Starší dorostenci podlehli těsně AZ Havířovu, góly padaly v prvních dvou třetinách

11.08.2011, Gabriela Juříková

Po dlouhé a náročné letní přípravě vstoupil už i starší dorost RT TORAXU do zápasové přípravy. Jeho herní projev jako první prověřil extraligový Havířov, který má za sebou již pět přípravných zápasů. Na ledě tento rozdíl nebyl poznat. Oba týmy zdobilo herní nasazení, hodně bruslení, osobní souboje a nemálo gólových šancí hlavně z holí domácích. Jenže na šance se hokej nehraje. Hráčům v bílých dresech RT TORAXU se podařilo skórovat dvakrát, jenže soupeřům v dresech černých se podařilo překonat domácí gólmany třikrát. Střelcem domácích gólů byl Josef Wolný a kapitán Pavel Pobuta. Branky padaly v prvních dvou třetinách, poslední dvacetiminutovka byla kdo z koho. Domácí se snažili vyrovnat, hosté se pokoušeli náskok zvýšit.

Přípravné zápasy staršího dorostu - 1.kolo čt 11.8.15:15
2:3(1:2, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Wolný, 40. Wolný (Pobuta , Juřík) - 11. Synek (Vaclavík, Rybka), 20. Rohovský (Orság M.), 24. Orság M. (Formánek). Rozhodčí: Šeděnka - Bala, Hrubec. Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 98. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 1:3, 2:3.
HC RT TORAX Poruba 2011: Maček (30. Mec) - Vrána, Soukal, Síkora, Baca, Vavroš, Hradil, Štěpán, Juřík - Pobuta, Wolný, Havránek - Kropka, Gola, Pelech - Kaifář, Kotas, Holáň - Gřeš.
AZ Heimstaden Havířov: Šrámek - Bureš, Potočný V., Koóš, Gawlas, Masarovič, Staš, Potočný J., Rohovský, Vaclavík, Rybka, Synek, Lenomár, Kasperlík, Horák, Wolek, Caruk, Orság R., Orság M., Czylok. Formánek.

Oba týmy se do zápasu vrhly po hlavě. Aby ne, když každý hráč chtěl přesvědčit svého trenéra, že je hoden být v týmu, za který právě hraje. Žádná hra v rukavičkách, žádné vyčkávání. Domácí okamžitě útočili a prověřili reakce gólmana Šrámka. Střelu Pobuty schoval ve sklapnutých betonech.

Havířovští se nenechali zahanbit a oplatili stejnou mincí. Nebezpečně kroužili okolo Mačka, ale jejich střely byly blokované dobře postavenou obranou RT TORAXU. Nebezpečně vypadala střela Formánka na počátku čtvrté minuty. Skončila však na brankářské výstroji. Na konci stejné minuty se rozsvítilo červené světlo za brankou AZ Havířova.

Boj o puk za brankou Šrámka vyhrál Pavel Pobuta a umístěním puku zpoza branky okolo levé tyče, poslal domácí do vedení. Zanedlouho mohlo být srovnáno, kdyby Wolek poprvé nepálil z mezikruží vedle branky a podruhé kdyby dokázal protečovat střílenou přihrávku Rohovského těsně před Mačkem.

Tlak v útočném pásmu a několik pokusů překonat Mačka se hostům podařilo přetavit ve vyrovnávací branku. Rybka s Václavíkem připravili pozici pro střelu po ledě Dominiku Synkovi. Vystřelený puk prošel Mačkovi pod betonem.

Už se schylovalo k ukončení třetiny, když jen tak nahodil puk na domácí branku Dominik Rohovský. Puk se otřel brankáři o vyrážečku a proskákal za brankovou čáru. RT TORAX obdržel rozdílovou branku do šatny. AZ Havířov vedl 1:2.

Pozdní příchod hostí do druhé třetiny byl oceněn trestnými minutami. Druhá přesilovka pro domácí, druhá nevyužitá. Střel bylo dost, některé nadějně vypadající, ale bez efektu. Útěchou domácím mohlo být to, že tato herní činnost nevycházela ani hostům. Doposud hráli také dvě přesilové hry, ale nedokázali soupeře zavřít v útočném pásmu. Nevytvořili si tlak ani šance.

Čtvrtá minuta druhé třetiny a AZ Havířov vedl 1:3. Po skrumáži před brankou se nejlépe a nejrychleji zorientoval Marek Orság. Domácí tato branka zlomila. Začali se jen bránit. Měli několik dobrých šancí skórovat, ale neuspěl Pelech a to hned dvakrát a ani Gola.

Havířovští opanovali led, ale RT TORAX se jen tak nevzdal. Bojovali, nehodili flintu do žita, i když šlo pouze o přípravný zápas. Neustále bruslili, dohrávali souboje a bojovali o každý puk. Vše vyústilo v druhý gól v síti Havířova. Juřík zamezil puku opustit útočné pásmo, Pobuta nabil Josefu Wolnému a bylo sníženo na 2:3.

Třetí třetina byla hokejově zajímavá, ale góly diváci již neviděli. Šance byly na obou stranách, ale popravdě řečeno, domácí jich měli více. Kdyby se hrál hokej jen na gólové šance, RT TORAX by jistě vedl. Puk však do vymezeného prostoru nedostali.

V poslední půlminutě se domácím naskytla příležitost vyrovnat. Havířovský hráč si šel sednout na trestnou lavici, trenér Rambousek si vzal time-out a Poruba dohrávala bez brankáře. Půl minuta je krátký čas, ale v hokeji to je věčnost. Havířovským se podařilo puk vyhodit a i když jej dostali do porubské prázdné branky, gól podle sudích padl již po vymezeném čase.

I když hrála Poruba první zápas sezóny, nebylo v zápase poznat, že se postavili proti extraligovému týmu, který je tzv. v zápasovém rytmu. Dorostenci Havířova nastoupili již k šestému zápasu. Další zápas starších dorostenců RT TORAXU na domácím ledě můžete navštívit ve středu 17. srpna v 17:15 na hlavní hale proti Frýdku-Místku. Avizovaný pondělní zápas je zrušen.

Petr Trojan (RT TORAX Poruba): Zápas jsme v kabině s trenérem Rambouskem nijak nehodnotili. Pohlíželi jsme spíše na hru jednotlivců než celku. Přesvědčili jsme se, že někteří hráči podali parádní výkon, od jiných jsme čekali daleko víc. V tréninku se předvedli celkem slušně, ale v zápase to nepředvedli, jak bychom si představovali. Po taktické stránce se nám dařilo dobře. Kluci plnili, co jsme si řekli a kdo se díval, musel být spokojený.

Stanislav Sztefek (AZ Havířov): Soupeř hrál docela slušně. Zpočátku byl lepším týmem. My měli více štěstí na brankovišti. Zkoušíme kluky, kteří by měli na to hrát extraligový dorostenecký hokej. Máme za sebou už šestý zápas a dnes domácí tým s těmito kluky docela slušně držel tempo. Máme nad čím přemýšlet.