucián. Vyloučení: 2:7, navíc Stanislav (VSE) a Brnčál (POR) 10 min. OT. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 108. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4.
VHK ROBE Vsetín: Stojar – Španko, Surý, Hořanský, Hryciow, Bumbál, Svozílek, Vašíček, Konopka, Červínek, Mikula, Kuchařík, Grygar, Bouda, Slováček, Stanislav, Vaněk
HC RT TORAX Poruba 2011: Mizera – Pobuta, Baca, Štěpán, Gálik, Soukal, Kropka – Gola P., Gola R., Schwarz, Brnčál, Fibrich, Bartoň, Mládek, Smrčka, Holáň, Havránek

Do duelu prvního s druhým vstoupili o něco aktivněji hráči hostujícího celku, ale první větší šanci zápasu si vytvořili domácí. Lukáš Kuchařík vystihl porubskou rozehrávku, jenže střelou z mezikruží jen vyprášil betony gólmana Mizery. O chvíli později měli hosté možnost vyzkoušet si přesilovou hru. Ta jim ale vůbec nevyšla. Nejenže Stojara v brance prakticky neohrozili, ale navíc pustili do brejku Ondřeje Slováčka. Ten se pokusil překvapit Mizeru zasunutím puku mezi jeho betony, avšak nepochodil. V polovině třetiny měli Valaši další velkou možnost, Surý ale nedokázal usměrnit přihrávku zblízka do odkryté brány.

V 11. minutě si přesilovku vyzkoušel i Vsetín. Dobře ji ale nesehrál a byli to hosté, kdo mohl jít v 16. minutě do vedení. Smrčka dostal nádherný pas na útočnou modrou, v úniku ale na Stojara nevyzrál. S blížícím se závěrem třetiny začali mít navrch domácí. Svou aktivitou si vykoledovali sérii tří přesilovek. Téměř minutu si dokonce zahráli v pěti proti třem, šance Surého i Boudy ale zneškodnil výborný Mizera. Do kabin tak celky odcházely za stavu 0:0.

Zatímco první dějství přineslo poměrně vyrovnanou hru, to druhé patřilo jednoznačně hostům. Ti nejprve přežili dohrávanou vsetínskou přesilovku a pak v rychlém sledu dvakrát udeřili. Nejprve ve 24. minutě našel v rychlém protiútoku Schwarz Josefa Fridricha a ten zblízka uklidil touš do brány. O minutu později ujeli hosté ve dvou na jediného obránce, Jonáš Mládek to vzal na sebe a přesně umístěným bekhendem překonal Stojara podruhé.

Opaření domácí se pak marně snažili přiblížit se na dostřel porubské svatyni, naopak nastartovaní hosté hrozili z jednoho rychlého protiútoku za druhým. Ve 30. minutě Stojar výborným zákrokem lapačkou zneškodnil šanci Fibricha. O chvíli později nezvýšil hostující náskok ani agilní Smrčka, který se natlačil před Stojara, bránu ale bekhendem minul. V čase 31:33, se už ale hosté radovali. Faulovaný Brnčál ještě stihl přihrát napříč brankovištěm a Patrik Gola snadno doklepl puk do opuštěného kouta brány.

Porubský rozlet paradoxně zastavila až její přesilovka v 35. minutě. V ní totiž Valaši ujeli do přečíslení dva na jednoho. Kuchaříkovu střelu Mizera neudržel a pohotový Josef Mikula doklepl puk do brány. V závěru třetiny si ještě Vsetínští zahráli přesilovku a vynutili si v ní velký tlak. Mizeru ale nepřekonali a do kabin tak odcházeli s dvougólovým mankem.

To v třetím dějství Valaši zjevnou snahou hodlali smazat. Poruba však pozorně bránila a navíc se nadále snažila o aktivní hru. Vsetín se tak do výraznějšího tlaku nedostával a navíc musel neustále hlídat zadní vrátka. Výjimkou byla jen šance Stanislava ze 45. minuty, kdy Slováčkovu přihrávku zpoza brány zblízka nezakončil přesně. V polovině třetí třetiny byla na opačné straně blízko ke zvýšení Poruba, Schwarz ale z mezikruží těsně minul.

Snížení se domácí nedočkali ani v 52. minutě, kdy agilní Stanislav ujel do brejku, jenže branku přestřelil. V 55. minutě přesto domácí zažehli plamen naděje. Adam Hořanský si šikovně obhodil beka a samostatný únik poté zakončil nad vyrážečku Mizery. Valaši poté stupňovali svůj nápor a 72 sekund před koncem se dočkali vyrovnání. Adam Hořanský znovu ujel obraně, byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. To domácí hráč proměnil precizně provedenou forhendovou kličkou, čímž vyrovnal na 3:3 a poslal utkání do samostatných nájezdů.

Penaltový rozstřel vyšel lépe Porubě. V sérii tří nájezdů se trefili Schwarz a domácí Slováček. Čtvrtou sérii přetavil v gól hostující Marek Smrčka, a protože Slováček vzápětí úspěšný nebyl, druhý bod si po výsledku 4:3 odvezla Poruba a s osmatřiceti body zůstává lídrem tabulky.